První křížová výprava 1096-1099 - Dobytí Svaté země

První křížová výprava 1096-1099 - Dobytí Svaté země https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407264/bmid_prvni-krizova-vyprava-1096-1099-Bwp-407264.JPG 4 24 5

V roce 1095 požádal byzantský císař Alexios I. křesťanské státy západní Evropy o pomoc proti vpádu Turků, kteří se po katastrofické porážce Byzantinců u Mantzikertu v roce 1071 stali pro jeho říši bezprostředním nebezpečím. První křížová výprava, která následovala, sestávala z několika armád „ozbrojených poutníků", pochodujících do Svaté země napříč Evropou. Když vpadli do roztříštěného islámského světa, dosáhli řady zdánlivě zázračných vítězství a dobyli samotný Jeruzalém. Toto první tažení křižáků spustilo dvě stě let trvající nelítostnou válku, jejíž stopy jsou v koloběhu dějin patrné dodnes.... celý text

Literatura faktu , Válečné , Historie

Vydáno: , Amercom S.A.

The First Crusade 1096–99: Conquest of the Holy Land , 2003

LordByron
21.10.2021 4 z 5

Rovnako skvelé ako celá táto séria a možno aj lepšie.
Skvelé spracovanie, venujú sa veliteľom, armádam, plánom a aj samotnému priebehu ťaženia, bitky analyzované bod po bode a krásne obrázky aj mapky. Nemám čo vytknúť.

Massek
13.09.2020 4 z 5

K tématu křížových výprav jsem měl možnost už několik knih přečíst, v češtině už vyšlo určitě pár zajímavějších a ucelenějších titulů. Ale tato knížka (i přes svou útlost) přesto nabízí dle mého názoru jiná fakta a náhledy, takže je stále přínosem.

Vlk.kh
31.12.2017 4 z 5

Je to dobré, ale lépe se mi popis událostí kolem 1. křížové výpravy četl v podání pana Jiřího Kovaříka v jeho cyklu rytířské bitvy a osudy. Konkrétně jde o svazek první Meč a kříž.

kasparos
16.02.2017 2 z 5

Slabé dílko, ve kterém bylo poznat, že spisovatel fandí muslimům.

braunerova
30.07.2016 4 z 5

Čtivě napsané shrnutí první křížové výpravy v historických souvislostech. Autor píše objektivně, například armádu křížáků označuje jako hordu. Mapy jsou vynikající, ale nelíbily se mi ilustrace Christy Hook, po pravdě mi přišly příšerné.