Prozření

Prozření https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347707/bmid_prozreni-ETp-347707.png 4 141 57

Na troskách nacistického Německa se Marianna von Lingenfelsová snaží splnit slib, který dala svému muži, popravenému za spoluúčast při atentátu na Hitlera: nalézt a zachránit manželky a děti ostatních spiklenců. Společně s šestiletým Martinem se vydává přes zbědovanou zemi do Berlína - tam mezi sovětskými vojáky zakouší největší ženské ponížení chlapcova matka, krásná a naivní Benita. Později se podaří zachránit ještě Aniu a její dva syny, které konec války přivedl do sběrného tábora, stejně jako další miliony vykořeněných lidí.Nesourodá skupina se usadí na staletém sídle rodu von Lingenfelsů, kdysi impozantním hradu uprostřed Bavorska, který býval místem setkání nejvyšších společenských vrstev. Nyní se válkou těžce zchátralá pevnost stává útočištěm tří zdrcených žen, kterým z někdejšího života zbylo jen velmi málo.Marianna věří, že prožitá bolest a tragické okolnosti budou dostatečně silným pojidlem, aby s Benitou a Aniou dokázaly držet pospolu. Brzy však začíná zjišťovat, že předválečný život ji i její společnice definoval natolik rozdílně, že nyní nenacházejí společnou řeč. Přesto se snad až posedle snaží dostát svému slibu, aby nakonec došla zdrcujícího poznání, že i nejušlechtilejší úmysly mohou dláždit cestu do pekel.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Domino

The Women in the Castle , 2017

simca9342
01.09.2023 5 z 5

Historicky laděný příběh nás i přes svastiku zobrazenou na obálce zavede do doby krátce po skončení druhé světové války.
Kdysi manželky, v r. '45 už vdovy se vydaly na dlouhou cestu, aby se aspoň pokusily splnit přání svých mužů, dokončit to, co oni už nestihli, protože jejich životy ukončily německé pušky ( v některých případech).

Příběh zmiňuje různé zásadní atentáty, které ovlivnily dějiny. V jednom z nich je známý atentát na německého diplomata Ernsta von Ratha, který způsobil teprve 17letý mladík a důsledkem toho byl nacisty vyvolaný největší pogrom na Židy už dobře známý jako Křišťálová noc.

pavla8658
23.08.2023 5 z 5

Musím říct, že jsem z knihy konsternovaná. Poskytla mi úplně jiný pohled na válku a lidi s ní spojené.

evask
27.01.2023 3 z 5

Dala bych 3 a půl *. Takový nějaký neslaný nemastný.

mystery103
26.08.2022 5 z 5

A zase mám o čem přemýšlet. Kniha je úžasná.

daza.dt
13.01.2022 5 z 5

Tématika je jasná, ale s tímto úhlem pohledu jsem se zatím nesetkala. Přijde mi, že knih z úhlu pohledu (těch trpících) již bylo dost.
Ne všichni bojovali na frontě, ne všichni byli dozorci, ne všichni mučili a ne všichni to co se dělo schvalovali - byla tu celá řada obyčejných lidí, kteří žili své obyčejné životy a se stávající situací se museli nějak vyrovnat. A jejich pohledu se moc autorů zatím nevěnovalo. Kniha vás rozhodně navede k řadě zamyšlení.

Mudry
18.05.2021 3 z 5

Mám ráda knihy na toto téma a to ze všech úhlů pohledu, ale mezi ty lepší jsem si Prozření nezařadila. Možná je to tím, že Marianna si mé sympatie zrovna nezískala, možná styl psaní, nevím... Níže v komentářích se někdo zmínil o programu " lebensborn" , já jsem ale na toto téma v knize nenarazila.

Josh
05.05.2021 4 z 5

Kniha nabízí v pohledu na 2SV výjimečnost – pohled Němců, a to žen. Každá z nich je jiná - charakterem a společenským postavením, zkušenostmi a v určitém důsledku těchto předpokladů jiným osudem. Můžeme obdivovat nebo přilnout k osudu nějaké ze 3 žen, nebo naopak nějakou nesnášet, ALE...

