První kniha vikinga Vika

První kniha vikinga Vika https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/118279/bmid_prvni-kniha-vikinga-vika-118279.jpg 5 134 19

Viking Vike série

Klasika dobrodružné dětské četby vypráví příběh moderním jazykem, který dokáže přiblížit dětskému čtenáři i doby dávno minulé. Hrdinou a vypravěčem v jedné osobě je vikingský chlapec Vike, syn náčelníka, který je sice malý, ale tak důvtipný a vynalézavý, že se zcela vyrovná surovým válečníkům svého otce, náčelníka Halvara a na dobyvatelské výpravě vikingskou lodí tatínkovi prokáže neocenitelné služby.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Vicke Viking, Vicke Viking Lurar de rödögda , 2001

farb
farb
24.02.2024 5 z 5

Další báječná dětská klasika, kterou jsem objevil až jako dospělý, při čtení s vlastními dětmi. Což mi ale na zážitku nikterak neubralo, možná právě i díky tomu jsem plně docenil ten chytrý humor, skvělé postavy a jejich interakce. Za mě zkrátka ideální četba pro rodiče s dětmi ;-)

karnifex
karnifex
10.11.2023 5 z 5

Dětská vzpomínka - nádherná knížka..

Zemlja
Zemlja
03.09.2023 5 z 5

Švanda, chytrý bojácný kluk tahá z bryndy poněkud tupé siláky, včetně otce. Báječné obrázky s útržky textu. Milovala jsem oba díly, četla jsem je víckrát.

Jirka1966
Jirka1966
02.03.2023 5 z 5

Viking Vike jasně formoval moje dětství - tak nějak jsem tušil, že ze mě nikdy žádnej velkej rváč nebude ...... :-)

Lastodont
Lastodont
25.04.2022 5 z 5

Vynikající knížka pro děti. Ano, i jako dítě mne trochu zaráželo, když autor často něco vysvětluje ve stylu, jako že zapomněl nějakou podstatnou věc předtím zmínit - "Ze všech vlků, co jich ve Flaku bylo - Vike totiž bydlel ve Flaku". No ale zvykl jsem si na to a bral to jako styl. Jinak je však knížka nesmírně zábavná a nedá se jí moc co vytknout. Ani v dospělosti se mi nepřestala líbit, protože mne přenesla do mých dětských let, takže jsem ji četl ve stejném rozpoložení, jako když mi bylo těch 11-12 let.

trudoš
trudoš
26.12.2021 4 z 5

Poprvé čteno v dětském věku pro sebe, podruhé v dospělém pro děti. A v obou případech kniha fungovala, pokaždé však trochu jinak. Jako dítěti mi vyhovovala Vikova lišácká inteligence a množství zábavných příhod, do kterých se dostával jeho otec. Ignoroval jsem stylistiku, stejně jako momenty, které dějově nefungovaly. To jsem začal vnímat až jako dospělý, především časté opakování stejných slov v průběhu jedné dvou vět, nebo neustálé zdůrazňování „řekl, řekla“. Zas ale víc oceňuji rafinovanost příběhů, které sice nemají moc reálný základ, ale pobaví svou nápaditostí a skrytým sarkasmem. Vikingové jako by byli stvořeni pro nesnáze všeho druhu, především pak ty státnické a finanční. Runer Jonsson se přitom nespoléhá pouze na staré legendy, ale pracuje se starými dobrými motivy jako je lidská tvořivost či hloupost, jež dokážou rozehrát ty nejneuvěřitelnější zápletky. Má to skvělou humoristickou rovinu, kterou sice ocení spíš starší čtenáři, ale nevadí, ani ti mladší nezůstanou ochuzeni.

Peter73
Peter73
15.03.2021 4 z 5

Túto knihu som mal rád pred cca 40 rokmi, prečítal som ju myslím, že dvakrát - oba diely. Je určená pre čitateľov 7-10 rokov takže nehľadajte žiadne veľké myšlienky, je to dobrá detská zábavná kniha. Pred 40-timi rokmi by som dal plný počet.

