Psycholog a jeho svědectví o Kristu

Psycholog a jeho svědectví o Kristu https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30419/psycholog-a-jeho-svedectvi-o-kristu-30419.jpg 4 9 5

Známý renomovaný psycholog vstupuje svou knihou do debaty, která už po staletí zaměstnává historiky i teology: Byl Ježíš jenom člověkem s mimořádnými schopnostmi, nebo byl Bůh se vším všudy a jeho lidství mu bylo jenom okrasou? Prožíval Ježíš Kristus navíc zcela lidské trauma adoptovaného syna? Hledal po celý život svého biologického otce? Jak ho to ovlivnilo a jak to dodnes ovlivňuje křesťany a křesťanské náboženství? Autor přitom vychází ze své psychoterapeutické a poradenské praxe, o své víře a vztahu k církvi však píše také jako angažovaný a kriticky uvažující křesťan.... celý text

hrdlickova_61
22.04.2019 5 z 5

Nejvíce mě zaujala myšlenka, že psychologické zákonitosti se vztahují na každého a například postoje adoptovaných dětí se navzájem velmi podobají. A to, co víme o Ježíšovi Kristu (kterého v podstatě také můžeme charakterizovat jako adoptované dítě) tomu odpovídá. Nebo: má-li někdo opravdové mimořádné schopnosti, chová se jinak než ten, kdo je jen předstírá. A zase - Ježíše by psycholog podle jeho konkrétních projevů zařadil mezi osoby hodné důvěry. Nebo: apokryfní popis dětství Ježíše odpovídá vyjadřování nedospělého pisatele a nevypovídá o skutečné povaze Ježíše, ale o tom, co si pisatel přibájil podle svých vlastních představ. Jsme zvyklí uvažovat o nalezených literárních památkách tak, že jsou psány dospělými, ale zrovna tak může některá pocházet od dítěte, přičemž psycholog je schopen to rozlišit, kdežto běžného čtenáře to může zmást... Kniha je zkrátka velmi zajímavá a pro mě i přesvědčivá, vzhledem k tomu, že se mi autorovy závěry jeví jako logické a odpovídající i mým vlastním zkušenostem (byť sama psychologické vzdělání nemám). Vše je navíc podáno střízlivě, srozumitelně a čtivě.

molt
08.10.2017 3 z 5

Je zajímavé číst knížku od katecheticky vzdělaného katolíka (byť nanebevstoupení Panny Marie, které pokud vím v Bibli zmíněno není bylo akceptováno a naopak očistec, o jehož biblických kořenech mi taktéž není známo byl autorovým přístupem popřen). Člověk si pak uvědomí, že se církve pořád dost liší...
Jakožto evangelík se pojmem dědičný hřích tolik netrápím. Nicméně velmi zajímavá a přínosná kniha.

fazolimama
02.05.2015 5 z 5

Hutná, přínosná, zajímavý a neotřelý pohled na život J. Krista. Četla jsem se zájmem po malých úsecích, abych nezahltila, zajímavé podněty pro osobní přemýšlení.

Kelderek
26.04.2015 4 z 5

Kniha psaná z pohledu člověka pragmatického a vědecky zaměřeného... Poměrně netradiční pohled na Ježíše, křesťanskou víru a katolické náboženství obzvláště. Na mnoha místech by se autor dal označit až za kontroverzního. Poměrně přímočaře a bez servítek kritizuje některé praktiky v české církvi (přivíraní očí pánů biskupů nad některými zlořádstvi v katolickém prostředí) zároveň kniha dává celkem netradiční náhled na Ježíše z psychologického hlediska jako na sirotka - resp. adoptovaného syna. Doporučuju - rozhodně stojí za přečtení!

mazy
04.12.2013 5 z 5

Výborná kniha, stejně jako Partneři a rozchody.

Kniha Psycholog a jeho svědectví o Kristu je v