Proti zákonu

Proti zákonu https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95002/proti-zakonu-95002.jpg 4 11 5

NymphMaeve
15.01.2021 5 z 5

Nádherný příběh různých rodin - bohatých Santorových, chudých Jílkových a žen Semerádových. Několika různých světů a náhledů na svět, stejně tak i charakterů, které utvářejí budoucnost. Doktor Santor sešel z cesty čestného člověka díky pýše a rozhodnutí mladé a krásné Boženy Semerádové, i její matka nakonec kvůli bohatství a blahobytu zřekla se poctivosti a božích přikázání. Je zde krásně ukázaný příklad, že ten, kdo je má srdce na správném místě, štěstí si ho nakonec vždy najde a dostane se mu odměny za jeho ušlechtilou duši. Naopak ten, kdo nejedná správně a pouze ze zištných důvodů, dojde nakonec trestu a i ve smrti bude litovat. I když se neprojeví trest ihned, neujde mu nikdo. Musím říct, že mi ty protiklady velmi silně pohnuly myslí a mrzí mne, že dnes je čest a uctivost spíš lidem cizí. Příběh je moc hezky postaven, a i když je celkem předvídatelný, je to tak krásně napsáno, že je radost číst dál. I když patřím rozhodně k mladé generaci, k autorce jsem si našla silný vztah a děkuji rodičům, že mi vštípili dostatek zásad do života, že dokáži ocenit podobné příběhy. Pro mne jsou vzorem. Děkuji za ně a těším se na další příběhy.

Cllloe
14.03.2020

Kniha je úžasná tím, že ji přečtete za jeden večer a nebudu lhát, opravdu mě zajímalo, jak to s hlavními postavami nakonec dopadne. Takže rozhodně stojí za přečtení a neuškodilo by, kdyby si ji přečetli i muži :)

kika 13
10.04.2014 3 z 5

Téma zajímavé a poučné.

Gity
02.02.2014

Hlavním tématem této knihy je zachytit "Boží spravedlnost", ukázat pravdivost pořekadla, že "Boží mlýny melou pomalu, ale spravedlivě". Vykreslení lásky mezi mužem a ženou je odsunuto do pozadí, spíše je zdůrazněna láska mateřská a synovská. Kniha na mě působila trpce, pesimisticky, výstražně - zlo je tvrdě ztrestáno, dobro odměněno.

modranka
12.06.2013 5 z 5

Opäť jeden z románov, ktorý sa vám zaryje do duše a chvíľami vám zovrie hrdlo plačom. Možno niekto povie: sentimentálny príbeh - ale pravda je taká, že aj dnes starnúce manželky uvoľňujú miesto mladým "zlatokopkám" - teda stále aktuálna téma.
Keďže neexistuje oficiálna anotácia, skúsim niečo prezradiť.
SPOILER
Príbeh sa odohráva v období I. svetovej vojny a hovorí o 25-ročnom manželstvo, ktorým zatrasie manželova nevera. Posadnutosť mladou milenkou vyústi do rozvodu, čo je vo vtedajšej spoločnosti hriech. Vášňou zmietaný doktor Santor je ochotný vzdať sa všetkého, odvrhne starnúcu manželku, zabudne na dvoch synov. Obaja synovia, dovtedy šťastní chlapci, prechádzajú najťažším obdobím života. Otcova nevera ich úplne zlomí. Oto je rozhodnutý otca aj s milenkou zastreliť a takmer sa mu to aj podarí. Rozchod rodičov spôsobí, že Gabriel prichádza o svoju prvú lásku, ktorá nie je ochotná tolerovať nemravnosť doktora Santora. Oto vstupuje do armády a Gabriel všetku svoju pozornosť venuje ťažko chorej matke. Po rokoch predsa len obaja chlapci nachádzajú svoje šťastie. A aj otcov hriech je nakoniec potrestaný.

Vlasta Javořická
česká, 1890 - 1979