Průmysl 4.0 - Výzva pro Českou republiku

kniha od:

Průmysl 4.0 - Výzva pro Českou republiku https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/308225/mid_prumysl-4-0-vyzva-pro-ceskou-republ-YlW-308225.jpg 3 3
Koupit Koupit eknihu Bazar

Průmysl 4.0 nepřináší zásadní změny pouze v oblasti průmyslové výroby. Ta je sice středem její pozornosti, přesah 4. průmyslové revoluce je mnohem širší. Průmysl 4.0 je označení pro nástup digitalizace, automatizace výroby a změn na trhu práce, které s sebou tato koncepce přináší. Jde o novou filozofii přinášející celospolečenskou změnu a zasahující celou řadu oblastí od průmyslu, přes oblast technické standardizace, bezpečnosti, systému vzdělávání, právního rámce, vědy až po trh práce.... celý text

Komentáře (2)

Komentáře 2 Recenze 1

svatypetr
svatypetr
27.08.2019 3 z 5

Kniha je pouze takový drobný úvod spíše do teorie celé záležitosti. Je logické, že není možné v jedné knize také popsat ty aktuálně nejlepší praktické ukázky jak moc nás technika může osvobodit od systému peněz, mrhání potenciálem lidí , jak lze s pomocí technik sdílení dosáhnout efektivity naprosto jiné než v současném nejvýkonnějším kapitalismu apod.. Nicméně je třeba také doplnit, že mimo termín "nejvýkonějším" pro něj také platí termín "nejbezohlednější" systém. A to vůči planetě, vůči lidem, a hlavně vtip je v tom, že se požere sám zevnitř. Což je právě tato doba, současných pár let, kdy toto proběhne a buď nám technické poznání pomůže tuto hrozbu zcela transformovat nebo tato společnost dojede na svou "bezohlednost" a na dalších tisíce let učiní tuto planetu normálně neobyvatelnou (myšleno pro zdravý život člověka). Nyní se rozhoduje o tom, zda naše děti budou mít vůbec kde žít v nezdrancovaném a nezaneseném okolí naším odpadem a chemií.

Proto od této knihy očekávejte opravdu pouze nakousnutí do tématu, osvětlení potřebných termínů a souvislostí, co vše je teprve nutné dořešit a prokousat než bude tato fáze vývoje umět naplno využít možnosti techniky.

Vzhledem k tomu, že je ale i sám autorský kolektiv "závislý" na finančním systému, tak bohužel až na malé okrajové zmínky o tlaku na změny finančního a společenského systému celý autorský kolektiv vůbec nepořešil to nejpodstatnější v celé této nové fázi vývoje. A tím je závislost na současném finančním systému, absolutně obešel všechny možnosti ohledně popisu již dnes jasně patrných systémových bloků, které můžeme definovat jako "strukturální násilí", jejich přesnější popis lze již dohledat volně na netu.

Samozřejmě v systému kde je autorský kolektiv plně závislý na státních penězích, si nemůže dovolit nejspíše popsat, že pro skutečně novou společnost bude nutné zcela zrušit zastaralé a již plně nefunkční záležitosti jako je politika, současné fungování ekonomiky na způsob neustálé expanze a hlavně fungování úroků, systém bank, které za úrok tisknou doslova lidem bud život nebo skomírání, otroctví a to nikoliv podle reálných potřeb společnosti, ale potřeb hrstky lidí na vrcholu pyramidy.

To ale brzy bude řešit nová kniha jiného autora, která bude plně a nezávisle popisovat všechny možné cesty vývoje, jak ty negativní, tak pozitivní, důvody konce kapitalismu a bude jen na lidech záležet, zda celou tu sílu techniky současné a budoucí využijí ve prospěch všech lidí a hlavně záchraně planety a ne jen pro to 1% (či ještě méně) nejbohatších a tudíž i jasné cesty k její zkáze. Protože všechny ty avizované "problémy" se zaměstnaností apod. jsou jen dalším strašákem na populaci, stejně jako je tomu dnes u plno jiných systémových "háčků".

Opak je pravdou, ta technika zcela ukončí "otázku zaměstnanosti" stejně jako X dalších navazujících oblastí. Ale to se bude muset nejdříve celá vědecká oblast konečně oprostit plně od politikaření v rámci udržení si vlastní obživy a během pár měsíců s pomocí techniky dát lidem před oči naprosto jiné možnosti vývoje společnosti od nynějšího směřování k celkovému zničení a morálnímu úpadku k naprosto opačné polaritě života.

Všem těm IoX (internet věcí, lidí apod.) totiž chybí to zásadní oddělení a tím je "Internet poznání , zkušeností a antimanipulace". Bez něj ani ta nejlepší technika, prostě tu barieru v chování současných lidí neprostřelí.

Nicméně doporučuji k této četbě si doplnit také souvislosti netechnického charakteru a to v knihách prof. P. Staněka, který se snaží tak trochu, ale také velmi opatrně, nakousnout právě problematiku poznání, nutného konce kapitalismu, konce fungování současné zastupitelské politiky. Což lze načerpat v posledních třech publikacích (2018-2019) těchto autorů (např. https://www.databazeknih.cz/knihy/fakty-a-myty-o-spolocnosti-5-0-zamyslenie-sa-nad-buducnostou-418236)

Berny97
Berny97
29.06.2018 4 z 5

V tété knize se dočtete vše podstatné o nové koncepci fungování průmyslu, chceme-li moděrním termínem, Industry 4.0. Úvodní část mi přišla až moc odborná a bez možnosti praktického shlédnutí nic moc neříkající. Nové výrazy jako Internet věcí atd. jsou jistě zajímavé, ale chyběli mi praktičtější informace k čemu nám to bude dobré. Zajimavější částí je trh práce a systém vzdělávání, po které je tato výzva zcela zásadní. Náš systém vzdělávání musí nastavit koncepci na dekády dopředu a nejlépe zítra začít vzdělávat a vychovávat odborníky, kteří budou schopni za pár let žít a implementovat Industry 4.0. Jen tak se Česká Republika bude schopna držet na postu průmyslové země.