První tři minuty

První tři minuty https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69116/bmid_prvni-tri-minuty-UzQ-69116.jpg 5 41 6

Moderní, ryze vědecká představa o "počátku světa" - přesněji o raných vývojových fázích nynější struktury vesmíru. Je to samozřejmě hypotéza, ale dnes nejuznávanější. Podivuhodně v ní do sebe zapadají poznatky astronomie i rozsáhlých oblastí fyziky. Lidský rozum, sám výtvor evoluce hmoty, zde zatím nejdál přesahuje naše fyzické a historické dimenze a do neuvěřitelných podrobností rozeznává události, které se odehrály dávno před vznikem člověka, života i naší sluneční soustavy, před 10 až 20 miliardami let, v rozmezí pouhých tří minut po "velkém třesku". Doslov napsal Ivan Úlehla.... celý text

Literatura naučná , Vesmír , Přírodní vědy

Vydáno: , Mladá fronta

The First three minutes , 1977

kamerus
01.01.2018 5 z 5

Začala jsem číst 31.12. ráno a dočetla ji právě teď, je to úzká knížka a čtení jde rychle - žádné složité pasáže. Z textu je cítit autorova vášeň pro jeho práci a jeho nadšení z bádání, což mám osobně moc ráda. Taky se mi líbí, že v knize jde jen o téma (standardní model vesmíru) a nejsou tam odstavce o jeho osobě, apod. Poslední dobou mě celkem otravuje, když v populárně naučných knihách je 1/3 věnována dětství autorů a jejich studiu. Od knihy čekám fascinaci přírodou a tahle mi ji dala, i když se jedná o starší knihu, je velmi kvalitní.

lazarus
22.05.2017 4 z 5

Trochu těžší látka pro laika, ale obrovské množství informací o složení a vzniku světa kolem nás. O vesmíru toho ještě mnohem víc nevíme a domníváme se, než víme.
Mnohem přístupnější je Kosmický jackpot od P.D.

vitek.sk
30.03.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetl poprvé už před mnoha lety, letos jsem ji však přečetl znova, abych byl při hodnocení objektivnější. Ovšem líbila se mi i tentokrát. Jako první popularizarční kniha o fyzice se stala hitem a nutno říci, že právem. Byť je napsaná už před desítkami let, tak neztratila mnoho ze své originality a je stále víceméně aktuální, byť některé údaje se za tu dobu změnily a hlavně byla napsána před objevem zrychlené expanze vesmíru. Navíc oceňuji výbornou historickou část o reliktním záření. Dávám jasných 5 hvězd.

Eldar80
22.09.2014 3 z 5

Poměrně náročná kniha na hranici populárně vědecké literatury. Mě osobně se nezdála příliš čtivá a samotný popis onoho počátku je kratší kapitolou v knize. Avšak o odborné úrovni knihy nemůže být pochyb. 55%

pfa
01.05.2014 4 z 5

Neuvěřitelný, fascinující, megahorký, no ba vesmírný zážitek a prožitek (taková vesmírná reportáž) prvních několika minut toho našeho všeho a bytí. Naprosto úchvatná publikace, ve které se vás čtivě ujmou hlavně protony, neutrony, neutrína, fotony a v neposlední řadě hlavně poněkud horko... Tak pravda, toto je už jaksi čtení pro fajnové šmekry, úplné novice na poli vědy a vesmíru to nejspíš nezaujme, respektive se začnou poněkud ztrácet (i já, protřelý bádatel, jsem se polem neutrín a jiných ónů občas slušně prodíral - ale i to je vesmír, jeho ohromita, složitost a zároveň naprostá jednoduchost, to ztrácení se v něm. To jest fascinující), ale já už to nedám z ruky. Takže hurá úprk do antikvariátů a kdo miluje vesmír a zvláště pak ten náš, šup s publikací do knihotéky...

[8/10] Naučná literatura; Přírodní vědy, Vesmír (☉)

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

.........tak na tohle se v tradiční " knižní čtvrtky" stála neskutečná fronta.......... po přečtení nikdo nevěděl nic, nikdo nerozuměl ........... i na tuhle knihu mne zajímá váš názor -- já jsem "z oboru" takže rozumím a dávám za pět hvězdiček