Pryskyřice

Pryskyřice https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431591/bmid_pryskyrice-PhU-431591.jpg 4 336 122

Malá Livie vyrůstá se svými rodiči izolovaně na malém dánském ostrůvku. Původní venkovská idyla a šťastný život v souladu s přírodou netrvají věčně. Otec rodiny Jens Haarder svou rodinu sice miluje, ale několik nešťastných událostí ho natolik poznamená, že se život na ostrůvku změní spíše v horor. Haarder v domě a kolem něj hromadí tuny harampádí a svoji rodinu včetně Livie zcela odřízne od okolního světa. Kdo by chtěl jeho způsob života narušit, se zlou se potáže… Haarder se nezastaví ani před vraždou. Livie nechodí do školy a nikdy si nehraje s jinými dětmi, zato umí perfektně střílet z luku. Ona i její matka Marie otce zpočátku podporují, postupně se ho ale začínají i trochu bát a jeho paranoidní svět se jim víc a víc zajídá. Důmyslně nastražené pasti kolem domu ale brání komukoliv z vnějšího světa se přiblížit a pomoci jim… Pryskyřice je román o lásce a přírodě, ale i o trápení, strachu ze ztráty, paranoidním vnímání světa a nezamýšleném zlu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Vendeta

Harpiks , 2015

bubblebut
08.09.2021 4 z 5

V prvních dvou třetinách knihy jsem se musela do čtení lehce nutit. Poslední třetina ale nabrala napínavý spád, který přidal na dynamičnosti děje, což mě velice bavilo. Knížka určitě stojí za přečtení.

Knihodrak
02.09.2021 5 z 5

Velmi napínavá, zvláštní a děsivá kniha, která ve Vás rozhodně něco zanechá....

klikas
22.08.2021 4 z 5

Dobrá haluz!

shecoola
11.08.2021 5 z 5

Čtivé, velmi dobře napsané. Přečteno raz-dva. A jsem moc ráda, že to skončilo tak, jak to skončilo.

Pikalenka
09.08.2021 4 z 5

Nejedná se o úplně běžný příběh. Ale asi právě tím, jak je neobyčejný si vás dokáže získat. Knížka nabízí hned několik témat k zamyšlení a psychologie postav je teda hodně dobře propracovaná! Rozhodně bych jí však nedoporučila pro slabší povahy.

Šárka88
20.07.2021 5 z 5

Začátek byl pěkně zdlouhavý a nemohla se začíst, dlouhé kapitoly a trvalo mi , než jsem otevřela opět knížku. Později příběh dostával spád a už se vše četlo lépe. Zajímaví konec a jsem ráda, ze jsem knížku přečetla. Chtěla jsem ubrat jednu hvězdičku, ale nakonec mě přesvědčil ten závěr a knížku doporučuji. Na knížce je psány THRILLER , spíše je to psychothriller a takový román.

Monyel
11.07.2021 5 z 5

Přiznávám, že mě kniha mě chytla už od první stránky a nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem se zatajeným dechem nedočetla poslední stranu. Již prvních pár řádků napovídá, že půjde o velmi znepokojující a emotivní příběh. Větší část knihy je vyprávěna skrz nevinnou dětskou optiku Livie. Dívenka si díky odříznutí od společnosti neuvědomuje, jak odlišná a dysfunkční je její rodina. Její láska a naprostá důvěra v jejího otce a to, jak přijímá události, které se v rodině dějí, bylo velmi srdceryvné číst. Zvláště potom, co se extrémní chování otce začne stupňovat. Charaktery jsou vykreslené velmi reálně, každý z nich v knize dostane svůj prostor. Čtenář tak může nahlédnout do životů postav v různém období jejich života. Během čtení se ve mně neustále střídaly emoce. Od nepochopení a vzteku, až po smutek a lítost. Román věrohodně navozuje temnou a dusivou atmosféru. Pokud u nás vyjdou i další knihy autorky, určitě si je přečtu.

klarkys
09.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Ponurostí mi to připomínalo Skálu nebo Království. Jako by na těch severských ostrovech bylo víc magorů, než normálních lidí.
A kdyby nebylo dokumentů ze života některých lidí s úchylkou na shromažďování veteše, neuměla bych si snad ani představit v jaké hrůze musela Livie žít. Vůbec se nedivím, že nebyla tak úplně v pořádku.

