Prvních 100

Prvních 100 https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199285/bmid_prvnich-100-5U2-199285.jpg 4 502 122

Prvních 100 série

Od ničivé nukleární války žije lidstvo ve vesmírných lodích vysoko nad radioaktivním povrchem Země. Nyní je však sto mladých delikventů, které společnost považuje za postradatelné, vysláno na nebezpečnou výpravu s cílem znovu kolonizovat planetu. Může to být jejich druhá šance na život… nebo sebevražedná mise. Stovka odsouzenců, pronásledovaných nástrahami divoké přírody a tajemstvími své minulosti, musí bojovat, aby přežila. Nikdy se z nich neměli stát hrdinové, ale nakonec mohou být poslední nadějí pro CELÉ lidstvo.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , CooBoo

The 100 , 2013

Ben Nevis
20.03.2015 3 z 5

Seriál je moje guilty pleasure. Je dost temný a nebojí se tam odstranit i hlavní postavy. Proto jsem neodolala přečíst si knížku.
Ta se však veze na oblibě postapo pro teenagerky. Kluci by asi uvítali víc akčního děje a míň muckání. Už plno čtenářů přede mnou vyčítá autorce, že řeší pouze kdo s kým. A do toho vstupují vzpomínky postav na hrozný život ve vesmíru, abychom mohli plakat nad jejich tragickými osudy.

(Kdybych já řešila přežití ve vesmíru, zvolím trošku jiný sociální systém a rozhodně se nezbavuju užitečných členů společnosti kvůli malicherným přestupkům a nezavádím kastovnictví, které neúměrně spotřebovává zdroje. Hunger games takovými nesmysly netrpí, všechno tam má svoji logiku)

Naštěstí autorka umí psát a zvolila tolik textu, aby čtenáře neunudila k smrti. Postavy jsou občas příliš kladné. Například Glass jsem její pochopení a sebeobětování nevěřila ani minutu.
Takže scifi pozadí je jenom pozadí, na kterém se řeší romance a mladým čtenářkám knížku rozhodně doporučuji. Já to měla hlavně na procvičování angličtiny. Ty postapo slátaniny jsou k tomu ideální a rozhodně si přečtu i další díl. :-)

hoopoo
25.01.2015 4 z 5

Kniha se četla hodně rychle. Děj se vcelku rychle ubíral kupředu, sledujeme současnost a díky vzpomínkám i minulost několika postav až si člověk vykreslí celkový obraz situace.
Konec je trochu otevřený, takže se těším na další díl.

Bee Bee
23.01.2015 3 z 5

Kniha měla velký potenciál, ale bohužel ho nenaplnila. Střídání postav mě moc nenadchlo a působilo to tak neúplně a zmateně - stačily by postavy dvě - jedna z pohledu, co se děje na zemi a druhá, co se děje na vesmírné lodi. Podle mého to bylo i dost přeslazené. Dávám tři hvězdičky. (Seriál, který z knihy pouze načerpal inspiraci (bohudík) je v tomto případě daleko lepší a originálnější)

Pedruska01
09.01.2015 5 z 5

No, mě snad chybí poslední stránky, neboť tohle nemůže být konec! Konec zůstal u každé postavy šíleně otevřený, jediné štěstí, že má brzo vyjít pokračování!
Pokud mám být upřímná, když jsem četla anotaci nebo se na ní dívala v knihkupectví či poslouchala recenzní ódy, tak mě absolutně nezaujala. Prostě ne.
Jenže, když jsem jí viděla ležet v regále v knihovně, řekla jsem si, že to zkusím. A ono ejhle!
Kniha se mi hrozně líbila, ačkoliv bych se typla, že na takové náměty nejsem, opak je pravdou - bavilo mě to. Dobře napsané, líbilo se mi, že kapitoly byly psané nejen z pohledu různých lidí (4), ale především, že tam byla i ta minulost, která zároveň vysvětlovala vše okolo, jak bylo. Prostě jedinečný příběh.
Četlo se to rychle a dobře, že až člověk ztrácí pojem o čase. Nebyla postava, která by mi přišla až nesympatická. Byli tam záporáci, ale nijak mi pohled na věc nekazili. Ze začátku mě hodně bavila Glass, ale potom se to změnilo. Clarke, Wells i Bellamy. Prostě všici! V tom rádoby trojúhelníku - chtěla jsem mít oblíbence, ale ono se to tak vyrovnávalo, že to nešlo. :D Přesto musím říct, že zřejmě Bellamy o několik málo procent vyhrál. :))
Každopádně, ještě než jsem tuhle knihu mohla držet v rukou jsem se zajímala o seriál. Měla jsem tu čest a vidět Pilot, kde se ve více jak v 60% tento díl s knihou rozchází. Mám názor, že pokud jsou dle knih(y) natočené seriály, je lepší seriál... (Aspoň u TVD to tak je. Nejdříve jsem viděla a pak se snažila začíst a vůbec mi to nešlo! I když netvrdím, že to ještě nezkusím.) Ale v tomto případě, zvažuji vyjímku, že se na to i podívám, i když to není totožné. Ale až po delší době, kdy ten krásný zážitek z knihy se mi uloží a rozleží. Nerada bych, aby se mi hnedle míchal s filmovou podobou.
Nemám absolutně výhrady a pro ty, kteří váhají, zda se do ní pustit... Dejte tomu aspoň šanci, třeba budete příjemně překvapení jako já. :) Doporučení!

warca
09.01.2015 3 z 5

V knize se nic moc nedělo jen konec se trochu rozjel. Dost se tam řešilo kdo komu co udělal. Nic extra ale jinak pěkné čtení.

