Ostré konce

Ostré konce https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384168/bmid_ostre-konce-TD0-384168.jpg 4 116 30

První zákon série

Armáda Spojených království je možná parchantů plná, ale jen jeden si myslí, že když se objeví Gurkové, dokáže sám zachránit situaci: nedostižný plukovník Sand dan Glokta. Curnden Craw a jeho tucet špinavců se vydají daleko za Crinnu po stopách tajemného předmětu. Má to jen jeden drobný háček: zdá se, že nikdo doopravdy neví, co za předmět to je. Shevedieh, samozvaná nejlepší zlodějka ve Styria, se potácí od smůly ke katastrofě po boku své nejlepší přítelkyně a největšího nepřítele, Javre, Hoskoppské lvice. Po létech krveprolévání se idealistický náčelník Bethod zoufale snaží nastolit na Severu mír. Zbývá už jen jediná překážka - jeho vlastní pološílený šampion, nejobávanější válečník Severu, všemi nazývaný Krvavá devítka… V této drsné galerii vedlejších příběhů, retrospektiv a náhlých konců ze světa Prvního zákona vybuchuje násilí, bují zrada a slova jsou stejně smrtící, jako zbraně. Třináct povídek časově zasazených do období začínajícího několik let před událostni vylíčenými v románu Sama čepel a končícího Rudou zemí.... celý text

Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Polaris

Sharp Ends , 2016

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Pěkná antologie krátkých povídek ze světa Prvního zákona. Bohužel většina z nich je tak krátkých, že sotva mě vtáhnuly, tak byl konec. Druhá výtka u mě směřuje k řazení povídek, kdy celou dobu jsou chronologicky, až na poslední povídku. Nějaký důvod k tomu asi byl, ale mě unikl a přišlo mi to přinejmenším zvláštní. Někdy hrají hlavní roli nám již známé postavy, jinde známí jsou jen cameo a hlavní postava je nová (zejména povídky se Shev jsou výborné). Celkově je knížka skvělým doplňkem pro fanoušky Prvního zákona, ale čtenáři, který nečetl ostatní romány z tohoto světa bych ji určitě nedoporučil.

FiFoj
08.01.2024 4 z 5

Povídky ze světa Prvního zákona odehrávající se v různých dobách a na různých místech. Abercrombie je silný ve formě a v postavách. S formou v jednotlivých povídkách pracuje, takže mají různé dynamiky, což příjemně navozuje až antalogickou atmosféru. I když z jednoho světa, stále jde o povídkovou sbírku, takže nečekejte žádnou příběhovou gradaci. Nové postavy pochopitelně nemají dostatek prostoru, aby je autor dostatečně rozvinul, což je jedna z jeho největších předností. Povídky se starými charaktery lehce saturují původní příběh, celkově však fungují spíše jako fanservis, než že by osvětlovaly slepá místa. Pro fanouška série je to příjemné, leč nepovinné.

Allena24
07.12.2023 4 z 5

Komentář, který napsala Metla jsem si přečetla pozdě, pro další čtenáře zde raději zopakuji: "pokud jste jeho knihy nečetli, "Ostré konce" pro vás nejsou, tápali byste a nechápali."
JJ tápala jsem a nechápala i tak jsem knihu přečetla a budu se snažit o doplnění a pochopení i když je to dark fantazy.

Metla
26.02.2023 4 z 5

Krádeže, boje, podrazy, krev, špína a všemožné lidské nešvary... Vítejte zpět do světa "Prvního zákona", tentokrát v různorodých povídkách příjemně zpestřujících a doplňujících celou sérii. Setkáme se s několika starýma známýma, dozvíme se o nich leccos nového, dobře nás pobaví, občas přimějí k zamyšlení, někdy poněkud vyděsí (že, Krvavá Devítko?), jindy bych je skoro politovala (ačkoliv byl Glokta mimořádně nadutý kretén). Některé postavy jsem nepoznávala, případně si nebyla jistá, kam je zařadit.... už se někde vyskytly, nebo jde o nováčky? Většinou mi takhle neukotvené ke konkrétnímu románu poletovaly ženské, což mě příliš nepřekvapuje. Chlapy si z nějakého záhadného důvodu pamatuju lépe.
Suma sumárum: poměrně vyrovnaná povídková sbírka pro Abercrombieho čtenáře - pokud jste jeho knihy nečetli, "Ostré konce" pro vás nejsou, tápali byste a nechápali. 75-80%

tomekbobek
22.02.2023 4 z 5

Člověk musí být realista, říkal ten starý Seveřan na statku kousek od Dobré míry, a proto dávám realistický čtyři hvězdy.

