První Američan

První Američan https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18838/mid_prvni-american-rjF-18838.jpg 4 17 4

Z dějin severoamerické archeologie - tajemství předkolumbovských Indiánů. Ve své poslední knize se autor vydává po stopách severoamerických prehistorických indiánských kultur a vykresluje působivý obraz života dávných předků kmene Delavarů, Huronů, Irokezů, Apačů, Navajů a dalších kmenů. Nezachycuje pouze život a kulturu nejstarších obyvatel Severní Ameriky, ale ukazuje i vývoj vědy, která se jejich studiem zabývá, a seznamuje také se způsobem práce amerických archeologů.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Odeon

Der erste Amerikaner , 1972

Janadvorackova
08.10.2023 5 z 5

To je snad moje první kniha pojednávající o zkoumání původu obyvatel obou Amerik. Archeologický pohled tomu dá i takové hezké podrobnosti "co a jak se zkoumá a proč." Kolik se dá vyčíst ze střepu a kosti. Jak se vaří voda ve spleteném koši a co se dá najít v hrobě u těla?
Historicky pak od pravd a dohadů o tom, kdo pevninu poprvé viděl, navštívil, dobýval... O osudu původních knemů a tajích jejich životů.
A jasně že ne o všem. Milion detailů se nikdy nedozvíme, spoustu z nich bychom třeba ani nepochopili. Popis jednoduchosti životů by nám byl k smíchu. původní obyvatelé v něm našli, co potřebovali.

kannibal28
25.04.2022 5 z 5

Skvelá kniha človek sa dozvie vela vecí...Archeologia je moja oblubená téma ktorá ma dostane od prvej až do poslednej strany

Finskej
06.02.2014 4 z 5

O dějinách předkolumbovských Amerik toho obecně víme dost málo a když se vyčerpají pojmy "Aztékové - hromada zlata" a "Inkové - hromada zlata", zpravidla už pak nevíme nic. Jenže ona zbývá ještě celá hromada dalších zajímavých skutečností, poznatků i záhad. Ceram nám je předkládá v kultivovaném pojednání.

Raksa.A
25.08.2012

Kniha je to úžasná, jedna z mála, které mi opravdu rozšířily vzdělání a vědomosti o věcech, o kterých jsem do té doby věděla minimum. A jedna z těch, které bych nikdy neprodala. A pro fanoušky sci-fi bych obzvlášť doporučila epilog - Poslední Američan z doby kamenné. Pomůže jim pochopit, proč slavná autorka Ursula K(roeber). Le Guin napsala a píše, to co píše.

archeologie Indiáni kulturní antropologie antropologie etnografie, národopis předkolumbovská Amerika

C.W. Ceram (p)
německá, 1915 - 1972