První láska

Tato kniha byla napsána v roce 1945. Kniha je zvláštní tím, že sám autor zde vyjádřil svou tvůrčí volnost a dovedl skrýt autobiografické rysy. Je to příběh spojený s konkrétní osobou a Beckett souhlasil s vydáním textu až po její smrti, tedy 25 let od jeho napsání. Román vypráví o bezdomovci, kterého vyštve vlastní rodina a nemá kam jít. Tudíž polehává každý letní den na lavičce v parku. Jednou tam přijde slečna Lulu, ale to jméno se bezdomovci nelíbilo, tak ji přejmenoval na Anne. Nejdříve ji nesnášel. Že ho prý rušila. Tak se bezdomovec sebere a odejde, ale po čase mu Anne začne chybět a on si uvědomí, že bez ní nemůže být......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5541/big_prvni-laska-uDi-5541.jpg 3.837

Vydáno: , Mladá fronta

Premier Amour, 1945

Kniha První láska

R47

Čeká vás přímý, strohý a syrový příběh o seznámení se se ženou, nastěhování se k ní do bytu, i když jí nesnáší: "Co mě dorazilo, to bylo narození dítěte." Kdo nesnáší dlouhá souvětí v dlouhých odstavcích (často významově vlastně neukončených) a existenciální otázky, ať to ani neotvírá.

LiberX
05.10.2018

To je hnus velebnosti.

LordSnape
15.10.2017

Ve své podstatě mi to připomnělo Waltariho Plavovlásku, jen se to ještě hůře četlo i když jsem tentokrát vydržel až do konce. Hnus a naturalistické výjevy čistě na efekt, děj bez většího smyslu směřování... Líbil se mi název, anotace a že je kniha útlá, ale její čtení jsem spíše protrpěl. Beckett u mě zůstane jako autor Godota asi už navždy.

horkosladka
12.09.2016

"Kreslil bych její jméno na stará kravská hovna, kdybych ji miloval čistou a nezištnou láskou? A co můj prst, který jsem si navíc potom olizoval?"

adamczik
02.02.2013

Beckett mě zaujal. Poměrně zajímavě vyjádřený postoj člověka k okolnímu světa. Existenciální prvky jsou nepřehlédnutelné, text pro svoji krátkost nenudí. Tečka

HarryHaller

Nevěřil jsem vlastním očím! Tolik naturalismu, nihilismu, nechuti a opovržení světem a lidstvím! Skryté pocity a noční můry promlouvaly skrze písmo!