Prsy Tiresiovy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nadrealistické drama o dvou jednáních s prologem. Bujaře parodická výzva k zamyšlení nad problémem porodnosti ve Francii. Premiéru měla v divadle Maubel na Montparnasu v r. 1917. Ilustrace - Josef Šíma Zde se poprvé objevuje název surrealismus, dílo mělo podtitul surrealistické drama. Spíše než o drama jde o libreto nebo scénář pro divadelní hru. Autor zde totiž pomíjí všechny stavební prvky tradičního dramatu (děj, charaktery, dramatický konflikt) – toto dílo se stalo programovým dílem divadelní avantgardy a předchůdcem absurdního dramatu. Děj se odehrává v Zanzibaru, hrdinka je feministka Terezie, která odmítá úděl matky, proto odhodí prsa a stává se mužem Tiréziem. Opuštěný manžel zplodí během dne více než 40 000 dětí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/85_/85431/prsy-tiresiovy-85431.jpg 3.215
Žánr:
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Odeon
Orig. název:

Les Mamelles de Tirésias (1911)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Prsy Tiresiovy

Přidat komentář
Adamieri
12.08.2015

Hodně šílený dílko, který jsem moc nepobral, i když - možná - někde hluboko v podvědomí je určitá myšlenka, kterou si z tohodle utopickýho kraťasu odnáším.

DomiTlap
20.02.2011

Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst hlavně díky tomu, jak nám ji vyložila naše profesorka na češtinu. Nedalo se to moc pochopit, ale řekla jsem si, proč si ji nepřečíst.
Uznávám, je to dílo hodně zajímavé a ,jak už bývají surrealistická dramata, nesmyslné. Ale četlo se mi dobře.


Autor a jeho další knihy

Guillaume Apollinaire

Guillaume Apollinaire
francouzská, 1880 - 1918

všechny knihy autora

Kniha Prsy Tiresiovy je:

v Přečtených29x
v Knihotéce7x
v Chystám se číst8x
v Chci si koupit1x