Průvodce pražskou archeologií - Památky známé, neznámé i skryté

Průvodce pražskou archeologií - Památky známé, neznámé i skryté https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394411/bmid_pruvodce-prazskou-archeologii-pamat-AEK-394411.jpg 5 12 4

Publikace představuje zcela poprvé v ucelené podobě výsledky archeologického výzkumu Prahy, především jejího historického jádra. Těžištěm jejího zájmu je středověká minulost Prahy, okrajově je zastoupeno jak období pravěku, tak památky z nedávných období, prezentované vybranými příklady. Jak napovídá forma průvodce, jde o publikaci, zaměřenou především na širokou veřejnost. Také slovník publikace je přizpůsoben širšímu čtenářskému publiku. Přesto jde o fundovanou sumarizaci a přehled zcela aktuálních poznatků archeologického studia evropsky významné metropole. Publikace vznikla ve spolupráci širokého kolektivu autorů z řady odborných institucí na základě jejich často mnohaleté profesionální činnosti, která zahrnuje i vyhodnocování starších fondů, získávaných především v průběhu posledních ca sta let a v některých případech dokonce i dříve. Prvé stručné kapitoly ozřejmují historii i současnost archeologického bádání v Praze. Vedle popisu více jak sedmi desítek archeologických památek různého charakteru, který doplňuje bohatá obrazová příloha, jsou zde uveřejněny zcela nové informace o proměnách jednotlivých částí Prahy v průběhu jejich historického vývoje. Formou krátkých medailonků je předložen současný stav vědomostí o obecnějších tématech, jakými jsou např. vybrané otázky středověkého stavitelství, pohřbívání, řemesel či každodenního života jejich obyvatel v minulosti. Právě tyto poznatky jsou jedním z nejcennějších výsledků soustavného studia archeologických pramenů uložených v podzemí města zapsaného na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. 2. upravené vydání.... celý text

Daydreamer
28.06.2019 5 z 5

Nebýt tipu, který ke mně dorazil na FB, vůbec bych o knížce nevěděl, a to by byla veliká škoda. Je to jedinečná záležitost, kdy díky schopným autorům nahlížíte do minulosti opravdu vzdálené. Takové baroko se vám náhle může zdát "blízké" :-). Naleznete zde spoustu památek z období románského, ale i z období starších. Text je podán srozumitelnou a přístupnou formou - nevyhne se, celkem pochopitelně, nevelkému množství odborných výrazů - jejich vysvětlení ale naleznete na konci knihy.
Jedinou, ale docela závažnou výtku bych měl k miniaturním rozměrům většiny fotografií. Na první pohled je knížka vypravena velice pěkně, ale větší formát by, právě kvůli fotografiím, rozhodně prospěl. Převážnou většinu míst či lokalit případný zájemce nemá reálnou možnost shlédnout. Fotografie tak, kromě textu, představují jediný zdroj poznání a zvolené mikrorozměry snímků jinak výborné knize rozhodně škodí.

freelex
18.05.2019 3 z 5

Očekával jsem něco jiného.

martin9929
25.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha pro zájemce o archeologii a historii Prahy.

Jarrimund
17.07.2018 5 z 5