Psychologie masových vrahů

Psychologie masových vrahů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249667/bmid_psychologie-masovych-vrahu-dAb-249667.jpg 5 239 42

Příběhy temné duše a nemocné společnosti. Masový vrah jinak myslí, jinak žije, jinak páchá zlo, má jiné motivy, ale zejména se zcela jinak vyvíjí již od dětství. Je v mnoha případech produktem doby, v jistém smyslu slova nemocné společnosti a setkáváme se s ním po celém světě čím dál častěji. Lidstvo toho zažilo již mnoho a jsou činy, o nichž je potřeba mluvit, aby si lidé na konkrétních případech zla uvědomili, že k němu nesmí být liknaví, nesmí jej přehlížet, protože zlo je vysoce infekční. Tato kniha je o malých vzdorovitých, pokřivených a případně rozmanitě zneužívaných dětech, které skrze paranoidní a nenávistný vztah k lidem vyrostly ve skutečná monstra.... celý text

icewind
17.01.2024 5 z 5

V mé knihovně čekala na svou příležitost už delší dobu a přiznám se, že hlavní důvod proč jsem právě teď po ní sáhnul byla stejně jako níže u "PaníLenky" právě událost v Praze na FF a otázka proč.... těch možných odpovědí je možné v této hutné knize nejen obsahem, ale i koncentrací čirého zla, najít opravdu dost. Každý ať si svůj názor udělá sám, o tom asi netřeba se rozepisovat. Něco jsem tušil zběžně, něco vůbec, je to opravdu neveselý výlet do temnoty, ale to hledání odpovědí proč se tohle děje je nejspíš i jednou z obran vůči tomu, že se to opravdu děje a není žádná jistota, že se to nemůže stát nikomu z nás, tudíž bohužel není od věci ani příp. návod jak se v těchto situacích chovat, co dělat a jak být pokud možno připraven na nemyslitelné....Zároveň kolikrát stejně jako mrazí z toho co jsou někteří schopni vymyslet a udělat, tak je až nepochopitelné jakým způsobem se naše "vyspělá" civilizace staví k tomu jak tyto jedince "potrestat", obzvlášť případ Breivika je v tomto smyslu naprostá šílenost, to si spíš řeknete kdo je v tomto případě tím více nemocným a vyšinutým.... mimochodem, zamyslel jsem si i sám nad sebou a tím, jak kolikrát zhltnu všechny ty filmy, dokumenty i knižní příběhy o těhle událostech, jak mě to taky svým způsobem fascinuje a to včetně Dextera...... no zkrátka neveselé a nelehké čtení, ale stojí rozhodně za to.

PaníLenka
14.01.2024 4 z 5

Tuto knihu jsme si s dcerou koupily přímo po skvělé přednášce charismatického pana Drbohlava v roce 2019. Tenkrát jsem nevěřila, když pan Drbohlav varoval, že masová střelba se netýká pouze Ameriky. A asi měsíc na to postřílel šílený Vitásek lidi ve fakultce v Ostravě. Knížku i s věnováním jsem nicméně založila do knihovny, k takovému tématu, byť fascinujícímu, se úplně nemáte chuť vracet. Až teď, když další šílenec střílel na univerzitě v Praze, mi přišlo jako dobrý nápad se ke knížce vrátit a zkusit se s autorem zamyslet nad tím - PROČ??? Musím přiznat, že text je psaný dost odborně, nečetla se snadno, přednáška byla určitě zajímavější, pan Drbohlav opravdu umí - pokud ještě přednáší, vřele doporučuji!

LordByron
28.03.2023

Pravdu poviem, že mi to príde (aspoň sčasti) ako taká pseudoveda.
Pozbierané čriepky a zaujmavosti z toho aj hentoho a niektoré veci ani vôbec nesúvisia s pdoblematikou vrážd (napr autor vypisuje o boháčoch a globálnej nerovnosti a o tom ako chce Nestlé speňažiť vodu-v com s nim pravda suhlasim ale nesúvisí to s vraždami ) aj ked sú zaujmavé.
A časti o diktátoroch môžem (keďže v tom sa vyznám) posúdiť ako hodne nespoľahlivé a klišéovité.
Na druhú stramu to bola prdel čítať a kadečo mi to otvorilo čo som nevedel. Napr o seriály Dexter a o Zodiakovi apod.
Ale beriem to tak no so skepsou. A niektoré pasáže o tom aké je škodlivé násilie v médiách a držanie zbraní mi prídu trápne, moralizačné atď.