P.S. Jsem moc ráda, že jsem se nenechala odradit prvním odstavcem :-)

boeink
08.07.2021 5 z 5

Šokující, šílené, morbidní. To jsou slova, která mě napadají po dočtení tohoto skvěle napsaného dramatu. Doporučuji!

RADOST
20.06.2021 5 z 5

Silný příběh o zhoubě, kterou přináší chorobná potřeba shromažďovat a uchovávat vše, co miluji nebo se někdy může hodit. Diogenův syndrom narůstající do obludných rozměrů. A to vše z lásky, pro pocit bezpečí, které se postupně mění ve zkázu.

Izu
12.06.2021 5 z 5

Originální skandinávská deprese.

pavka88
26.05.2021 5 z 5

Někteří lidé si schovají i použitý toaletní papír - jak říkavala moje babička. Tento příběh je o rodině, který s takovým člověkem žije a jeho nemoc je v takové fázi, že přechází až k paranoie a je opravdu nebezpečný pro všechny kolem. Výborně zpracované a čtivé.

harena
21.05.2021 5 z 5

Originální, promyšlený a šokující psychologický román. Nejprve to vypadá jako obyčejná šetrnost, až se to nenápadně rozvine v hromadění věcí a odpadu, až to přerůstá přes hlavu, úplně znemožní bydlení a propukne naplno tzv. Diogenův syndrom. Nikdy jsem netušila, že se to tzv. šetření může až tak zvrhnout, příp. jako tady přerůst až v paranoiu. Občas kapitoly byly proloženy dopisem matky dceři a dojímavé byly i kapitoly, kde se na život kolem sebe dívenka Livie dívá. Lehce uvěřitelný a strhující příběh mladé rodiny, žijící na malém, osamělém dánském ostrůvku. Díky za konec, bylo to tak napínavé, že se jdu ven projít a vydýchat. Zkusím i další knihu autorky.

m2056
21.05.2021 2 z 5

Za mě velké zklamání

Kimmy69
08.05.2021 4 z 5

Moc pěkné, uvěřitelný děsivý příběh

Iveta248
01.05.2021 4 z 5

Desivý príbeh, živo som si pri čítaní predstavovala všetky predostreté udalosti. Skvele napísané.

LeHor
22.04.2021 5 z 5

Nikdy jsem nic podobného nečetla. Zajímalo by mne, jak autorka přišela k námětu.
Dobře se to čte, ale je to síla.

hana6090
13.04.2021 5 z 5

První věta - šok. Poslední věta - šok. Celá knížka se moc dobře četla. Nešlo pomalu odtrhnout oči. Zvláštní osud rodiny, který tak nevinně začal a nenápadně se přetvořil v něco pokřiveného.

Ophelie
28.03.2021 5 z 5

Velmi zvláštní kniha (v dobrém slova smyslu) s velmi děsivým příběhem. Od první věty jsem si říkala - Sakra, co to čtu? Místy šokující, děsivé, hrůzné a kruté. Ale vyprávění očima malé Livie působilo tak nevinně, očima dítěte, které nic jiného nezažilo, nic jiného nezná a vše, co se tam dělo, vnímá jako “normální”. O to děsivé to čtení bylo. Chudák holka. No a ten konec, především poslední věty - no mazec! Rozhodně svým zpracováním a námětem kniha patří mezi nevšední a stojí za přečtení.

Zorka
25.03.2021 5 z 5

Drsné, od první věty šokující, přesto jedna z nejlépe napsaných knih, které jsem v poslední době četla. Román ve své podstatě tak čistý o tak moc špinavých věcech... Fascinovaly mě nevinné popisy očima malé Livie, jíž vše přišlo tak samozřejmé. Úžasné zpracování.