Prostory a dialogy Evy Jiřičné

Prostory a dialogy Evy Jiřičné https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96712/prostory-a-dialogy-evy-jiricne-96712.jpg 5 50 13

Kniha rozhovorů s architektkou Evou Jiřičnou. Rozhovory představí známou autorku jako filozofku prostoru a tvůrce, který klade zásadní důraz na dialog s klientem, a to na příkladu staveb v ČR (Praha, Zlín) a v zahraničí i na projektu fiktivního rodinného domu. Součástí knihy jsou i vzpomínky rodinného a osobního charakteru a biografie EJ s uvedením výběru z jejích realizací. Kniha je určena nejen architektům, ale zvláště laickým zájemcům o architekturu a design a všem, kteří si chtějí vytvářet svůj vlastní prostor.... celý text

Ivana.Ka
02.08.2022 5 z 5

Naprostá pecka, co víc k tomu dodat, určitě stojí za přečtení.

Superzakova
19.02.2021 4 z 5

Prijemne, citlivé povídání o životě i architektuře. Krasne vydání, kvalitní papir i grafika.

bleska
01.11.2019 5 z 5

Eva Jiřičná je naprosto mimořádný zjev, který se této zemi přihodil. Nejen, že je charismatickou dámou a uznávanou světovou architektkou, ale svou skromností, pokorou a také odvahou zkoušet stále něco nového, nám ukazuje zralého, zkušeného a vytrvalého člověka. Zároveň člověka zcela svobodného a odvážného, který stále hledá nové cesty.

Knížka je poutavým dialogem dvou mimořádných osobností, které se dokázaly prosadit ve světě. Tato skutečnost velmi výrazně ovlivnila také text knihy. Určitě zaujme nejen ty, kteří se pohybují v profesích blízkých architektuře a umění, ale každého, kdo touží svůj život obohatit a rozšířit si pohled na svět.

Když paní Eva vypráví o svých dobrodružných životních cestách, vnímáme její neobyčejné pracovní nasazení a vášeň pro svou profesi a zároveň neuvěřitelnou skromnost „holky z Moravy“. Myslím, že dětství a rodinné zázemí Evu Jiřičnou ovlivnilo velmi silně. Často zmiňuje oba své rodiče jako svůj vzor pro další život.

Krátká ukázka z textu:

„Svoboda je vždy spojená s rizikem, protože člověk má možnost jít svou cestou, a ta je většinou riskantnější než jediná předepsaná a povolená cesta. Svoboda je jen rozšiřování určitých hranic, ale že by měl člověk svobodu bez hranic, anarchii, to nepociťuji, vždy je něčím svázán, řemeslem, které provozuje, místem, kde žije, materiály, s kterými pracuje, estetikou a hlavně svou znalostí a zkušeností. Na druhé straně s pokračujícím věkem se svoboda pro architekta rozšiřuje tím, že toho třeba víc ví, ale zároveň má větší strach, který ho omezuje. Na začátku, když toho víte strašně málo, máte obrovskou odvahu: riskujete z nevědomosti. Když později tušíte, co všechno můžete udělat špatně a jaké to může mít následky, strach, osobní disciplína i vědomí, že přesto musíte riskovat, abyste nestagnoval, jsou zavazující a svazující. Nejhorší v životě, jak říkal Oscar Wilde, je neriskovat. Kdo neriskuje, je už částečně mrtvý. Riziko je nedílnou součástí plně prožitého života.“

Tato kniha je ukázkovým příkladem výborně odvedené práce po všech stránkách. Jde o krásnou knihu jak typografickým zpracováním a sazbou, tak kvalitním knihařským zpracováním. Autorkou čistého grafické zpracování a typografie je Clara Istlerová.

surikata246
05.10.2019 5 z 5

Nádherné rozhovory s velmi inteligentní a talentovanou dámou,kterou velmi obdivuji. Rozhodně doporučuji.

