První křížová výprava 1096-1099

V roce 1095 požádal byzantský císař Alexios I. křesťanské státy západní Evropy o pomoc proti vpádu Turků, kteří se po katastrofické porážce Byzantinců u Mantzikertu v roce 1071 stali pro jeho říši bezprostředním nebezpečím. První křížová výprava, která následovala, sestávala z několika armád „ozbrojených poutníků", pochodujících do Svaté země napříč Evropou. Když vpadli do roztříštěného islámského světa, dosáhli řady zdánlivě zázračných vítězství a dobyli samotný Jeruzalém. Toto první tažení křižáků spustilo dvě stě let trvající nelítostnou válku, jejíž stopy jsou v koloběhu dějin patrné dodnes....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/407264/prvni-krizova-vyprava-1096-1099-Bwp-407264.JPG 3.815
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Amercom SA

The First Crusade 1096–99: Conquest of the Holy Land, 2003

Kniha První křížová výprava 1096-1099

Vlk.kh
31.12.2017

Je to dobré, ale lépe se mi popis událostí kolem 1. křížové výpravy četl v podání pana Jiřího Kovaříka v jeho cyklu rytířské bitvy a osudy. Konkrétně jde o svazek první Meč a kříž.

kasparos
16.02.2017

Slabé dílko, ve kterém bylo poznat, že spisovatel fandí muslimům.

braunerova
30.07.2016

Čtivě napsané shrnutí první křížové výpravy v historických souvislostech. Autor píše objektivně, například armádu křížáků označuje jako hordu. Mapy jsou vynikající, ale nelíbily se mi ilustrace Christy Hook, po pravdě mi přišly příšerné.