Prvních patnáct životů Harryho Augusta

Prvních patnáct životů Harryho Augusta https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229641/mid_prvnich-patnact-zivotu-harryho-augu-SSk-229641.jpg 4 152 30

Harry August, hrdina knihy, má podivuhodnou schopnost: jakmile zemře, vrací se do chvíle svého zrození a prožívá svůj život znovu od začátku, ale se všemi vzpomínkami na to, co už prožil. Autorka s tímto motivem dovedně pracuje – vypráví o tom, jak Harryho zaskočí první znovuzrození, jak této zvláštnosti uvyká a učí se jí využívat, jak se seznamuje s dalšími lidmi obtíženými podobným darem. Někteří jsou starší než on a žili už před jeho narozením; jiní se naopak narodí až za Harryho života a přežijí ho. Vytvářejí tak řetězec, po kterém lze posílat zprávy napříč dějinami – a právě Harrymu se přihodí, že ho těsně před jednou z jeho smrtí navštíví dívenka a prosí ho, aby při dalším zrození předal zprávu do minulosti: blíží se konec světa a jen lidé jako Harry tomu můžou zabránit – pokud jim ovšem na světě záleží...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

The First Fifteen Lives of Harry August , 2014

Šárka_D
01.06.2016 4 z 5

Velmi dobré čtení, nápad stejný jako v Život za životem, zpracování ovšem lepší u Patnácti životů (druhá zmiňovaná kniha byla místy nudná kvůli častému opakování). Super pointa a překvapující závěr, hodně zajímavých myšlenek (například o přátelství/nepřátelství hlavní dvojice), čtivé.

HugoMilhaus
17.05.2016 5 z 5

Výborné, napínavé a čtivé.Kniha donutí jednoho uvědomit si, kolikrát za život si řekl, že tohle by udělal jinak a tam by nešel a tam by šel...Kálačakrové tuhle šanci mají, žít svůj život znovu.. a pokaždé mohou trochu, nebo i více jinak. Trochu mi trvalo, něž jsem se zorientoval a než mi došlo, jak vlastně funguje "tichá pošta" , ta trocha filozofování je celkem snesitelná a děj nikde nestojí a uhání dopředu..Malinko naivní mi přišla představa, že si Harry koupí v Sovětském svazu 50tých let mapu, na které budou zakreslená v podstatě tajná města typ Pietrovsk 111 kdesi na Sibiři..ani prd..ale jinak počteníčko 1A .. a na konci žádné odpovědi.. spíš hromada dalších otázek v hlavě.. :-)..P.S.. konec mi hodně připomíná tahovou strategii. ne vždycky je výhoda táhnout jako první.. :-)

kethy
19.02.2016 5 z 5

Tak tohle je paráda. Akční, překvapivé, náročné, lehké, cestovatelské a velmi mrazivé. Jedna z nejlepších knih v tomto žánru, co jsem četla. Paráda. Nejlepší komentář k této knize má uživatel Terva. Tleskám.

Terva
31.01.2016 5 z 5

...........Smrt nás neděsí. Hrůza je obsažená ve znovuzrození. Ve znovuzrození a v přetrvávajícím strachu, že jakkoli jsou naše těla obnovena, naši mysl zachránit nelze............. Příběh Harryho Augusta mě uchvátil, fascinoval, překvapil a velmi zaujal. Nečekal jsem od příběhu nějakou složitost a taky není moc složitý, ale zase si říkám, že ten, kdo se více zajímá o cestování v čase (neplést s cestování časem) bude mít vstřícnější přístup ke knize a jejímu obsahu. Ono totiž není v prvních životech Harryho Augusta tak jednoduché se orientovat. Chvilkama vám to připadá zmatené až nemožné. Jenže postupem času vám to pěkně začne zapadat do sebe a pak budete vnímat i tu logiku narození a následného dalšího života. ............Nenastal žádný okamžik světla, žádné procitnutí z temnoty a zjištění, že jsem se uzdravil. Spíš to bylo pomalé šinutí se k porozumění, několik hodin usmiřování, po kterých následoval spánek, po kterém následovalo probuzení, které zůstalo vzhůru trochu déle. Následovalo pomalé navrácení lidské důstojnosti......... Nečekejte tu klasický humor, ten je v knize celkem velmi zvrácený a některé slabší povahy ho možná ani nevstřebají. Ono totiž mít třeba radost ze smrti nebo s úsměvem na rtech se nechat mučit, to není pro každého. A Harry August taky není zrovna svatý. Příkladem může být jeho nutnost někoho zabít, což se stalo jeho celoživotními koníčky. Zní to divně? Tak si příběh přečtěte a pochopíte. .........Všichni lidi jsou na hovno, celá země je na hovno a i to hovno stojí za hovno, ale tam, kam jedu, tam nebudu.....hovno........... Každý život Harryho Augusta je jedinečný a zajímavý - snad až na ten třetí, ten je zvláštní, ale to byl ještě zmatený a dezorientovaný. Kdo by chtěl pochopit trochu více, tomu mohu doporučit film Harolda Ramise s názvem Na Hromnice o den více. Výkon Billa Murraye by se dal porovnat s výkonem Harryho Augusta, jen si každý prožitý den znásobte jedním životem - určitě pochopíte. ..........Jste Bůh, doktore Auguste?........... Knihu vřele doporučuji, je to perfektní počteníčko a má i naučný význam.

rabor
10.01.2016 5 z 5

Výborný. Múžu doporučit jako lineár lineárúm. Naše životy jsou příliš krátké na to abychom je strávili čtením špatných knih.

