Provazochodkyně

Zatímco spojenecké jednotky na jaře roku 1945 utahují smyčku kolem Berlína, vynořuje se z trosek a rozvalin Německa na scénu tohoto románu osamělá postava. Je to Marian Sutrová, se kterou její britští velitelé ztratili kontakt na podzim 1943, kdy v Paříži padla do rukou gestapa. Nyní je jednou z mála přeživších agentů Velitelství zvláštních operací. Statečně čelila zatčení, brutálním výslechům i hrůzám pobytu v koncentračním táboře Ravensbrück, ale jakou cenu za to musela zaplatit? Vrací se do Anglie, kterou sotva poznává, učí se žít v poválečném světě, kterému nerozumí, a hledá nějaký záchytný bod, s jehož pomocí by mohla začít budovat svůj nový život. Rodina a přátelé jsou jí nablízku a mladý důstojník RAF se snaží probudit v ní chuť k normálnímu životu, k lásce a citům, ale vzpomínky a prožitky nepřestávají Marian pronásledovat. Za války se naučila, jak splynout s davem v ulicích Paříže, jak zabíjet a přežít mučení a věznění – nyní se musí přizpůsobit znovu, musí se naučit, jak žít v podivné realitě poválečné Anglie.

Jakkoli se Marian snaží znovu vybudovat svůj život a setřást ze sebe minulost agentky a hrdinky odboje, vzpomínky na mučení, nešťastnou lásku a zradu nedokáže zapudit – podobně jakou touhu po dobrodružství. Když ji její bývalý řídící důstojník láká zpět do temného světa špionáže, těžko odolává vnitřní potřebě sloužit vyšším cílům. Marian se dostává do tíživého soukolí politiky studené války a nakonec je nucena riskovat všechno - aby ochránila ty, které miluje, aby pomohla věci, které věří, a, ze všeho nejvíc, aby dala průchod svým touhám.

Provazochodkyně přináší napínavou a velmi propracovanou sondu do složitých motivů idealismu a odvahy těch, kteří nepřestali bojovat ani poté, co druhá světová válka dávno skončila. Je to ale také příběh neobyčejné ženy: ženy, která neváhá vraždit, která dokáže přežít, hrdinky i zrádkyně.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/280837/provazochodkyne-WGi-280837.jpg 3.9227

Marian Sutrová (2.)

Tightrope (2015)

Vydáno:, Kniha Zlín
Počet stran:468
Překlad:Filip Hanzlík
Edice:Fleet (97.)
Autor obálky:Lucie Mrázová
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7473-405-2

Kniha Provazochodkyně

Vakalik

Já asi nejsem cílovka této knihy. První díl mě moc nenadchnul, ale jeho konec mě donutil si další díl přečíst. Ovšem na této knize mi vadilo mnoho věcí. Děj je velice dobře pro myšlený , Ale není to tak čtivé a jaksi jsem se nemohla s hlavní hrdinkou ztotožnit. V prvním díle mi byla nesympatická, v tomto díle mě vyloženě iritovala. Přijde mi spíš jako muž. Muž bez citů. 3. díl už bych určitě nečetla, pokud by nějaký existoval.

Marci70

Napínavé do poslední chvíle..

greetchen

"Dívka, která spadla z nebe" je plná dramatických chvil, překvapivých zvratů, vyhrocených a obnažených emocí. Je to ale logické, odehrává se za války, kdy byla doba přesně taková. Následné poválečné roky a období studené války bylo více o taktizování, přetvářce, čekání a očekávání. I proto je kniha o něco "mdlejší", ale určitě ne bez jiskry. Mně osobně přišla stejně dobře promyšlená a napsaná, možná nemusela mít tak široký záběr a mohla v menším možství událostí dovolit postavám detailnější vykreslení jejich vztahů a pocitů.

Burák

Určitě je dobré začít s Dívkou, která spadla z nebe, která dějově Provazochodkyni předchází. Ale myslím, že kniha je napsaná tak, aby obstála sama o sobě a čtenář se příliš neztrácel v ději.