Abercrombie rozhodně nezklamal, ale v téhle záplavě krátkých příběhů jsou prostě některé trochu horší. Stále však stojí za přečtení. Za mě nejlepší povídky: Bandita za všechny prachy, Včera kousek od vesnice zvané Barden a Stvořit monstrum.

Hor89
15.02.2023 4 z 5

Výborná sbírka povídek ze světa Prvního zákona. V povídkách se objevují jak nové postavy tak staří známí - knihu je proto ideální číst až po přečtení první trilogie a samostatných románů. Nejlepší povídky sbírky jsou podle mě: Peklo (Templ), Bandita za všechny prachy (Sty), Podělaná práce (Dávivec a jeho družina), Dva jsou společnost, Drobné laskavosti (obě v hlavní roli se Shev a Javre) a Svoboda! (Cosca).

petr_
19.01.2023 4 z 5

Shrnuje všechny nectnosti a bídu světa tak, jak jsem u tohoto autora zvyklý. Jednotlivé povídky popisují různé charakterové rysy postav. Nabubřelí hrdinové, kteří prošvihnou svoji příležitost, protože jejich hrdinská čest je pro ně důležitější než všechno ostatní. Shev mi zase připadá jako Mrakoplaš ze zeměplochy , stále na útěku a neschopná změnit cokoliv na svém životě. Nebo Devítiprsťák, který není schopen jednat jinak než obvykle. A to bych mohl pokračovat od jedné postavy povídek k druhé.
Tato kniha vlastně jenom dokresluje to, co jsme pochopili ze série "První zákon". Takže nic nového.

jarynek
30.12.2022 5 z 5

Některé příběhy byly hodně dobré, některé trochu slabší, ale všechny bavily. Některé přímo navazují na děj v některé z knih Prvního zákona, některé pouze spíše volně využívají nějakou událost či postavu z Prvního zákona. U Abercrombieho je čtenář zvyklý na rozsáhlejší dějovou linku využívající hodně postav, popisujících jejich charaktery. V těchto povídkách tomu z důvodu rozsahu povídek samozřejěm není možné, je to tedy trošku jiný Abercrombie, ale požád je tam ten výborný cynismus postav, osudové předurčení, před ktrým je nemožné uniknout, tregikomičnost konání některých hrdinů, které vyústí ve zcela něco jiného, než byl záměr konajícího.

Torgal
24.07.2022 3 z 5

"Príbehy zo sveta Prvého zákona" je celkom trefné pomenovanie, nakoľko za poviedky by som väčšinu z nich váhal označiť. Poviedka by mala fungovať aj sama o sebe a mala by mať dostatočne nosný príbeh. Väčšina textov z tejto knihy toto v mojich očiach nespĺňa. Kto nemá načítané ostatné knihy série (ja som nečítal Rudou zem a Nejlépe chutná za studena) alebo si na ne už dobre nepamätá (trilógiu som prečítal mnoho rokov dozadu) bude riadne tápať a škriabať sa po hlave, čím si zaslúžil ten či onen príbeh knižné vydanie. Skalní fanúšikovia série určite ocenia doplnenie detailov z osobnej histórie ich obľúbených postáv, túto pridanú hodnotu som tu ale ja nenašiel. Tak som si mohol užívať len ako vždy skvelú formu - Abercrombie píše vskutku famózne, silný je ako v opisoch, tak aj v dialógoch a postavách - pretože obsahovo bola pre mňa kniha zaujímavá podstatne menej. 6/10

NemmamSlov
26.06.2022 4 z 5

Po novom od autora vychádzajú knihy zo série Vek šialenstva, ktoré sa odohrávajú niekoľko rokov po príbehoch Prvého zákona. Abercrombie sa v tejto zbierke vracia posledný krát ku svojim hrdinom, môžme povedať aj nehrdinom, a píše o nich príbehy, čo sa týkajú ich minulého, či budúceho života. Určite by som najprv odporúčil prečítať všetkých 6 kníh Prvého zákon a až po tom chytal túto knihu, lebo sa vraciame k príbehom z každej knihy.

