Psí komando

Psí komando

Z nacistického tábora psů, kteří jsou cvičeni zabíjet lidi, prchá se židovským chlapcem sudetský Němec, toužící po své vesnici. Jejich pronásledování tvoří osnovu napínavého děje, který šťastně končí mezi partyzány v západních Čechách.

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/27627/psi-komando-27627.jpg 3.96
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Naše vojsko

triatlet

Na Karla Fabiána odkazuje Mariusz Szcygiel v knize Gottland.
Fabián umí podat příběh poutavě, i když střídání vypravěčů, nebo časové posuny mohou místy působit zmatečně.
Motiv židovských osudů mi připomněl Hodinu tance a lásky od Pavla Kohouta:
„Mohla být tanečnicí na jevišti života a byla zahnána do surové arény smrti.“ (s. 50)
Fabián umí příběh osvěžit lyrickými a úvahovými pasážemi:
„Copak je možná, aby uprostřed války kvetly jabloně? Válku přece vedou nejen lidé, ale i zvířata, stromy a zjizvená země. Válku, když už jednou takové neštěstí přijde na svět, vede pak všechno proti všemu.“ (s. 83)
Je zajímavé, že autor používá správně slovo rozšafnost, jehož význam dnes čtenáři vnímají jinak.
„… jeho hlas je rozšafný, sedlácký a je v něm hodně smutku i vzteku.“
Na dobu vzniku (1959) autor klade důraz na sedláctví, levicový motiv komunistického odboje je pouze naznačen.
…………………………………………………………………………………..
Čtenářská výzva – kniha s válečnou tematikou

Evalu
23.08.2017

Napínavé, čtivé, lidské. Není to extrahlubokomyslná četba, ale ten laskavý lidský rozměr na pozadí hrůz války (vzpomínky hlavního hrdiny na jeho partnerku...) pohladí po srdci.

druhá světová válka (1939-1945)

Eduard Kirchberger

Karel Fabián (p)