""Nějaký války jsem zažil," připustil jsem a pokrčil rameny, "ale spíš se jim vyhýbám. Jsou příliš nepředvídatelné"
"Kurva, člověče, dyť vo to kurva právě jde! Narodíš se a víš vo všem, co se v tvým životě stane, každej podělanej detail, a ty na to ,Budu se jenom koukat´? Tak s tím jdi do hajzlu - musíme ven, trochu žít, nechat se překvapit! Čtyřiasedumdesátkrát mě postřelili," dmul se pýchou, "ale jenom dvatenáct těch kulek bylo smrtelnejch""

Arsi007
14.11.2015 5 z 5

Jde o naprosto geniální a propracované dílo autorky, o které určitě ještě hodně uslyšíme. Víc než samotný příběh (který byl ale také naprosto strhující) mě zaujaly myšlenky samotného Harryho i ostatních Kálačakrů. Pokud totiž nebudete knihu vnímat jen jako smyšlený příběh, ale budete číst mezi řádky, najdete zde spoustu filozofických myšlenek a otázek metafyzického rázu, teologické otázky o existenci Boha a pro vědečtější typy je zde i trocha té kvantové fyziky. To vše Vás nenechá spát a vy budete nuceni číst dál a dál v naději, že dostanete odpovědi, alespoň na některé z nich. Kouzlo knihy však spočívá v tom, že Vás svými odpovědmi tak akorát donutí zamyslet se nad dalšími podněty, které z nich vyplynou. Pro mě je Harry velkým objevem a zatím nejlepší knihou roku 2015!!
Celá recenze: http://arsibooks.blogspot.cz/2015/11/nazev-prvnich-patnact-zivotu-harryho.html

Shui-Xian
19.10.2015 5 z 5

Příběh je strhující, filosofie promyšlená, Harry August fascinující. Pokud někoho neodrazuje emocionální strohost děje a umí držet pozornost i skrze prolínající se linie času, nebude zklamán. Jde o román, který čtenáře nepustí ještě dlouho po dočtení... *5 dávám málokdy, v tomto případě je zcela zasloužená. Knihy, které jsou chytré, zasáhnou čtenářovu realitu a donutí ho dumat, aniž by ztrácely poutavost a napětí po celé trvání příběhu, jsou zkrátka můj šálek čaje...

kormoran78
05.10.2015 4 z 5

Příjemně odvyprávěný originální nápad. Z pohledu lineára trochu smutné :-)

bosorka
26.09.2015 3 z 5

Po tom, co jsem dost nedávno četla dost podobné knížky Den co den a hlavně Život za životem, mi to holt nedá a musím srovnávat. Kniha Prvních patnáct životů Harryho Augusta není špatná, ale něco jí chybí, možná víc emocí, pro mě je dost chladná, hlavní hrdina mi nepřirostl k srdci jako třeba Ursula z "Života" nebo hrdina v mnoha tělech ve "Dni". Nedostatek citů nahrazuje "Harry August" filozofováním, kterého je možná moc a bohužel ubírá knížce na čtivosti. Přitom, když se člověk zamyslí, tak s ovlivněním svataběhu se autorka tak moc netrápí. Kálačakrové musí zasáhnout do něčeho hodně zásadního, aby svět šel jinudy. Přitom i při obyčejné změně už by efekt motýlích křídel musel být patrný. Autorka si tak příběh dost tvaruje podle svých představ, aby jí to sedělo.
Knížka se rozjíždí hodně opatrně, hodně dlouho se vlastně nic moc neděje, až tak ve 3/4 mě děj chytil, protože se malinko rozběhl. Škoda, že běžel k tak moc předvídatelnému konci. Pro mě nakonec, ač kniha se zajímavým tématem, je to jen průměr.

Ládja
28.07.2015 4 z 5

Spíše lepší 3*. Zajímavý nápad, zajímavé podání, ale nějak mi tam pořád něco chybělo. Něco pořádného. Je těžké pohybovat se v tolika životech, liniích příběhů. Člověk se občas začne zbytečně ztrácet. Nějaké postavy, tam vůbec nemusely být a nějaké by si zasloužily mnohem větší rozvedení. Příběh sám o sobě se začne rozvíjet až kolem půlky knihy, ze začátku je to takové oťukávání, až mi místy přišlo, že sama autorka neví, kam s příběhem. Ale nakonec mě to i docela chytlo, ale to už byl konec, takže také takové menší rozčarování.
Aspoň jsem se naučil nové slovo, které jsem v životě před touto knihou neslyšel: Chiruržka. I když je to češtinářky správně, ještě jsem se s ním nikde jinde nesetkal.

přátelství cestování časem anglická literatura pomsta fantasy

Autorovy knížky

Claire North (p)