Takový nádherný parchant (5*)
Zo všetkých postáv, ktoré Abercrombie vytvoril, ma najviac zaujala postava Westa. Vraciame sa do minulosti, kde autor opisuje súboj Westa a Gloktu. Glokta v tejto dobe bol ešte vážený bojovník plný ambícii, no v tejto vojne sa mu život zmený naruby.

Drobné laskavosti (4*)
Shev skončila s remeslom zlodeja a rozhodla sa podnikať v predaji luskov, čo je v tomto svete menší opiát. No minulosť ju dobieha a musí sa vrátiť k svojemu starému remeslu. Posledná akcia sa samozrejme nevydarí a dostáva sa do komplikácii.

Podělaná práce (5*)
Dávivec a jeho slávna tlupa, s ktorou sme sa stretli v knihe Hrdinové. Je to ešte pred vojnou na Severe. Dostali úlohu získať magický predmet od divochov. Zdá sa to možno ako ľahká úloha, ale ako všetky Dávivcové plány, nejdú ako by si prial.

Vyhnout se městu (3*)
Shev a Javre sú na úteku a nečakane sa objavia Javrini známi s chrámu bohyne. Vrahovia idú Javre po krku, no Javre sa len tak ľahko nedá.

Peklo (5*)
Templ vystupoval v knihe Rudá zemĕ a táto poviedka rozpráva o jeho živote v Dagoske, ktorú len nedávno napadli Gurchovia. Templ tu vystupuje ako miništrant chrámu a snaží sa utiecť pred požieračmi.

Dva jsou společnosť (5*)
Tretia poviedka, ktorá rozpráva príbeh Shev a Javre. Tento krát sú na ďalekom severe, kde stretávajú Whirruna a jeho legendárny meč. Whirrun uteká pred Bethodom a táto trojka si navzájom nakoniec pomôže.

Špatné místo, špatná doba (4*)
Vraciame sa do knihy Nejlépe chutná za studena, tento krát ale z pohľadu obetí událostí, ktoré spustila Monza Murcatto, ktorá sa hnala za svojou pomstou.

Bandita za všechny prachy (5*)
Príbeh je o Sty z knihy Rudá země. Je to príbeh o tom ako Sty zabila prvého človeka, čo často spomínala v knihe. Autor sa preto rozhodol tento scénar vpísať do jednej z mnoha poviedok. Na Sty je vypísana odmena a uteká pred lovcami hláv, s ktorými v minulosti pracovala.

Včera, kousek od vesnice zvané Barden(5*)
Žiť v kľude na Severe nie je možné asi nikomu. Vie o tom aj Tinder s jeho rodinou. Našťastie kráľovský pisár Gorst drží nad nimi ochrannú ruku a pri šarvátke na jeho pozemku schytá ujmu len jeho úroda. Je to príbeh tesne pred vojno z knihy Hrdinové.

Tři už jsou dav (5*)
Shev je konečne volná, no unesú jej priateľku. Zachrániť ju môže len s pomocou Javre, no netuší, že najväčšiu zradu zažije od človeka, ktorého to čaká najmenej. Táto poviedka bola asi najviac hraná na city a bolo mi ľúto, ako to skončilo. U Abercrombieho si človek musí zvykať aj na zlé konce. Teší ma, že sa tu objavil kaprál Tunny a Žloutek, aj keď len na chvílu.

Svoboda! (3*)
Kto čítal Coskove príbehy, tak sa musel pučiť smiechom. Sworbrek rozpráva svoj príbeh, ktorý prežil po boku Cosky, no trošku to prikrášlil a z Cosku urobil hrdinu. Musím dodať, že najslabšia poviedka v tejto zbierke.

Těžké časy, kam se podíváš (5*)
Znova príbeh Shev a Javre. Shev sa snaží dostať späť záhadný balíček pre svoju milenku, no nikto nevie čo je v tom balíčku a záhadná vec neustále mení majiteľa. V tomto príbehu sa Shev a Javre stretnú len náhodou, no o to je to pre obe prekvapenie.