Attia
30.12.2014 4 z 5

Méně je někdy více...
Přesně tahle věta sedí ke knize Prvních sto. Kdyby od všeho autorka trochu ubrala či něco úplně vynechala, udělala by mnohem lépe. Vyprávění z pohledu čtyř postav je poněkud zvláštní styl a hodně velké sousto. Jo, na konci knihy jsem si začala už trochu zvykat... Škoda jen, že mi vždycky byl aspoň jeden z té čtyřky dočasně nesympatický.
A pak mi tam absolutně chyběl děj! O čem to vlastně bylo? Děcka přistála na planetě a začala si budovat na Zemi zázemí. Ano, přesně o tom je celá kniha. De facto si stačí přečíst anotaci a víte, o čem to bude. Dobře, možná se nedozvíte, kdo se s kým líbal, či kdo se na koho naštval, ale bez téhle informace bych se já s klidem obešla.
Další věcí jsou náhledy do minulosti. Netuším, co je záměrem, ale mě ty vzpomínkové části bavily asi 100krát více, než samotný děj-neděj. Nakonec si z knihy pamatuji právě jen tohle.
Vůbec celých Prvních sto je kniha zaměřená spíš na vztahy a opět vztahy a pozor - opět vztahy, i když ty taky nejsou žádná sláva. Ze srdce bych Clarke doporučila, ať už si konečně udělá jasno v tom, s kterým chce být. Jim jde o život a oni řeší blbosti typu: Ona se s ním políbila, asi mi pukne srdce...

Na druhou stranu je kniha prostě natolik čtivá, vzpomínkové části jsou úžasné (ale s nimi je celá kniha zase překombinovaná), obálka je zkrátka elegantní. Proto 75%

Shai
20.12.2014

Ke konci (hlavně poslední 3 kapitoly) to bylo vážně úža a nalákalo mě to na další díl (sice trochu hodně podobné knize Všechny barvy země, ale to se dalo překousnout).
Ten konec mě zabíjí! Hlavně konec Glass a Welse. S Glass teda fakt nevíte, co se vlastně stane

lenka608
17.12.2014 2 z 5

Tuto knihu jsem koupila (bohužel) až po shlédnutí seriálu, z kterého jsem byla nadšená. Většinou bývají knihy lepší jak filmy, což je všeobecně známý fakt. Nicméně u této knihy si dovolím nesouhlasit. Celých 280 stran jsem si připadala jako v úvodu a neustále čekala, kdy se to "rozdeje", kdy se začne něco pořádného dít. Tímto stylem jsem se dočetla až na konec, který byl na můj vkus tak trochu nudný. Můj názor je ten, že autor měl přidat pár stran a čtenáře trochu navnadit na druhý díl... po přečtení tohoto dílu si nejsem jistá, zda se vrhat na ten další.

kozameci
13.12.2014 5 z 5

Mě osobně se tenhle styl psaní líbil. Postavy: dobré. Děj: dobré. Konec: dobrý. Na tuhle knihu mě nalákala recenze na youtube a musím říct, že nelituju. Samozřejmě se chystám i na seriál a druhý díl.

Annie G.
11.12.2014

Cekala sem napinavou akcni knihu.. a to tahle urcite neni. I tak se mi ale libila. Nejvice asi ta bezmoc na ty lodi uprostred vesmiru. Urcite si prectu dalsi dil/dily

LilianaFalcon
09.12.2014 2 z 5

Moc dobře nerozumím tomu nadšení.
Pro mě tam bylo příliš "hlavních" postav, příliš motivů, příliš nakousnutých problémů, příliš náhledů do minulosti... všeho příliš. Jen ten děj mi tam tak nějak chyběl ;-) A konec mě zklamal ze všeho nejvíc, protože přesně "to" jsem celou dobu od autorky čekala. Jsou knihy u kterých chci konec, který předpokládám, a knihy, u kterých mě tak akorát naštve. Tohle je přesně ten druhý případ.
Kdyby to celé bylo o Clarke a Wallesovi, tak by to bylo super. Druhou knihu pak udělat o jiných dvou postavách a třetí zase o dalších, ale takhle...
Je fakt, že jsem se rychle začetla a celkově to slupla, jak malinu. Jen to se mnou prostě nic neudělalo.

maca5449
13.11.2014 4 z 5

Styl vyprávění vážně zaujme, střídá se několik perspektiv vyprávění postav a zároveň je příběh protkán jejich vzpomínkami. Kniha se čte rychle, je zajímavá a stojí za přečtení, ale chvílemi mi připomínala seriál Ztraceni. :D Každopádně mi kniha přišla tak nějak pochmurná a smutná, navíc mi vadí otevřené konce. :D

anishta
05.11.2014 5 z 5

Velmi dobré.Takové čtivé seznámení s postavami + začátek příběhu. Střídání toho co bylo a co je u každé z postav se mi líbilo, minulost byla dokonce zajímavější. Těším se na další díl. Už aby to bylo!