Poslání knihy je podívat se skrze postavy na to, jak se válka a zvláště 2SV, jež ponořila celý svět na 6 let do neuvěřitelné lidské krutosti, pomalu nenápadně plíživě dostala do života člověka, do důvěry lidí, do fanatismu davů! Jak jim někdo-nějak-něco začal říkat - pravdy, polopravdy, lži a oni přestali vnímat rozdíl mezi nimi. Neviděli hodnoty života, co je právo na svobodu, co je boj za pravdu. Slepá důvěra, manipulace, vymytí mozku.

Jak se nám to zdá dnes nepochopitelné, nemožné, neuvěřitelné, že jen pár lidí dokázalo vidět, bojovat za život (svůj a ostatních) a nedovolili nikomu-nijak-ničemu jim nahradit lež za pravdu.

Při čtení této knihy se zamyslíte jaké pravdy, polopravdy, lži dnes čteme/slyšíme, jsou kolem nás denně a v jakém množství!!! A ruku na srdce – poznáme rozdíl mezi nimi? Co třeba informace za rok covid19 v ČR, ve světě?? A umíme domyslet kam může vést, když nepoznáme, nevidíme, dovolíme….

CITACE
„Jsou plné plamenných citací Hitlera … chci nemilosrdnou, dominantní, nebojácnou a krutou mládež … z pohledu jejich očí musí probleskovat nezkrotná, velkolepá šelma.“ ... „Veškerá přátelská rétorika o sounáležitosti je pryč, stejně jako oslava zdravého, prostého způsobu života.“

Madelisi
31.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Pokud někoho fascinuje život žen ve vypjaté době, je toto kniha pro něj.

Hlavními hrdiny jsou “malí “ lidé, co tvořili velké dějiny.
Hlavní Marianna má v sobě ohromnou sílu, dokázala jsem si ji představit i jako muže. Z jí daných prostředků vytěžila maximum. Jediná si užívala status profesionální vdovy.

Benita - vidíme ji pouze očima Marianny, ne jejího manžela Connieho, takže stejně jako Marianna nevím, jaké bylo jejich manželství. Připadá mi nejslabší ze tří hlavních hrdinek, bohužel ji dějiny uznaly, nedokázala se prorazit.

U Anie jsem měla celou dobu pocit, že něco nesedělo, zde se autorce povedlo skvěle zamaskovat její předchozí nacistický život. Zde mě řešení její zápletky nenapadlo.

Z mužů se tu mluví o manželovi Marianny, ten je nejméně plastický, je skrytý v nánosu patosu, kterým ho jeho žena obestavěla. Oproti tomu Connie se mihne jenom na pár stránkách, přesto díky Marianninýmu nadšení je největším hrdinou. Pomáhala Marianna odboji kvůli svému přesvědčení, nebo že chtěla udělat dojem na svoji platonickou lásku? Škoda, že Benitina zmínka o tom, že Connie nazval Mariannu krutou nebyla více vysvětlena.
Poslední významný muž je Herr Müller, aktivní imiciátor, ale i oběť války.

Jazykově se mi moc líbilo používání německých výrazů v textu. Třeba otázka amerického důstojníka, jestli má hledat všechny ženy, co mají před jménem Frau. Co mi naopak vadilo, byly některé pasáže, které se snažily vysvětlovat morální a etické problémy. Zde drhla jindy bezproblémová plynulost románu.

denisa7430
15.12.2020 5 z 5

úžasná, líbí se mi, že je probíráno i téma lebensborn...

Baja333
03.12.2020 4 z 5

Krásně spletitý příběh z několika pohledů....

Gweny
18.10.2020 5 z 5

Nesmírně silná kniha s velmi překvapivým příběhem, u kterého mi často smáčely tváře slzy jako hrachy. Příběhů z období šoa je nespočet. V posledních letech jich vychází čím dál tím víc a scénář v mnoha z nich se opakuje. Jenže Prozření bylo o něčem jiném, než o utrpení v koncentračním táboře. Bylo o životech žen, které... Které...
Které co?! Žily životy svých mužů, místo aby žily své vlastní - minimálně v případě Marianny to tak jistě bylo. Každá z těch tří žen, o kterých kniha primárně vypráví, byla ve své době možná jedinečná, možná taky ne.
Vlastně nevím, jak tenhle bolavý příběh popsat. Musíte si ho přečíst, abyste pochopili. A taky musíte mít už zažité nějaké události, abyste pochopili smysl knihy (totiž Prozření, jak název napovídá).
Ze začátku jsem měla trochu problém se začíst, ale to bych viděla jako otázku překladu. Ty věty se mi zdály dost kostrbaté a chvíli mi trvalo si na způsob pojetí textu zvyknout. A pak jsem se začetla na celé odpoledne - fyziologické potřeby šly stranou a já jen četla, otírala slzy a zase dál četla. Nelze jinak než doporučit ke čtení všem, které zajímá život za druhé světové války mimo koncentrační tábory.

