Prózy

Prózy https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513897/prozyxmfzfZ-R2W-.jpg 4 1 1

Snáď s výnimkou prvých časopiseckých próz a čiastočne aj debutu Súkromie sú všetky prózy Jána Johanidesa zvláštnou alianciou veľkej histórie a komornej dramatickej situácie. Už Johanidesov debut však ukazuje dva okruhy jeho námetových preferencií. Príklon k veľkej histórii zastupujú novely Nerozhodný, Súkromie, Postoj. Druhým okruhom sú dramatické sondy do krajných podôb ľudskej existencie, problém voľby, sebareflexie a transcendencie. V čistej podobe ich prinášajú novely Potápača priťahujú pramene mora a Kráska a výlet. Johanidesova próza sa neskôr voči čitateľovi angažuje prvoplánovejšie, často s dôrazom na otvorené, expresívne pomenúvanie mravných a sociálnych nedostatočností jednotlivca a spoločnosti. V prítomnom výbere je príkladom kritikou kontroverzne prijatá próza Nepriznané vrany. Jadro prozaického výberu tvorí epicky najkošatejší román Previesť cez most z prelomu osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, komorné, a predsa epicky vrstvené rozprávanie s voľne štylizovaným autobiografickým pozadím, ktoré sa objavuje aj v iných Johanidesových vydarených textoch, predovšetkým v románe Najsmutnejšia oravská balada z druhej polovice osemdesiatych rokov, vnútorne zasvätenom, štylisticky ornamentálnom rozprávaní o Orave ako duchu miesta autorovho rodiska. Dôležitou súčasťou výberu sú Johanidesove eseje a rozhovory, v ktorých prezentuje nealibistický a prekvapujúco nenihilistický postoj voči sebe, ľuďom a dobe. Príkladom môžu byť eseje Rusko a bolesť od Goľadkina ku Goľadkinom, Identita v kríze a Fanatizmus - večná náplasť na ranu.... celý text

tazkykamen
20.01.2024 4 z 5

Výber próz ktorý jasne ohraničuje učňovské a zrelé obdobie v tvorbe autora. Prvé poviedky a zbierka Súkromie z ktorej pochádza aj námet Hanákovho filmu 322( ktorý sa atmosférou inak dosť odlišuje od predlohy) ešte nie sú také zručné v pointách a staršie hlavné postavy hrajú len pasívnu pozorovaciu úlohu.
Rokom 1978 a Nepriznanými vranami už ,ale začína iné kafe a zároveň sa stupňujú aj nároky na čitateľa. Autorov štýl nie je naozaj jednoduchý , ale treba dodať že férový a tu sa musím pristaviť pri Petrovi Zajacovi s ktorým nemôžem absolútne súhlasiť, keď Johanidesove rozprávanie kritizuje ako surealistické asociácie točiace sa v kruhu. Ak by to tak naozaj bolo jeho prózy by nemali ani hlavu ani pätu. Autor ale veľmi dobre vie aký pocit chce čitateľovi namaľovať a jeho rozprávanie sa skôr podobá dlhej chodbe plnej dverí kde len zdanlivo dáva na výber ktorými sa vybrať a čitateľa bez zaváhania prevedie možno na prvý pohľad nie zrejmou ale jasne logickou cestou domnelým bludiskom aby ho nakoniec dostal presne na miesto ktoré si určil na začiatku. Román Previesť cez most a jeho dodatok Inzeráty pre večnosť sú toho príkladom.
Z autorových úvah ma zaujal rozbor Dostojevského Dvojníka kde som našiel naozaj podnetné postrehy a odkazy.

Autoři knihy

Ján Johanides