Rok v Provenci

Rok v Provenci https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20774/bmid_rok-v-provenci-wNZ-20774.jpg 4 401 102

Provence série

V prvním díle volné trilogie o půvabech a zvláštnostech života v jihofrancouzské Provenci (Navždy Provence a Znovu Provence) se společně s autorem podíváme do líbezné krajiny, kde voní levandule, rodí se výborné víno a jedinečné kulinářské dobrůtky – vínem úžasných značek počínaje a slavnými lanýži konče –, a kde bydlí lidé, jejichž život jim můžeme jen závidět. Za knihu, ze které se záhy po jejím vydání stal světový bestseller, získal Peter Mayle v roce 1990 prestižní cenu British Book Awards pro rok 1989 za nejlepší cestopisnou knihu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Olympia

A Year in Provence , 1990

Dadulina
30.06.2019 4 z 5

Vtipná a pohodová kniha

kalache
29.05.2019 4 z 5

...co jiného dělat v tom horku,než dobře jíst,dobře pít a pomalu pracovat...

HanaMalina
29.03.2019 3 z 5

Jako lehká oddechovka poslouží dobře, ale že by to byla nějaká pecka to se říct nedá. Chvilkami jsem se i nudila, protože pro autora humorná historka neznamená, že nadchne i ostatní.
Líbilo se mi řazení knihy podle měsíců a popis co daný měsíc manželé zažili. Docela mě bavili popisy jídel, ale závody koz, boules nebo jak stěhovali těžký stůl ap. mě teda moc nenadchli. Navíc knížka byla proložená francouzskýma slovama, co by mi až tak nevadilo, pokud by byly přeložené v závorce nebo byl vzadu v knize slovníček třeba i s výslovností. Celkově slabota, ještě popřemýšlím jestli si přečtu i další knihy ze série.

Messilina
27.03.2019 5 z 5

Knihu jsem četla v létě na dovolené na chatě (ne v Provenci, ale v severních čechách) a líbila se mi. Ale přiznávám, že to opravdu mohlo být prostě tou dovolenou.

babystar
06.01.2019 3 z 5

Místy nudná oddechovka. Od autora jsem už četla zábavnější knihy (Kromě sňatku uvážím cokoli).

mosem
29.12.2018 3 z 5

I když v některých momentech působí kniha velmi svěže a vtipně, jiné pasáže jsem si musel téměř protrpět. Je dobré si knihu přečíst po návratu z Provence,v opačném případě by mně k návštěvě tohoto kouzelného místa nepřilákala.

vikidala
28.08.2018 3 z 5

Po přečtení Domu a Lodi v Bretani od Marty Davouze to pro mě bylo celkem zklamání.

bookfan
24.08.2018 2 z 5

To nebyla knížka pro mě. O životě, který se vleče a všechno trvá strááášně dlouho. Měla jsem velká očekávání, neboť se o knize mluvilo velmi pochvalně, ale zklamala mě. Důvody jsou hodně osobní. Kromě toho, že jsem dost netrpělivý člověk, nejsem ani gurmán a jídlo v mém životě nehraje příliš důležitou roli. Takže popisy všech těch tučných lahůdek pro mě byly utrpením a představa, že bych musela neustále tolik jíst a pít, mi působila silný stres. Pocit pohody nebyl navozen.

gabriela-r
24.07.2018 3 z 5

Pohodové čtení o Provence, ideální na léto.

Nifredil
02.04.2018 3 z 5

Milé, ale že by to byla až taková bomba, to napsat nemůžu. Skvělé jsou gastronomické rady a tipy, moc milé jsou postřehy z Provence. Pokud se ale někomu líbilo tohle, doporučuji ať sáhne po knihách pana Pagnola, ty jsou také z Provence a o kus úžasnější. Tohle můžete brát jako takový start do Provence.

ddkk
10.03.2018 3 z 5

Příjemné, pohodové čtení, provensálské prostředí je vypodobněno místy až pitoreskně, subjektivně z pohledu vyprávěče. Příhody následují jedna za druhou...žádná velké literatura, ale o to sympatičtější a poklidné...

Naias
03.03.2018 4 z 5

Z knihy dýcha pohoda, a to napriek byrokracii, vlečúcim sa stavebným úpravám domu, mistrálu a iným lahôdkam. Je poznať, že autor neklame, keď tvrdí, že sa v Provence cíti ako doma. Takýto spôsob života síce nie je moja čaša vína (aspoň nehrozí, že budem závidieť), ale je zaujímavé dozvedieť sa niečo o miestnom kolorite, zvlášť keď je všetko opísané s láskou a humorom. Nepreložené francúzske výrazy, ktorými je kniha prešpikovaná, sú mierne otravné, ale to nijak zvlášť nevadí, čítanie je to ozaj veľmi príjemné.
Na hradbách v Ménerbes bylo denně večer slyšet, jak je tu nádherně, jmenovitě mi utkvěl v paměti komentář jednoho postaršího anglického páru, rozhlížejícího se vůkol.
„Nádherný západ slunce,“ řekla.
„Ano,“ odvětil její manžel. „Skutečně pěkný na tak malou vesnici.“

bootflat
23.02.2018 5 z 5

Kniha je úžasná. V Provence jsem byla a spoustu míst, které jsou v knize popisovány, jsem viděla, což byl pro mě příjemný bonus.

Chesterton
05.11.2017 4 z 5

Půvabná, laskavá, prosluněná, optimistická návštěva Provence plná skvělého jídla a sousedských vztahů .....další knihy téhož autora už od tolik nezaujaly. Tato jako oddychovka na pláž nemá chybu a stejně tak naprosto ideální k rozptýlení podzimních mlh a splínů :))

úpravy7

raty
19.09.2017 4 z 5

Oddechovka na dovolenou.

Tirion
28.08.2017 3 z 5

Docela pěkné a pohodové a vlastně mi ani nechyběla nějaké základní dějová linka. A samozřejmě to má hluchá místa. Občas jsem se nechal vláčet pohodovým tempem knížky a občas jsem zase zíval nudou. Mám poněkud rozporuplné pocity. Knížce navíc ubližuje fakt, že spousta výrazů je ve francouzštině a mnohdy se nedají nijak odvodit. Ve chvíli, kdy u sebe nemáte slovník se vám leckdy stane, že dvě stránky netušíte o čem je řeč.

Žožik
26.07.2017 4 z 5

Krásné prázdninové čtení. Knížka byla velmi zajímavá. Jelikož se v současnosti učím francouzsky, byla jsem ráda i za občasná francouzská slovíčka.

Lady Jane
05.07.2017 5 z 5

Nemáte na peníze na dovolenou? Přečtěte si tuhle knížku a budete se cítit jako po nejlepší dovolené snů, o jaké se vám ani nezdálo...za mě nádherné relaxační a požitkářské čtení, které úžasně rozjitří a pomazlí vaši fantazii :)

Křiky
28.06.2017 5 z 5

pohodové čtení, kniha se bude líbit požitkářům jídla, prostě si půjdete koupit kvalitní olivový olej a čerstvý chléb

Tomul
16.06.2017 5 z 5

Opravdu s laskavým humorem po kapkách dávkovaný vysněný život v Provence. Takhle by chtěl žit asi každý. Ráno slunce, dobré jídlo, dobrý soused, dobrý bazén a opravdu hodně dobrá Provence.