Prostě, zabil jsem svého otce

Prostě, zabil jsem svého otce https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/364589/mid_proste-zabil-jsem-sveho-otce-xv4-364589.jpg 3 3 2

Svědectví o dramatu hodném antické či shakespearovské tragédie. A také obraz spravedlnosti po česku. Otec se nemůže podílet na výchově svých dětí, ačkoli na to má soudní rozhodnutí, jejich matka mu v tom úspěšně brání a děti vede k nepoctivosti. Zabiják není poslán do vazby, schází se se svědky a ovlivňuje jejich výpovědi, takže všechno ve shodě se scénářem obhajoby viděl i ten, kdo v sále hostince U Cimbury v Bělé pod Pradědem vůbec nebyl, protože neměl na vstupné, i ta, která se nakonec přeřekla, že "tančila jinde". Naopak, mladou svědkyni, která vrahovo jednání na osudné diskotéce popisuje pravdivě a věrohodně, soud pošle na oční vyšetření a policejní eskorta ji potupně odveze k psychiatrovi, aby zjistil, zda je normální... Těžká újma na zdraví je později překvalifikována na lehčí paragraf pouhé újmy na zdraví, ačkoli oběť této újmy se už nikdy neprobere a po 35 dnech bezvědomí zemře. Ministr české kultury lže, že osobně sledoval všechna soudní jednání, zatímco byl přítomen jedinému. Věra Čáslavská, matka vraha, předsedkyně Českého olympijského výboru a hradní poradkyně se dušuje, že do procesu nezasahovala, zatímco z dějiště olympijských her soudu radila, jak má postupovat. Svatý spolek Šalamoun, John Bok a spisovatelka Lenka Procházková bojují za to, aby vrah dostal milost, svolávají tiskové konference a lžou jako když tiskne. A konečně tu máme vrchol obrazu české spravedlnosti: odsouzený vrah, který nad svým činem nevyjádří sebemenší lítost a před televizní kamerou prohlásí "...prostě, zabil jsem svého otce, byl jsem svědkem smrti cizí osoby, udělal bych to znovu", si ze čtyřletého trestu neodsedí jediný den a ještě je přijat ke studiu práv. Miloslava Ševčíkové do své knihy zařadila i doprovodné dokumenty: dopisy (např. vdovy Evy Odložilové a matky dvou malých sirotků prezidentu Havlovi, a také mimořádně hodnotný list spisovatelky Evy Kantůrkové vdově), komentáře sdělovacích prostředků a ohlasy čtenářů denního tisku... celý text

GYROTOURBILLON
25.10.2020 5 z 5

Plně souhlasím s jan0229. Po přečtení Životu na Olympu od V. Čáslavské se tato kniha (do tohoto momentu, pro mně neznámá) tedy nabízí. A že napění krev, to tedy ano. Pohled na našeho tehdejšího prezidenta a jeho okolí mě osobně šokoval. Starší generace se na dobu incidentu M. Odložila pamatují, ale více informací k dispozici nebylo (jak mi dnes řekla moje babička).
Je tedy zajímavé, že skon J. Odložila není dodnes objasněn.
Kniha je psaná slušně, čtivě a srozumitelně. Proto je škoda, že ji čtenáři nevěnují více pozornosti. Jenom název knihy (byť výstižný) bych změnil. Osobně bych ji nazval pouze Josef Odložil.

jan0229
22.02.2019

Je pravdou, že kolem této knihy je podivné ticho. Napsala ji Miloslava Ševčíková- sestra našeho po Zátopkovy nejúspěšnějšího běžce, který na LOH v Tokiu v roce 1964 získal stříbro na 1500 m - Josefa Odložila. Je to vlastně obrana Josefa Odložila, kterého jeho bývalá manželka Věra Čáslavská očerňovala a popisovala jako alkoholika a násilníka. Byla to reakce na událost z léta 1993, kdy syn Odložila a Čáslavské Martin, napadl svého otce na diskotéce v Bělé pod Pradědem, udeřil jej boxerem a tímto zavinil jeho upadnutí do kómatu a následnou smrt. Vyšetřování dle Ševčíkové bylo silně ovlivňováno se snahou dosáhnout toho aby mladý Odložil byl osvobozen, když měl jednat v sebeobraně proti opilému otci násilníkovi. V průběhu a po vyšetřování měl národ možnost sledovat celý případ v médiích, ale většinou z pohledu Věry Čáslavské a jejich příznivců. Celá věc skončila tím, že prezident Václav Havel odsouzeného Martina Odložila omilostnil. Nutno podotknout, že Čáslavská v té době dělala Havlovi poradkyni.
Miloslava Ševčíková se snaží v této knize očistit památku svého bratra. Čtenář však po přečtení této knihy zažívá dilema, jak hodnotit postavu naší špičkové gymnastky, sedminásobné olympijské vítězky a do té doby velmi populární postavy naší sportovní i politické scény. Zneužívala opravdu svého postavení, protekce a vlivu, aby omluvila neomluvitelný čin svého syna? Čtenář si klade otázku proč se ve sdělovacích prostředcích mnohokrát vyjadřovala Čáslavská a lidé z jejího okolí, ale nikdo neměl zájem se zeptat například jeho tehdejší ženy Evy se kterou měl Odložil také dvě děti jaký byl člověk a otec, nikoho nezajímal názor lidí z Odložilova okolí. Proto asi byla vydána tato kniha, která je zajímavým pohledem druhé strany.

Autorovy knížky

2003  60%Prostě, zabil jsem svého otce

Kniha Prostě, zabil jsem svého otce je v