Marcela52
12.08.2019 5 z 5

Rozhovory Karla Hvížďaiy čtu moc ráda a tak jsem si i tentokrát opravdu početla. Eva Jiřičná je už známá také u nás, přestože prožila většinu svého života v Anglii. Díky této chytré knížce jsem se dověděla mnoho zajímavého nejen z jejího profesního, ale i osobního života. Autor rozhovoru má cit i takt, takže to není žádná bulvární snůška klepů, ale především zajímavý dialog dvou osobností, které se v emigraci velmi dobře uplatnily. Doporučuji všem, kteří se chtějí něco nového dozvědět a také se zamyslet nad architekturou, která nás obklopuje.

iceVS
05.07.2019 5 z 5

Zajímavý rozhovor se zajímavou ženou. Karel Hvížďala i Eva Jiřičná jsou zkušení lidé, u kterých jasně vnímáte, jak moc mají rádi svoji práci. Jen mě mrzí, že neumím ocenit high architekturu, je to jak koukat přes výlohu do cukrárny.

bosorkajedna
15.08.2016 5 z 5

Pro mne jedna z nejinspirativnějších knih, které jsem kdy četla. Paní Jiřičná je pro mne velkou osobností.
Líbí se mi ucelená představa, kterou jsem o ní mohla získat. Dětství, dospívání, emigrace a pak její lidský, zodpovědný a velmi profesionální přístup k práci. Po téhle knize se na svět a hlavně obytné prostory dívám novýma očima.

Blíženec
24.11.2015 4 z 5

Připadalo mi jako by se první část rozhovoru odvíjela v příjemné kavárně,kde paní Jiřičná odhalí svůj soukromí život. Čtenář jen tiše sleduje rozhovor dvou vzácných osobností.
Pak se společně vydáváme na fiktivní procházku světem architektury. Děkuji za obohacení mysli vzácnými myšlenkami.

Gandalfek
25.09.2014 5 z 5

Velmi příjemné čtení. Dokonale připravený autor, nádherné fotky. Krása

petaSk
27.07.2014 5 z 5

Inspirativní žena. Inspirativní kniha.

adso_
10.12.2013 4 z 5

Jediná má výtka je k panu Hvížďalovi, který se podle mne až moc drží jakési předem dané osnovy otázek, a tudíž často nepříjemně přerušuje paní Jiřičnou (která se nechává unášet asociacemi) a navrací ji zpět k méně zajímavým otázkám než jsou zmíněné asociace. Možná je to tím, že není uvedeno jak rozhovor probíhal - např. mailovou poštou by se to dalo pochopit, kdyby ale probíhal osobně, tak mi to přijde místy nevhodné. Krom toho velice obohacující kniha, dává krom přehledu o paní architektce také komplexní vhled do světa architektury.

pistalka
21.05.2012 5 z 5

Paní Evu Jiřičnou sleduji už několik let a nesmírně si jí vážím a obdivuji ji, nejen za její profesionalitu a umělecký um, ale také za lidskost, odvahu, zásadovost a vytrvalost. Po dočtení knižního rozhovoru s Karlem Hvížďalou se vše umocnilo, prohloubilo, upevnilo. Je neuvěřitelné, čím vším si v životě musela projít, od dospívání v Československu po těžké začátky v Anglii, kde se postupně vypracovala do pozice jedné z nejrespektovanějších a nejuznávanějších architektek současnosti. V oboru, který jinak bývá ryze mužskou disciplínou, jak bylo v knize mnohokrát vzpomenuto.
Jsem také nesmírně rád za osobní setkání s ní, které se mně poštěstilo letos v Ostravě. Je to nesmírně půvabná a charismatická dáma a vyzařuje z ní pokora, která tolika lidem s podobnými úspěchy chybí. Její stavby i interiéry jsou křehké, plné oceli a kovů, plné skla a tudíž světla. Ona taky taková je. Kéž by takových bylo více.
A díky všem zúčastněným za nádhernou knížku, která je skutečnou ozdobou knihovny. Nevím proč, ale ten optimismus Evy Jiřičné se nějak dokázal přenést do každé fotografie, na každou stránku. Stačí prolistovat a člověku je hned lépe. Zvláštní.
(2. dubna 2012 - 8. dubna 2012)

Škuch
11.05.2012 5 z 5

Velice čtivé povídání o architektuře i o osobním životě - Eva Jiřičná je nejen významnou architektkou, ale i velice zajímavým člověkem. A Karel Hvížďala si s lidmi povídat umí. Takže vřele doporučuji - moc dobré a zajímavé čtení.

architektura rozhovory fejetony osobnosti design

Karel Hvížďala
česká, 1941