První pyramida: 1. Džoserovo mládí

První pyramida: 1. Džoserovo mládí https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33157/bmid_prvni-pyramida-1-dzoserovo-mladi-Qkz-33157.jpg 4 23 5

Džoser s Thanys tvoří nerozlučný pár již od útlého dětství, ale jednoho dne je jim vyřčena věštba, která praví, že se od sebe oddělí. Proroctví je splněno a oba milence od sebe oddělí bratr Džosera, který právě usedl na trůn. Thanys věnuje svému sadistickému strýci a Džosera uvrhne do armády. Thanys, než-li by trpěla choutky Džoserova strýce, raději utíká z Egypta a rozhodne se najít svého otce Imhotepa. Džoser, který je přesvědčen o její smrti, mezitím vede válku proti nepřátelům. Oba tak kráčí po jiné cestě a Thanys doufá, že se s Džoserem ještě někdy uvidí.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

La Première pyramide, La jeunesse de Djoser , 1996

Hall3006
28.02.2023 3 z 5

Tak tato kniha mě překvapila. Bohužel ne pozitivně. Velmi mě zajímá Egypt, ale tohle bylo náročné i pro mne. Asi proto, že hlavní část děje se odehrává jinde.
Obsáhlá kniha popisující mládí budoucího Hora (faraon se nepoužíval) Džosera, kterého z dějin známe jako prvního stavitele pyramidy, jmenovitě Stupňovité pyramidy, a jeho budoucí manželky. Oba v příběhu odloučení a zažívající různá příkoří. Thanys odcestuje do Uruku aby našla svého otce Imhotepa. Potkává stavitele lodi zachraňující živé tvory na arše, Gilgameše v hospodě a ukáže Hyksósům koně (kteří díky nim o tisíc let později vyplení Egypt a ukončí tak Střední říši). Autor se tedy rozepsal a snažil se napasovat velké události dávného starověku do jednoho románu. Románu třídílného. Tento první díl bych nazval "jak mladší bratr díky svému válčení k trůnu přišel". Na stavbu pyramid se dostane až později. Obávám se, že nijak nebudu pospíchat se sháňkou dalších dílů a pustím se do knih od egyptologa Ch. Jacqa, abych si zpravil chuť.

bekule
26.11.2019 4 z 5

Krásný hodně zromantizovaný příběh z nejstaršího období egyptských dějin. Pro milovníky starověkého Egypta doporučuji - velmi poutavé čtení.

braunerova
29.08.2015 3 z 5

Všichni asi znají jak pejsek s kočičkou vařili dort. Také v této knize najdete ode všeho něco dobrého - vedle vyprávění o starém Egyptě i Gilgameše, Noemovu archu, piráty, Hyksosy, kteří se naučí jezdit na koních, jakož i dogy a ochočené smečky vlků a lvů. Oceňuji, že autor přistupuje seriozně k těm nemnoha známým historickým faktům, ovšem příběh samotný patří do říše sci-fi. Naštěstí jsem knihu koupil v antikvariátu za pouhých 20,-Kč.

Richie1
28.11.2014 4 z 5

Velmi pěkný příběh ze starověkého Egypta. Autor s nevšední znalostí historie vypráví o osudech Džosera, syna krále Chasechemveje a Thanys, dceři vynikajícího učence Imhotepa. V tomto prvním díle se dočteme o mládí Džosera a nelehkých životních zkoužkách, kterým je vystaven on i jeho vyvolená Thanys.
Příběh je založen na skutečných událostech, byť je samozřejmě patřičně domýšlen do čtenářsky velmi podařené podoby. Autor zároveň skvěle popisuje zvyklosti a život ve starověkém Egyptě - pro čtenáře je velmi snadné se vcítit do osudů hlavních hrdinů a prožívat s nimi strasti i radosti lidí před téměř 5000 lety.
Knihu i celou trilogii velmi doporučuji všem milovníkům starověkého Egypta. 90%

barcc85
29.03.2013 4 z 5

Pro milovníky Egyptských dějin vřele doporučuji. Poutavý příběh, četlo se samo :)

starověký Egypt

Bernard Simonay