SSTknihy
SSTknihy
19.06.2018 5 z 5

Tyhle příběhy malého vikinga mě fakt moc bavily. Ač malý vzrůstem, svým důvtipem a vynalézavostí dokáže Vike vybruslit z každé šlamastyky a zachránit i všechny ostatní. Syn drsného válečníka rozhodně nedělá svému otci ostudu a všichni se s radostí svěří do rukou kluka, kterému to opravdu pálí.

pepa4081
pepa4081
26.05.2018 5 z 5

Knížku jsem dostal a poprvé přečetl, když mi bylo deset let, a i dnes po čtyřiceti letech se k ní občas vrátím. Díky ní si prostě Vikingy neumím představit jinak, než jako dobrosrdečného tátu Halvara, starostlivou maminku Ylvu a Vika, kterému se okolo hlavy rojí hvězdičky (což jsem mu trošku záviděl). Úžasná knížka plná laskavého humoru, u které si vždycky výborně odpočinu. A k tomu ještě nádherné ilustrace Ewerta Karlssona. U takových knížek lituji, že nejsou bez konce.
„Halvar při posledních obětních slavnostech obětoval bohům několik volů, aby byl Vike statečnější. Ale bohové si voly nechali a na Halvara se vykašlali. Takhle jednali často, byli to vyložení podvodníci.“
Vrcholně uspokojivé!

kap66
kap66
02.01.2018 5 z 5

V komentáři k Druhé knize vikinga Vika, kde jsem oba díly hodnotila na základě vzpomínek z dětství, píšu, že jsem se rozhodla přečíst si je znovu, abych si dodala optimismus a dobrou náladu. Splněno - a nejradši bych přidala celou hrst hvězdiček! Je to tak milé, tak vtipné, tak chytré... Chytré jako Vike sám. A ještě k tomu tak moudré a laskavé, což oceňuji ve svém věku dvojnásob. Táta Halvar je barbar a násilník a moc rozumu nepobral, ale Vike z něho dělá dobrého člověka; vlastně to tak dělá se všemi. Maminka Ylva je bezvadná postava sama o sobě - díky za takové ženské postavy! Všichni záporáci jsou potrestáni, nebo ještě lépe - napraveni.
Tato knížka mi nejen dodává optimismus, ale čistí mou ušpiněnou duši.

Chesterton
Chesterton
08.12.2017 5 z 5

V dětství mě moc bavila, zůstaly prima vzpomínky.

svatojanska
svatojanska
09.10.2017

Jedna z mých oblíbených knih, kterou milují i moje děti.

MOu598
MOu598
23.05.2017 4 z 5

Četla jsem v dubnu 2007. Podle mých poznámek:
Hezké, dětské, legrační, chytré, milé.
Citát:
"Otáčej se, jak chceš, zadek máš vždycky vzadu."

tygřík2
tygřík2
05.04.2017 5 z 5

Jó, viking Vike. Ty hvězdičky kolem jeho přemýšlející hlavičky musím alespoň jednou za čas oprášit. Nejlépe, když mi připadá, že svět je plný tupců. A hele! Jeden človíček s vysokým IQ mi rozjasní den a obnoví mou dobrou náladu.

Totojsemja
Totojsemja
04.02.2016 5 z 5

Nádherná knížka. A navíc je tam zlatá pravda o tom že chytrost je lepší než síla.
Doporučuji každému rodiči pro své dítě. (jako zástupce dítěte)

LordMikes
LordMikes
19.01.2016 5 z 5

Výborná kniha, chci číst i druhý díl a Vike je strašně chytrý viking.

Marceles
Marceles
11.01.2015 5 z 5

Vikinga Vika jsem milovala celé dětství a dodnes z něj při nejrůznějších situacích doma citujeme :-)
Super knížka - nejen pro děti !

dubakm
dubakm
22.10.2014 5 z 5

Četla jsem jí své nemocné dcerce a obě jsme se u ní skvěle pobavili. Prý ji příště musíme číst znova :-))

Eicherik
Eicherik
24.03.2013 5 z 5

Tahle knížka je moje dětství.

Vikingové pro děti od 9 let

Část díla