Stvořit monstrum (4*)
Krvavú Deviatku som mal rád a posledná časť anatologie sa venuje akurát hlavnej postave a rozoberá sa tu vznik konfliktu na severe medzi vládcom severu a Krvavou Deviatkou. Trošku sa mi zdal prehnaný ten koniec, ale o to je jasnejšie, akou zmenou si prešiel tento parchant celým príbehom.

denniys
07.02.2022 5 z 5

Nemám ráda povídkové knihy, ovšem zde jsem musela učinit výjimku a ještěže tak... je skvělou tečkou za celou sérií, poslední návrat do světa drsných seveřanů... a závěrečná povídka? Vážně jde o stejnou postavu jako v Rudé zemi? Krvavá devítka je prostě top postava

Davidaxik
21.12.2021 1 z 5

Tak teď si nejsem jistej, co se přesně stalo... Ale nedočetl jsem to...
Kniha byla zvláštní, nečtivá, vůbec mi nesedla a to jsem se na pověstného "britského řezníka" těšil hrozně moc...

Deia
28.11.2021 3 z 5

Priznám sa, že poviedky veľmi nemusím, málokedy si ich totiž pamätám. A v tejto knihe ich navyše bolo aj celkom veľa, niektoré iba na pár strán. Čítajú sa síce dobre, Abercrombie písať vie, sú aj celkom originálne, ale hlbší dojem väčšina z nich vo mne nezanechala. Čakala som viac známych postáv, napríklad Gloktu, ale ten sa vyskytoval iba v jednej poviedke (a aj tá mi prišla slabšia). U niektorých postáv som si ani nebola istá, či sa už predtým v nejakej knihe objavili alebo nie (slabá pamäť). Viacero poviedok má v hlavnej úlohe zlodejku Shevedieh, ktorá pôsobila zaujímavo, aj keď nie všetky jej poviedky ma bavili – boli síce zaujímavé, ale v niektorých sa v podstate nič nestalo. Ostatné postavy väčší dojem nezanechali – nie je to ich chyba, ale kým sa k ním vôbec dal vypestovať nejaký vzťah, tak poviedka skončila (často v tom najlepšom). Od knihy som teda čakala viac, ale zanechala vo mne taký príjemný, nostalgický pocit.

Emilo
26.08.2020 5 z 5

Pekná zbierka poviedok z univerza Joa Abercrombieho. Stretnete starých známych aj nové postavy.

Ronnie68
19.08.2020 3 z 5

Některé příběhy byly lepší a jiné trochu slabší ... ale celkový ráz se zas tak tolik nemění ... přečetla jsem to vcelku rychle ... takže zas tak špatná kniha rozhodně není ...

CharlesWard
28.04.2020 2 z 5

Rozhodně čtete až po trologii První zákon a samostatných románech. I tak mám výtku k povídkám samotným a vlastně i názvu knihy. Ten totiž naprosto odpovídá. Povídky jsou useknuté před koncem, a když už se povídka mnohdy začíná rozjíždět, je násilně utnuta. Často jsem tak přemýšlel, jestli jde o útržky, které se nakonec nehodily do románu, ale Honza je nechtěl uložit do šuplíku a vydal tento "sborník".

Fidelnifion
21.03.2020 3 z 5

Knihy od tohoto autora má opravdu rád, ale tohle bylo prostě "nějaké". Opravdu zajímavých povídek bylo pomálu. Rozsahem byly povídky často krátké a o ničem, dalo by se říct zbytečné. Tak bych také asi ze svého úhlu pohledu označil celou knížku. Přesto si však kniha držela jistou dávku čtivosti.

jxr
05.02.2020 5 z 5

Fakt dobrá knížka pro milovníky dobrodružné literatury od J. Abercrombiho, který je v těchto vodách opravdovým mistrem,obsahuje 13 na první pohled samostatných povídek,které se odehrávají několik let před událostmi vylíčenými v románu Sama čepel a které se vzájemě prolínají a nakonec i propojují. Abercrombie mě asi nikdy nepřestane bavit. Moc se mi líbí jak píše - jeho styl, to s jakou hravostí a originalitou vymýšlí zápletky a děj, jak lehce dokáže čtenáře vtáhnout do svého světa, jeho vtip i v dost drsných situacích, úvahy vložené mezi řádky. Už se těším na další jeho knihu a tou bude Rudá země.

PetrCepek
11.12.2019 4 z 5

Možná jsou povídky o fous slabší než Trilogie prvního zákona, ale už kvůli dvěma závěrečným příběhům stojí zato si sbírku přečíst. A nezklamaly ani ostatní.

phm
01.12.2019 3 z 5

Abercrombieho mam rad, ale povidkova kniha mdla, unyla. Kratky rozsah povidek, zamereni na okrajove a nezajimave postavy, vlastne zadny prinos do sveta Prvniho zakona... Skoda.