Průvodce protektorátní Prahou

Průvodce protektorátní Prahou https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177576/bmid_pruvodce-protektoratni-prahou-3Ew-177576.jpg 5 85 15

Kniha zavede zájemce na místa konspiračních schůzek odbojářů, do bytů rodin podporovatelů parašutistů, připravujících atentát na Reinharda Heydricha, do kanceláří krycích firem Sicherheitsdienstu, do tajné porodnice, zřízené gestapem, na místa, kde trpěli pražští židé, do podzemí, kde nacisté připravovali výstavbu podzemních továren, do sálů, kde se scházeli čeští fašisté a na barikády a velitelská stanoviště Pražského povstání. Zároveň ukáže, že i během okupace byla Praha místem, kde i přes nacistický útlak existovaly ostrůvky svobody a kulturního života. Publikace je doplněna velkým množstvím dosud nepublikovaného obrazového materiálu a přehlednými mapkami.... celý text

Apo73
Apo73
23.01.2023 5 z 5

Této knize se dá vytknout jen jedna věc - její tloušťka a tedy tím i váha. Tedy: nemůže příliš sloužit jako průvodce, že by si ji vzal člověk do kapsy a šel po Praze a četl si o místech, kde se za Protektorátu něco stalo nebo někdo tam bydlel apod. Ale jinak pečlivě, poctivě, graficky i nakladatelsky perfektně vyvedená a vybavená kniha, olbřímí dílo informační a databázové. Bez komentářů a s obdivem.

iv.ča
iv.ča
25.08.2021 5 z 5

Výborně zpracovaná kniha o historii za války. Kdo se zajímá o historii, tak se určitě v této knize najde. Super!!!!

Pavelpi
Pavelpi
29.11.2019 5 z 5

Klobouk dolů před autorem.Když si promítnu co všechno musel prostudovat a shánět,než tuhle knihu dal dohromady.Řekl bych,že je vyčerpávající a hodně moc věcí o kterých jsem neměl ani tušení jsem se dozvěděl.Zasloužený plný počet bodů.

MildeZ
MildeZ
07.06.2019 5 z 5

Tady je to jasných a zasloužených pět hvězd :-) Zevrubné a vyčerpávající! Děkuji za takové publikace!!

ondras666
ondras666
16.05.2018 4 z 5

Hodně zajímavá kniha, obzvlášť pro čtenáře, kteří mají rádi válečnou tématiku.
Kniha není o tom, že ji přečtěte celou, to se nedá. Spíš je to taková sonda do hluboké historie a tváře Prahy. Lepší by bylo poznávat místa z knihy přímo v terénu, ale bohužel to je nereálné díky velké hmotnosti knihy. Možná měl autor udělat několik knih podle městských částí, to by bylo pro poznávání míru mnohem příjemnější.

milan.krimsky
milan.krimsky
29.01.2018 5 z 5

Pokud někdo zavítá do hlavního města Prahy a rád by se chtěl seznámit s historickými objekty, které ještě dosud stojí, má možnost pomocí tohoto průvodce, kde zároveň najde; kdo v daném objektu žil, s čím je objekt spojen v protektorátní době pohledem dneška