Ahmose
23.07.2022 5 z 5

Moje druhé stretnutie s autorom a musím povedať, že táto kniha sa mi páčila ešte viac ako ta prvá. Je síce kratšia, ale prípady sú v nej spracované podrobnejšie. Celkovo mi príde oveľa prepracovanejšia, než jej predchodca. Veľmi milo ma prekvapila kapitola, ktorá sa venuje najznámejším diktátorom z histórie. Nikdy mi nenapadlo sa na nich dívať v takomto kontexte. Okrem známejších masových vrahov, ako napríklad Anders Breivik či Olga Hepnerová spracúva aj menej známe prípady. Najviac ma osobne zaujala kauza Tian Mingjian, ktorú sa komunistickému režimu takmer podarilo ututlať. Veľmi poučné čítanie, ktoré rozširuje obzory. Mám pocit, že autor v tejto knihe volí trošku zrozumiteľnejší, ale stále odborný jazyk, čím robí knihu dostupnejšou ešte širšiemu publiku. Kniha je doplnená o fotografie a je veľmi pekne, prehľadne graficky spracovaná. Autor odviedol veľký kus kvalitnej práce a pokiaľ si chcete rozšíriť vedomosti, Psychológiu masových vrahov vám môžem len a len odporučiť.

Standa24
23.12.2021 4 z 5

Velmi zajímavá a čtivá kniha. Teoretické a odborné pasáže jsou vhodně doplněny popisem případů řady (nejen) masových vrahů. Kniha se však nezabývá jen psychopatologickýmí a sociopatologickými jedinci, ale má také celospolečenský přesah.

lenny_prague
18.09.2021 5 z 5

Ucelený přehled zajímavých případů a odborný pohled na to, jak se z někoho vlastně stane masový vrah...

hu_87
30.07.2021 4 z 5

Pro mě je knížka celkem vydařená, pěkně graficky zpracovaná (uvidíte až otevřete, co přesně myslím - ty infografiky apod., jedna báseň) a srozumitelně napsaná. Oproti své sestře (Psychologie sériových vrahů) má přijatelnější vazbu a papír, které se tak snadno (možná paradoxně) v souvislosti s počtem stránek neničí - ta měkčí vazba zkrátka vypadá mnohem harmoničtěji a přirozeněji, vzhledem k vyššímu počtu stránek. Avšak mohla mít klidně o 100 stránek navíc, spousta kapitol o těch jednotlivých masových vrazích mi přišly zbytečně krátké a klidně je mohl autor obohatit a rozšířit o nejrůznější psychologické a psychiatrické posudky. Třeba mnou právě namátkou čtený James Holmes - autor zmiňuje pouze to, že měl nejspíš dysforickou mánii a bylo u něj podezření na schizofrenii, ale když člověk tuší, o jakých diagnózách může být u Holmese řeč, trošku je škoda, že autor nezmínil i další zajímavé věci, které jsou dohledatelné...
Samozřejmě se nejedná o čtení pro citlivější povahy nebo lidi, kteří prostě věří v dobro ostatních lidí apod., knížka je spíš vyloženě pro zájemce, studenty psychologie a příbuzných oborů.

DreamerX9
31.05.2021 3 z 5

Hodně přínosná knížka kromě případů je taky psychologicky rozebráno myšlení různých vrahů a důsledky jejich činů. Z některých šel až mráz po zádech. Ale doporučuji a není to nic složitého:)

martina2540
14.05.2021 5 z 5

Skvělá kniha, poslední třetina obsahující konkrétní případy masových vrahů byla nesmírně čtivá a zajímavá.

mk1111
29.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha , doporučuji !!

