Rok v Provenci

Rok v Provenci https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362629/bmid_rok-v-provenci-6KT-362629.jpg 4 401 102

Provence série

Kniha s humorem a nadhledem vypráví, jaké to je, když si Angličan splní sen a přestěhuje se do sladké Francie, vínem a levandulí vonící Provence. Autor Peter Mayle právě tento krok učinil, zakoupil starý dům v čarokrásné krajině a provází nás prvním rokem svého nového života. Zanechal za sebou mlhy a chlad anglické domoviny, je okouzlen sluncem, vínem, skvělou kuchyní, krásnou přírodou i novými přátelstvími. Život přistěhovalce však přináší i různá úskalí v podobě potíží s rekonstrukcí domu či úřady. Díky vypravěčskému mistrovství, vtipu, laskavosti a životní moudrosti se kniha stala mezinárodním bestsellerem a potěší každého, kdo má - stejně jako autor - rád život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

A Year in Provence , 1990

josefina_silena
16.12.2020 2 z 5

Kniha se odehrává v průběhu jednoho roku. Obsahuje 12 kapitol, které začínají lednem a končí prosincem. Každá kapitola navíc zaměřuje na cca 4 různé historky, které se ten měsíc udály. Jedná se tedy o takové krátké fejetony, ve kterých autor s laskavým humorem popisuje svoje zážitky z života na francouzském venkově. Je to milé čtení, místy se člověk pousměje.

Ke knize jsem se dostala přes čtenářský klub a myslím, že mě nezastihla v nejlepším čase, a proto mě tolik nenadchla. Aktuálně hodnotím 50 %, ale pokud bych knihu hodnotila v žánru cestopisných fejetonů z 90. let, tak bych jí dala 60 %. Knihu bych doporučila číst jako odpočinkovou četbu, když je nálada na něco jednoduššího nebo pro starší rodiče či prarodiče, kteří se asi dokáží lépe vcítit do popisovaných situací.

Vypravěčův styl psaní je hodně květnatý a pro mě poměrně náročný na soustředění.

vemrazik
16.12.2020 5 z 5

Tahle knížka má ATMOSFÉRU. Je to moc příjemné čtení, bezděčně jsem se usmívala. Bude to tím, že jsem milovník jídla a tato knížka je ho vážně plná...
Doporučuju, četla jsem ji jako 'odměnu' po zkouškách a rozhodně si plánuju přečíst i pokračování.

niki-chan
24.11.2020 5 z 5

Úžasná kniha plná dobrého jídla, prostředí Provence a i humoru. Při čtení má člověk pocit, že opravdu sedí v kavárně, dává si francouzskou cuisine a opaluje ho provánské slunce. A vínečko nesmí chybět.

maris123
01.11.2020 5 z 5

Oddychovka plná lásky k jídlu, přírodě a Provence.

sluneckomiriam
12.10.2020 1 z 5

Kniha bez děje...

Florindela
29.08.2020 5 z 5

Krásně popsaná atmosféra Provence i typů místních lidí. Příběh voní levandulí a dobrým vínem. A taky jídlem.

javirgo
05.08.2020 5 z 5

Vůbec mi nevadilo, že to nemá děj. Toto vyprávění jsem si poslechla jako audioknihu a myslím, že v tomto případě jsem se pobavila možná více, než kdybych to četla. O lidech a životě v Provenci jsem se dozvěděla mnohem víc, než o Bretani z knihy Marty Davouze. Myslím, že si toto milé a úsměvné vyprávění brzo zopakuji.

kotatkoz
30.05.2020 5 z 5

Naprosto nádherná knížka, po všech směrech hřejivá - ať už prosluněnou Provence, stylem psaní a povahou autora i dějem. Peter Mayle popisuje svůj první rok, kdy se z něj stával provensálský vesničan, jak přicházel na chuť svébytnému prostředí a jeho obyvatelstvu. Kniha je tak nakouknutím do ryzí všednodennosti, kde na vše je dost času, lidé drží při sobě a vše nepříjemné se dá ustát s úsměvem. Ideální knížka, když chcete nachvíli vypnout a jen se nechat ponořit na lavičku pod platan, kde kolem voní rozmarýn a levandule, v dálce jede traktor,...

SusanStoHelit
04.04.2020 5 z 5

Jedna z mých nejmilovanějších knih. Ùplně máte chuť někam se zašít se skleničkou dobrého vína, uzobávat sýr a číst a číst. Když se Brit přestěhuje na francouzský venkov, tak nějak zákonitě musí ke střetu kultur dojít. Tady je však vylíčen s tak laskavým humorem, že je kniha úplným balzámem pro duši. Vracím se k ní znovu a znovu. A za zmínku stojí i výborná audio verze.

tami1
06.02.2020 3 z 5

Bez děje.
Spíš jen soubor nesourodých historek, poskládaných podle ročních období. Některé byly celkem zábavné, obzvlášť střet kultur, ale jinak to byla nuda.

AjťačkaTýnka
30.01.2020 4 z 5

Bajecne cteni pro dlouhe zimni vecery. Uplne jsem prozivala vsechny ty rozhovory, obdelavani vinic, pripravu jidla... A to jezeni! Sliny mi jenom tekly! :-) doporucuji vsem, kteri nesnaseji ceske zimy uplne nejlepe - kniha vas prenese do Francie okamzite, jak se zactete.

Blaník8
15.01.2020 5 z 5

Hezká oddechovka na zimu, Dobrý ročník se mi líbil i filmové zpracování, tak jsem se těšila na další dávku léta, dobrého jídla, vína, vůní a pohody...na opravy starého domu, zážitky s řemeslníky i sousedy. Je to jako příjemný výlet k přátelům.

Eduarda
09.01.2020 4 z 5

Půlku knihy jsem slintala, druhou půlku pomalu kupovala letenky. Nedějovost mi v tomto případě vůbec nevadila (ale je fakt, že člověk asi musí být na tu "pomalost" ve správném rozpoložení). Díky za zdejší tipy, zkusím i M. Davouze.

hellena1523
30.12.2019 4 z 5

Oddechové, krásné čtení, z kterého na vás dýchne klid, pohoda a vůně levandule.

MinaHawke
07.12.2019 4 z 5

Takové oddechové čtení mám ráda.

pivonka_1
30.10.2019 4 z 5

Super pohodové milé čtení. Nečekejte nějaký děj, je to popis zpomaleného života na vsi v Luberonu. Francoužština v textu mi nevadila. Podtrhuje atmosféru a není to nic, co by zabraňovalo porozumění celkovému textu. Doporučuju sklenku vína, něco dobrého na zub, nohy nahoru a vychutnat si Provence plnými doušky.

Laza27
15.08.2019 3 z 5

Příjemná oddechovka

Lotka
14.08.2019 3 z 5

Oddechové čtení, nenadchne, ale neurazí.

Aaloha
25.07.2019 2 z 5

Kniha mě zklamala, těšila jsem se na veselé zážitky z Provence, ale byla to jen nuda.

Opatov
23.07.2019 5 z 5

Pohlazení po duši, predevsim pro milovníky Francie a francouzských vín. Trochu jiný styl než u Davouze, ale krásně se cetlo.
Nádherná obálka.