Prey
Prey
25.03.2017 4 z 5

Těžko hodnotit unikátní titul. Protože je unikátní, nemá alternativy. A protože je unikání, je cenný a spravedlivě oceněný, i když není dokonalý. Zaprvé jedna přízemní výtka, ale důležitá. Nemám rád knihy, které jsou tak těžké, že je neudržíte v ruce. Přitom díky tomu, jak je titul členěný, mohlo klidně dojít k rozdělení na dva svazky. Přísně faktografické a v rámci městských částí abecední pojetí dává smysl z důvodu, že takový atlas Prahy tu ještě nebyl, ale na procházce je vzhledem k hmotnosti těžko použitelný a ty ucelené příběhy tam stejně nějak chybějí. Rejstřík nevynahradí touhu čtenáře po spojitostech. Možná stálo za zvážení nejdůležitější „dějové linky“ vyjmout a popsat sice místopisně, ale chronologicky, například Heydrichův pohyb. No jo, já vím, to už by pak byla jiná publikace… Rovněž zájemce o informace o běžném životě za Protektorátu musí kniha vlastně zklamat. Kupříkladu takové potravinové lístky jsou sice vyobrazeny, ale v textu, přísně podřízeném záměru uvádět události na konkrétních adresách, na každodenní bytí obyvatel nedojde. Jedná se o krásnou publikaci, jedinečnou sbírku dobových fotografií a údajů, ale není pro každého. Není to popularizační titul, spíš precizní výstup badatelské práce. Geografická encyklopedie, ne příběh Protektorátu a lidí v něm.

alhl
alhl
14.09.2015 5 z 5

Monumentální, skoro by se dalo říci životní dílo. :-) Autorovi patří obdiv za všechnu tu mravenčí práci. Doporučuji všem, kteří se zajímají o dobu Protektorátu.

minirock
minirock
10.07.2015 5 z 5

Zatčen gestapem a popraven. To je nejčastější slovní spojení v této knize. Při jejím čtení si člověk uvědomí, jak obrovská byla statečnost a jak velká nenávist tisíců českých lidí proti krutovládě nacistů v naší zemi. I když podstupovali riziko že budou odhaleni a zemřou, přesto do toho šli. V této knize jich je jmenováno určitě několik set, přesto jich bylo mnohem, mnohem víc. Zaslouží si, abychom na ně nikdy nezapomněli a tato kniha je takovým malým pomníčkem a zároveň poděkováním za jejich odvahu. Je to výjimečná publikace a díky za ni !

Eskandriel
Eskandriel
08.01.2015

Nejúžasnější kniha o válce, jakou jsem kdy viděla! Opravdu smekám před autorem, nedovedu si představit to množství práce, které knize věnoval. Magnesii Literu si zasloužil naprosto oprávněně! Výborná kniha, doporučuji!

Bránolog
Bránolog
25.11.2014 5 z 5

Tohle je fenomenální počin, tolik informací, vůbec si nedovedu představit, co muselo být za mravenčí práci probírání se podklady (a to psaní podobné literatury něco vím). Škoda, že lidem mimopražským to asi moc neřekne. Ale ty fotky, výřezy starých map, staré názve ulic - to je něco!

1.ještěrka
1.ještěrka
14.05.2014 5 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, fotografie mají "své kouzlo".Když vidíte fotky, které jsou Vám teď tak důvěrně známé, přečtete si co všechno se v těch místech dělo, jak bylo nebezpečné se tam jen na malinkou chvilku objevit. Není to přece tak dávno, věřme, že tohle už nikdo z nás nikdy nezažije.

Cruz
Cruz
05.05.2014 5 z 5

Zrovna včera jsem absolvovala setkání s panem Padevětem a mohu říci, že nejen tato kniha je naprosto fenomenální (prý na ní pracoval 3,5 roku!), ale sám pan spisovatel osobně. Tak milého, k životu pokorného a skromného člověka jsem dlouho nepotkala. Knihu si jdu hned zítra koupit, poté začnu bloumat Prahou a budu se neskonale těšit na další setkání s tímto úžasným člověkem!

Titi
Titi
24.01.2014 5 z 5

Je pro mě až neuvěřitelné, že tato kniha je dílem jednoho člověka. Tolik informací o různých domech z celé Prahy, obrovské množství fotografií, ofocených dokumentů...klobouk dolů, pane Padevět.
Budu si v knize ještě dlouho číst, ale už teď vím, že si zaslouží maximální počet hvězdiček a pro mě je Knihou roku.

Montezuma
Montezuma
05.01.2014 5 z 5

Ach, ty fotografie! Kdo by to byl řekl, že za tím zdánlivým klidem se lenošivě převaluje zlo a ty milé tváře mají ruce od krve.