Aust
25.12.2020 4 z 5

Není to zrovna kniha na jedno přečtení, ale tak z nudy na zajímavost. Je to má první kniha tohoto typu a rozhodně nezklamala.

sarekaslukova
28.08.2020 5 z 5

Velmi zajímavá publikace, určitě se dá číst několikrát a vždy v ní najdete něco nového, za mě byla jen škoda, že jsem si jako první nepřečetla psychologie sériových vrahů, na které tam byly časté odkazy.

Kira283
19.03.2020 4 z 5

Faktické, poučné, čtivé. Víc k tomu asi nelze dodat. Pro všechny, kteří se chtějí o tomto tématu něco dozvědět.

Ellen16
07.01.2020 5 z 5

Bezpochyby zajímavá a ucelená kniha s detailním, ale přesto srozumitelným popisem masových vrahů, od příčin, typů až po jednotlivé případy. Zároveň člověka nutí zamýšlet se nad tím, co vlastně tyto osobnosti utváří. Líbilo se mi, že obsahuje autentické výpovědi, různé grafy a fotografie. Není to odpočinkové čtení, ale pokud někoho tato problematika zajímá, tak určitě stojí za to.

daniel.indrak
24.12.2019 4 z 5

Knížka o masových vrazích je v pořadí druhou publikací od pana Drbohlava. Tentokrát se zaměřuje na masové vrahy, a to jak na jejich etiologii, tak taktéž na příčiny, důsledky a tak celkově na vše. Knížka je velmi působivě napsaná a je doplněna o několik případových studií a kazuistik (jako je např. kauza Breivik, či někteří čeští masoví vrahové). Co se týče stylistiky, tak knížka je určená rozhodně pro široké publikum - je napsaná tak, že ji porozumí naprosto každý, jak laik, tak i profesionál v oboru.

Pampalini
18.12.2019 5 z 5

Náročné čtení nejen o vraždách, ale hlavně o společenském přesahu. Lidé jsou povrchní, hodnotí a soudí ochotně a rychle. Když máme a můžeme něco udělat, staráme se o sebe, t.j. ignorujeme. Tyhle činy jsou projevem nemocné společnosti.

Bar16
07.12.2019 5 z 5

Stejně jako předešlá kniha o sériových vrazích se mi i tato hodně líbila a četla se dobře. Dočtení jsem si načasovala chvíli před přednáškou autora, která se mi mimo jiné také velmi líbila. Doporučuji každému, koho toto téma zajímá.

Rolada88
17.08.2019 3 z 5

Moc hezky napsáno, popsáno , docela mě zarazilo kolik stačí málo být masovým vrahem no budu se muset víc kontrolovat po přečtení této knihy si myslím že k němu nemám daleko

jaroiva
10.08.2019 4 z 5

Nebylo to pro mě jednoduché čtení.
Na jedné straně jsem si uvědomila, jak málo možná stačí, aby se člověk stal vrahem, pohnutky některých by se skoro zdály i pochopitelné. Na druhé straně se pak objevily takové typy, které nedokážu ani litovat...
Někdy mi připadalo, že nikdo nemůže být "normální". Že se to s těmi psych. poruchami přehání. Každému se snad muselo přihodit v dětství aspoň malé trauma... každá blbost se pojmenuje jako "syndrom"...
Pak jsem ale zase přešla na další pasáž, a všechno se mi ukázalo úplně jinak.
K tomu se čtenář dozví, v jakém rozkladu je lidská společnost... kolik psychopatů se dostane až na nejvyšší místa v politice...
Ne, opravdu to není lehká oddychová četba.
Původně jsem si chtěla přečíst první knížku o sériových vrazích, ale v knihovně měli dostupnou jen tuto. I kdybych tam teď ty sériové viděla, nepůjčila bych si je jen tak brzo. Budu si muset na chvilku od takového čtení odpočinout.

BarbKubi
01.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha, suprově vše popsané. Pro člověka, který se o tohle téma zajímá opravdový poklad.

psychologie masové vraždy psychopatologie vrazi

Andrej Drbohlav
česká, 1980
2013  90%Psychologie sériových vrahů
2015  90%Psychologie masových vrahů
2005  60%Etopedie I: Trest smrti versus trest života pro sériové vrahy

Kniha Psychologie masových vrahů je v