knihomolka999
13.04.2020 4 z 5

Na knize oceňuji, že působivě zachycuje, jak válka a její důsledky zasáhly do života především německých žen. Ve vyprávění vystupují vlastně jen postavy, které bojovaly proti hitlerovskému režimu nebo jím byly vlečeny, ale neubránily se mu. Chybějí aktivní nacisté, což mi přijde neúplné.

Dela111
08.02.2020 4 z 5

Jessica Shattuck má německé kořeny a knihou Prozření se snaží svým způsobem vyrovnat s tím, že její prarodiče byli aktivními nacisty.
Prozření je mnohovrstevnatý příběh, který má více dějových i časových linek. Neodehrává se za druhé světové války, tu naopak přeskočí. Děj je z doby před vypuknutím války, největší část se odehrává po jejím skončení v roce 1945 a závěrečná část knihy je zasazena do roku 1991.
Hlavní postavou je mladá aristokratka Marianna, jejíž manžel se podílel na neúspěšném atentátu na Hitlera a byl za to popraven. Kniha má spoustu dalších postav, na jejichž osudech se podepsala válka. Na jejich příbězích autorka vystavěla vyprávění o lidské povaze, strachu, ale také o odvaze a odpuštění.
Oceňuji zajímavý námět, ale zpracování je trochu slabší.
70 %

"Po otázkách přicházejí odpovědi a Clotildu život poučil, že není vždy o co stát. Jako zahradnice ví, že když obrátíte kámen, najdete pod ním červy a brouky. Občas dokonce i hada. Jako Němka ví, že když se začnete přehrabovat v krabici od bot plné fotografií, najdete nacistické uniformy a hákové kříže a děti, jak se vztyčenou paží hajlují. A co pak s tím?"

TipsyChipsy
01.02.2020 2 z 5

Bohužel čekala jsem něco víc. Cením si autorky, že se zaobírala citlivým tématem vlivu války na lidský osud. Ale myslím, že styl psaní byl nezáživný. Bylo to tak nějak povrchně popisováno, bez nějaké hlubší psychologické, filozofické nebo umělecké přidané hodnoty. Bylo tam hodně témat, každé z nich by bylo na knihu, ale takhle ne.

Kortez
19.01.2020 4 z 5

Pohled z druhé strany války, pohled na německé ženy a na Němce celkové po ukončení války. Ne všichni byli Hitlerova lůza, bohužel i ti co si uvědomovali co se v Německu doopravdy děje, byli válkou sešrotováni stejně jako váleční zločinci.

ivanaci
04.01.2020 1 z 5

Nějak jsem se nedovedla začíst, přeskakovala jsem a ke konci i odložila nedočtenou. Nějak mi ta forma, styl psaní neseděl. Námět byl velmi zajímavý, proto jsem i po knize sáhla.

faraod
02.01.2020 5 z 5

Další kniha o válce tentokrát z pohledu silné ženy. Za mě krásná kniha moc hezký napsaná, čtivá, ač mi někdy vadilo přeskakování příběhů... Dočetla jsem do konce jedním dechem. Určitě doporučuji!

mankurt
02.01.2020 5 z 5

Doporučuji, pokud chcete vědět, jak to vypadalo v Německu hned po válce. Zajímavé čtení.

Petra2808
26.12.2019 5 z 5

Doporučuji

skalek
25.12.2019 3 z 5

Knížka začínala jako čtivá a fascinující....Ale postupně mé nadšení opadalo...
Přilišné řešení postavy Marianne stále dokola mě odradilo a konec jsem přeskakovala....
To už jsem hodně, hodně ,hodně dlouho u knížky neudělala