Prózy

Prózy https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204704/bmid_prozy-204704.jpg 4 10 3

jozik_v_tumane
jozik_v_tumane
16.12.2023 1 z 5

Zkusil jsem rozečíst několik próz. Nepochopil jsem z toho absolutně nic. Nemůžu si pomoct, cítím z toho intelektuálskou povýšenost. Může mi někdo říct, co má tohle znamenat:
"Buržoazie je samozřejmě nevinnější než proletariát, má blíže k nitroděložnímu světu, k novorozeněti, ke kotěti, k andělíčkovi, k cherubínovi. V Rusku je nevinné buržoazie velmi málo a to má špatný vliv na trávení zakalených revolucionářů. Neberte buržoazii její nevinnou tvář, ba naopak, zabavte ji tvořivou hrou, ukolébejte ji v Pullmanových rychlíkových soupravách, zabalte ji do peřinky sněhobílého železničního spánku." ?

puml
puml
16.06.2022 5 z 5

Óda ale i notně ironický a jízlivý popis konce jedné epochy a to epochy carského Ruska se všemi těmi dámičkami z vyšší společnosti, gardovými důstojníky, pyšnými a vousatými literáty, no prostě dýmivé panoptikum starého Petěru. Nejsilnější mi přišla ta úvodní takřka biografická část. Ty popisy různých míst a lidí. Je vidět kde bral Nabokov inspiraci pro svůj styl. Jeden z nejlepších a nejbrilantnějších popisů pozvolného zániku jedné epochy a říše. A není to jen říše ve smyslu geografickém, ale i říše imaginace, je zatím i jakoby zánik toho starého myšlení. Tak trochu jako mix Prousta, Rotha a Joyce. Pro mě zatím jedna z nejlepších knih, co jsem letos četl. Ideální by samozřejmě bylo číst to v Petěru. Ale i tak je Osipova imaginace a schopnost vyvolávat zastřené a ironií prokvétající obrazy obdivuhodná. Nevím proč, ale při četbě jsem neustále myslel na slovo "byzantinský". Osip jako byzantinský autor nebo autor prodchnutý byzancí a její imaginací. Ale to je jen můj dojem. Jinak je Osipovi vlastní i smysl pro humor a zvláště Armáda básníku mě pobavila; to je aktuální i dnes. Doporučuji.

sika444
sika444
10.01.2019 5 z 5

Zvláště Čtvrtá próza je opravdu skvělá. A Rozprava o Dantovi je prostě o poezii jako takové.

Osip Mandelštam (p)
ruská, 1891 - 1938