Proti tyranům

Kniha přináší politicko-filosofický spis Jana Jesenského (1566–1621) Pro vindiciis contra tyrannos oratio (tj. Řeč ve prospěch nároku na odpor proti tyranům) z roku 1620 ve dvojjazyčném latinsko-českém čtenářském vydání pod zkráceným názvem Proti tyranům. Jesenský, který jako rektor pražské univerzity náležel k čelným představitelům povstání českých stavů proti králi Ferdinandovi II., zamýšlel v tomto textu poskytnout vzbouřeným stavům ucelenou ideovou základnu a ospravedlnit jejich postup před zahraniční veřejností. Přestože spis po porážce povstání zapadl a byl v podstatě zapomenut, jedinečným způsobem dokresluje východiska a pozadí událostí, jež stály na počátku třicetileté války. Jeho význam pro poznání evropského myšlení doby spočívá také v tom, že dokládá reflexi názorů kalvínských teoretiků odporu, tzv. monarchomachů, v českých zemích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408952/big_proti-tyranum-uct-408952.jpeg 3.52

Kniha Proti tyranům

kirkous
02.01.2021

Ke knížce jsem napsal recenzi, umístím ji, až bude publikovaná. Jsem rád, že překlad vyšel, ale mám určité výhrady k předmluvě. Ovšem ne nějak zásadní, jako uvedení je to dostačující.

los
26.05.2020

blíží se výročí bitvy na Bílé hoře, proto neškodí připomenout si tehdejší širší kontext; Jesseniův politicko-filozofický spis odporuje Machiavellimu pojetí dobrého a špatného panovníka, dokonce (v duchu francouzských kalvinistů) polemizuje i s dobovým přesvědčením, že vládce je nedotknutelný - naopak požaduje, aby šlechta s pomocí lidu svrhla tyrana, který nerespektuje zákony

Vladař
Vladař