Prsten princezny Judity

Prsten princezny Judity https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288516/bmid_prsten-princezny-judity-RYd-288516.jpg 4 34 11

Figurkou na šachovnici Přemyslovců. Juditu, dceru českého krále Přemysla Otakara I., rozladí, když jí její královský otec přikáže, aby s ostatním služebnictvem obsluhovala vzácné hosty. Jen zdráhavě poslechne. Netuší, že právě tato hostina se jí stane osudnou, neboť se zde na první pohled zamiluje do jednoho ze vzácných hostů. Avšak cesta, kterou se Judita vydá, je plná úskalí.... celý text

Carol1122
06.10.2022 5 z 5

Velmi romantický a až pohádkový příběh z historie :) Líbil se mi popis lásky mezi princeznou Juditou a vévodou Bernardem. Ačkoliv jsou do příběhu zasazeny i smyšlené postavy, oceňuji historický kontext.

katka134
23.06.2022 4 z 5

Pěkný historický román, sice hodně romantický, ale o Přemyslovcích si přečtu ráda cokoliv.

ivunk
27.04.2022 2 z 5

(SPOILER) Hezky popsaný příběh z bohaté historie Přemyslovců. Umožňuje porozumět složitým příbuzenským vztahům kolem Přemysla Otakara I. Bohužel od strany 90 jsem se dost nudila. Čekala jsem nějaké další napětí, ale bohužel připravovaná pomsta vévodova strážce byla jen slabým pokusem. Přesto oceňuji že autorka opět v epilogu porovnává děj se skutečnými událostmi. Čtenář se tak snadno zorientuje.

WaN635
06.03.2022 5 z 5

Kniha na jedno odpoledne. Četla se úplně sama, jedná se částečně o červenou knihovnu a zároveň se člověk dozví něco z naší historie. Kniha o době nelehké, kdy nic nebylo jasné a přesně dané. Kdy se dohody uzavíraly a padaly buď úmrtím nebo silnějším spojencem. Ve vedlejší roli můj oblíbenec Přemysl Otakar I. .
Každopádně příběh lásky přemyslovské princezny a korutanského vévody potěší a zaujme, zvlášť v době, kdy domluvené svatby byly běžným jevem.
V závěru knihy autorka uvádí fakta na pravou míru. Pro nenáročného čtenáře je toto dílo jako stvořené.

mariva
30.11.2020 5 z 5

Knížka se moc pěkně četla a nenásilnou formou seznamuje s naší historií. Drobné úpravy v historických datech vysvětluje závěr knihy, takže ani znalci dějin si nemůžou stěžovat a pro nás, neznalé českých dějin, to je hezký romantický příběh. Asi si začnu doplňovat mezery ve vědomostech vzniklé už ve školních letech.

Dany58
24.05.2019 5 z 5

Opět jedna vydařená cesta do naší historie. Tento příběh jsem neznala a moc mě potěšilo i to, že v epilogu autorka uvedla i skutečná historická fakta.

medlovice
11.03.2019 4 z 5

Je to krásný příběh romantické lásky mladičké Judity a zralejšího Bernarda, kteří se do sebe zamilují i když Judita je oblečena jako služebná . Když Juditini rodiče domluví snatek dcery s neznámým urozeným mužem s velkou úlevou milenci poznají, že byli sobě zaslíbeni a nic nebrání jejich lásce , byli si souzeni. A právě proto jim někteří nepřejí . Bývalá milenka , intrikánský přítel . Láska těch dvou všechno překoná. Proto se u této knížky dobře sní.
Krásný obal, tyto knihy ráda vystavuji.

ritz
25.09.2017 4 z 5

Mám ráda historické romány, ráda se dozvím o dalších osobách, které opravdu žily a o jejich životě.

tatafa
07.08.2017 5 z 5

První historický román, který jsem četla, a proto jsem nečekala nic světoborného, a o to více mne však autorka i její kniha překvapily. Román se mi četl velice dobře a přečetla jsem jej během jediné cesty vlakem, což se moc často nestává.
Asi nejvíce mne překvapilo, jak snadno se dá propojit krásný romantický příběh s reálnými historickými postavami a událostmi. Po přečtení jsem zjistila, že o éře Přemyslovců vím podstatně více než předtím, a tak to má u správné knihy být ...

alnahu
19.09.2016 5 z 5

(SPOILER) Konečně jsem sáhla po pěkné historické knize, tak jak to mám ráda, kdy se dozvíme něco z české historie , napsané pro nás čtivě a přitom poučně. Princezně Juditě vybral otec Přemysl Otakar I. za manžela o dvacet let staršího muže Korutanského vévodu Bernarda II. Uspořádal vánoční hostinu a pozval na ni rytíře i vhodné ženichy pro princezny . Princezny se měly převléknout za služebné a obsluhovat rytíře při hostině. Bernard II. se do Judity na první pohled zamiloval, aniž by tušil , že je dcerou hostitele ,věnoval jí svůj rodový prsten a požádal ji ,zda se stane jeho paní. Jak byli oba překvapeni , že je Judita princeznou a její nápadník –jejím vyvoleným určeným otcem Přemyslem Otakarem. Kniha je o velké lásce Judita dala svému manželovi tři děti , její šťastné manželství ,ale trvalo velmi krátce ,zemřela v nedožitých třiceti letech při porodu čtvrtého dítěte. Vévoda Bernard se po smrti Juditině již neoženil. Opravdu krásný příběh romantické lásky.

zuzana2599
23.08.2016 4 z 5

Mám ráda tyto historické příběhy, které jsou okénkem do české, mnohdy zapomenuté historie. Je to nenáročné, odpočinkové čtení, ale na druhé straně poučné a obohacující. Kdopak už dneska ví, kdy asi žila Judita, nejstarší dcera Přemysla Otakara I., že měla krátký život, romanticky se zamilovala a prožila velkou lásku...Českou minulost je dobré připomínat a tímto knižním způsobem je to pro nás příjemné.