Desire_Lydon
31.10.2014 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila. Sleduju totiž seriál, který mně moc baví... ale kniha mně zklamala. Nějaké odlišnosti se seriálem tu byly, ale to by mi zas tak nevadilo. Seriál je mnohem napínavější. V knize jde jen o vztahy, vztahy, vztahy a pro změnu vztahy. To jsem fakt nechápala. Tak oni jsou po tolika letech zpátky na zemi, neměli by se spíše starat o to, jak přežijí, kde si opatří jídlo a podobně, místo toho, aby se zaobírali tím, čí srdíčko je zlomené a kdo se s kým líbal?! Chápu, že je tato kniha určená převážně náctiletým (do téhle kategorie taky ještě pořád spadám), ale to neznamená, že to nemůže být seriózní sci-fi kniha (sci-fi, nikoliv romance). Této knize je velmi podobná série Loď mezi hvězdami, která se mi líbila mnohem více. Začátek knihy byl docela matoucí a pro čtenáře, který není obeznámen se seriálem, to může být šok. Vyprávět příběh hned z pohledu 4 postav? Mám dojem, že si autorka ukousla příliš velké sousto. Ale nakonec to nebylo tak zlé, alespoň jsme viděli příběh z několika pohledů. Knize ale nemůžu upřít čtivost. Asi proto dávám 3 hvězdičky.

Narissa
25.10.2014 4 z 5

Podle mě je to skvělé. Oceňuji hlavně krásný čtivý styl, který se u pdoobného žánru těžko hledá. Jen jsem si myslela, že to má být jen jedna kniha a z posledních dvou kapitol jsem usoudila, že se asi chytá nějaké pokračování, což mě trochu mrzí, poslední dobou je všechno alespoň trilogie. Ale já si pokračování rozhodně hodlám přečíst. Nevyřešených zápletek zůstalo vážně hodně. Jen doufám, že se to teď nezvrhne v Hunger Games proti zmutovaným radioaktivním lidem.

sarka1244
20.10.2014 4 z 5

Nejdřív jsem viděla seriál, ale kniha je úplně jiná.

Schullerka
10.10.2014 2 z 5

Tak čekala jsem něco jiného. Vážně mi přišlo, že se tam řeší jenom ty vztahy, co kdo komu udělal atd. Vlastně nakonec jsem zjistila, že každý tam udělal nějakou totální hovadinu, i ti kteří to ''mysleli dobře''. Hlavní příběh vlastně úplně ustoupil do pozadí, snad v každé kapitole byla stránka z minulosti. Což o to, je fajn se dozvědět minulost postav, ale stačilo by to o každém jedna kapitola a ne že se to roztahá po celé knížce a nakonec příběh nic. Vlastně jediné, co bylo vlastně vážně super byla snad poslední kapitola/stránka. A to není ironie, tam už to vypadalo, že se to celé posune dál, ale on je konec knihy a u další nevím, jestli stojím o to si jí přečíst. Možná, že autorka chtěla v prvním díle seznámit s postavami, ale možná to šlo udělat lépe. :)

Habana
06.10.2014

Jako první jsem sledovala seriál. Což není obvyklé. Pak jsem se dozvěděla, že existuje kniha a měla jsem Vánoce. Vlítla jsem do knihovny a nervózní čekala, až si ji přečtou rychlejší holomci.

Knížka, byť půjčená letěla v půli proti zdi, doprovázená mými hlasitými nadávkami:"Název je Prvních sto ne Zoufalé manželky!"

Ta kniha je pro mě peklo. Mezilidské vztahy, no fajn... ale seriál byl vyhajpovanej a knížka je dost pod úrovní. Znovu se cítím ublíženě, tak jsem se těšila.

kristyy
24.09.2014 3 z 5

No...nic moc :(

Adel703
20.09.2014 5 z 5

Po knize jsem sáhla až po tom, co jsem zhlédla asi šest dílů seriálu. Seriál mě naprosto dostal. Myslela sem, že kniha bude rozsáhlejší, ve skutečnosti odpovídá asi jen o dvou dílech seriálu. Ale vůbec mi to nevadilo, právě naopak. Těžko říct, které postavy jsem si oblíbila. Hodně poutavý mi přišel příběh Glass. A sourozenci Blakeovi :) ... co dodat, strašně se těším na další díl.