Oproti "prvnímu dílu" je to psané jiným stylem vyprávění, kniha pokrývá mnohem delší úsek, takže spousta věcí je jen prostě sděleno a čtenář to neprožívá tak niterně s hlavní hrdinkou jako u předchozí knihy.

Věřím, že i proto má tady Provazochodkyně horší hodnocení a nepřijde spoustě lidem tolik čtivá. Mně se to ale líbilo naopak víc. Děj není tolik předvídavý a hlavně dává nakouknout do životních osudů po válce s čímž se až tolik v literatuře nesetkávám.

Velmi cením i to, že postava Marian Sutrové není černobílá a nechová se tak jak se od ní očekává.

Pokračování už asi nebude, nejspíš bylo odvyprávěno co odvypráno být mělo. Škoda. Ještě, že Mawer napsal i další knížky. Určitě se do nich brzo pustím.

Devorah

Vášeň, láska, zrada, tajné služby, špionáž, postraumatický stresový syndrom z prožitých hrůz v koncentračním táboře, studená válka, hrozba jaderné katastrofy a konečně i možná nový začátek na nás čekají v této velmi čtivě napsané knize.
Mawer opětovně dokázal vykreslit lidské osudy tak poutavě, že čtenář chvílemi ani nedýchá. Iluzi spojuje s historickými fakty, napětí míchá s prvky romantiky a nutno podotknout, že tento koktejl se mu povedl namíchat vskutku mistrně. Nezbývá nic jiného, než bravo!

Vojslava
13.12.2018

Zcela jiný styl než volně předcházející Dívka, která spadla z nebe, ale není se co divit: je-li jiná doba, bude i v odlišném stavu líčena. Marian se snaží "posbírat kousky, které zbyly" a nebýt tou, "která nic nechce a taky nic nemá". Přesto její život, vztahy a prožívání ovlivňuje to, pro co byla za války vyškolena a do čeho se, ať chce nebo nechce, stále zaplétá. I tento díl byl zajímavý, byť ne tolik čtivý, ale rozhodně nezklamal.

ddkk
04.12.2018

Přečetla jsem s velkým zájmem a potěšením předchozí knihu o osudech Marian Sutrové a na konci jsem byla hodně zvědavá na to, co následovalo. A Simon Mawer mne opět nezklamal. Provazochodkyně je sice napsaná úplně jinak než Dívka, která spadla z nebe, ale vůbec to nevadí. Doba studené války, kterou málokdo z nás pamatuje, musela být nesmírně náročná hlavně pro ty, kdo si uvědomili, co se vlastně děje, jaké potenciální světové katastrově je svět každý den vystaven. A mezi nimi byla i Marian. Vůbec jí nevytýkám její poněkud nestandardní životní styl. Od velmi mladého věku musela projít těžko představitelným osudem, který mnohdy nemohla nijak ovlivnit. Spíš jsem jí přála, aby to všechno, do čeho byla zatažena, konečně dobře skončilo. Vůbec to nebylo jisté. Koneckonců jsem se to dověděla vlastně až na úplně posledních stránkách knihy. Doporučuji, i když to vůbec není jednoduché a zábavné čtení.

Jaruš7
01.11.2018

Audiokniha opět jako I. díl "Dívka, která spadla z nebe" je skvělá.
Citace :"Takže jsem něco jako želízko v ohni ? Kalená ocel, má drahá."
II. světová válka se mi poslední dobou knižně silně vnucuje. Je to téma, ve kterém jsou nově zaznamenané příběhy, na nějž zapomenout, bylo vlastně udržet mysl v mezích určitého stavu zdraví. Ale na zlo válečné se jen tak nedá zapomenout. A tak doposud utajené a polozapomenuté vzpomínky, díky citlivému zpracování, znovu ožívají. Je to dobře, kniha dovede ve své pestrosti životních osudů upoutat pohled na dobu a historii, a v tomto případě je četba veskrze supr.

Simon Mawer

Simon Mawer