Průvodce povětřím a tmou

28 lekcí z česko-české konverzace pro naprosté začátečníky. S pozoruhodnou upřímností vypovídá autor o lidském charakteru, vztazích mezi lidmi, o počínání člověka v mezních situacích. Příběh je situován do prostředí brněnského hradu Špilberku a průvodců po jeho kasemantech. Román je stylizován jako svérázný "průvodce" mladého člověka životními situacemi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129058/pruvodce-povetrim-a-tmou-Jjp-129058.jpg 4.230
Humor, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Průvodce povětřím a tmou

Harry
16.03.2019

Kniha je psána trochu jinak, ale mně to nevadilo a povídání ze socialismu bylo celkem zajímavé.

meluzena
30.12.2018

Nenáročné vyprávění o jednom roce průvodcování 18letého Jana na brněnském Špilberku za socialismu, i jak na vlastní kůži zakusil, že svého života se člověk musí účastnit nikoli jako divák, ale jako hybatel.

Pokud vás hned nechytne ta forma lekcí (jako mě), zkuste chvíli vydržet. Možná pak zjistíte, že umožňuje něco, co prostý text ne - třeba namířit na vás prst kontrolní otázkou (a co vy?) nebo doplňovačkou přizvat vaši fantazii - takže z úplně obyčejných situací dokáže vytěžit až překvapivě hodně. A vy si třeba uvědomíte, že tohle trochu přidrzlé burcování je vám vlastně docela příjemné.
---
"Život je jako trubka. Musíš do něj napřed pořádně foukat, abys něco uslyšel."

Marryzlis
30.10.2018

Dobrej nápad s tím stylem učebnice. Příjemná oddychovka.

Alma-Nacida
09.08.2018

Jak jsem viděla ve Výzvě téma o Brně, hned mě napadla tahle knížka, taky jedna z mých oblíbených z dob dávno minulých. Pamatuju si, že na mě v mých 18., kdy vyšla, působila jako zjevení. :) Je pořád moc dobrá, a je dobře si připomenout, co v nás kvasilo na sklonku dob, o nichž se dnes učí moje děti ve škole v dějepise.
Kontrolní otázka (pro starší ročníky, 1972 a starší): Dávali jste bolševikovi v roce 1988 rok, maximálně dva? ;-)

HoneyBunny
26.07.2018

,,...............představovat si něco je občas stejně potřebné jako něco zažít.."

Clea3112
27.02.2018

Příběh z prostředí špilberských průvodců o mezilidských vztazích z osmdesátých let minulého století. Trochu jiné reálie, ale podobné hrdiny s rozmanitými charaktery a osudy potkáte i dnes. Knížka zaujme originální formou , potěší autentickou atmosférou kolem hradu. Zvlášť pokud Špilberk znáte,nebo jste tam alespoň byli.

Arlenka
14.02.2018

Podivným způsobem psaná, podivným způsobem vtáhne do děje a už nepustí a tím, že jsem z okolí Brna a na Špilberku a kasematech jsem byla, tak o to zajímavější čtení a atmosféra. Postavy velice dobře zpracované, že se stanou člověku blízké.

InaPražáková
27.01.2018

Malý nenápadný skvost a pro mě o to větší překvapení, že jsem o knize nic předem nevěděla. Civilní hrdina v (relativně) civilních kulisách, žádné nerealistické zvraty ani velká historie - ač by si o to prostředí a doba říkaly. Zato několik malých lidských příběhů, smutných, směšných a dojemných zároveň, které nejsou jednoduché ani jednoznačné a přemýšlím o nich od přečtení stále. A že to chce pečlivé čtení, aby se dalo postihnout všechno, co autor jen naznačí, ani nevysloví.
Forma "učebních lekcí" je dominantní, ale výborně funkční, nalomila mě natolik, že jsem někdy kolem půlnoci získala pocit, že se mi autor posmívá, a začala poctivě plnit uložená cvičení. V konverzaci se nejspíš nezlepším, ale čistit v jednu v noci spáry v koupelně a přemýšlet přitom, kolik lidí jsem kdy drobně zradila, to je zážitek, který mi knihy obvykle nezprostředkují.

mezilidské vztahy stáří

Ludvík Němec
česká, 1957

všech 10 knih autora

Kniha Průvodce povětřím a tmou je v

dalších seznamech2x