Před bouří 1 - Proti nim

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Trojdílný historický román moravského prozaika Antonína Kolka nás uvádí do třeskavého ovzduší prvních let sedmnáctého století, která byla pro Evropu ve znamení povstání uherského magnáta Štefana Bočkaje proti centralistické vládě Rudolfa II. První díl nás seznamuje s příčinami a počátkem povstání, které v pozdějším dějství krutě postihlo Moravu. S jistotou zasvěceného znalce rozvinuje před námi autor široké, barvité plátno doby, krajin, společenských skupin i jednotlivých lidských osudů se zřetelným zaměřením na problematiku moravskou. Jako červená nit se románem táhne milostný příběh slovenské zemanské dcerky a moravského šlechtice-vlastence. Líčení vojenských srážek a bitev, jakož i silný dobrodružný prvek v této próze udržují čtenáře v ustavičném napětí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96148/pred-bouri-1-proti-nim-96148.jpg 4.34
Série

Proti nim 1.

Žánr
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Blok
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Před bouří 1 - Proti nim

braunerova
06.07.2019

Kniha má podtitul Contra gentem Germanicam a vznikla za německé okupace. Příběh začíná v roce 1603, kdy se Štěpán Bočkaj marně domáhal v Praze audience u císaře Rudolfa. Po návratu na své bihorské statky začíná připravovat povstání. Posílá mladého husara Emericha Lészaie s poselstvím na Moravu ke Karlu ze Žerotína a uzavírá spojenectví s Turky. Autor staví děj na historických faktech, například skalní hrad Vršatec skutečně vlastnili Jakušičové, rod s nevalnou pověstí. Krásně je popsáno císařovo šílenství:

"Leč v tom se znovu rozlehl kvílivý řev, stupňoval se v jakési hrdelní vytí, přecházející v pištění ... a než mohl někdo zabránit, skočil císař k oknu a udeřil vší silou oběma pěstmi do něj. Sklo zařinčelo, vysypalo se z olověných koleček. Panovník se hbitě sehnul, uchopil dychtivě úštipek skla a vznesl jej k bílému obnaženému hrdlu."

V mém vydání z roku 1946 šlechta proplétá řeč latinou, naštěstí většinou následuje překlad.