Prostě spolu

Prostě spolu https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/666/bmid_proste-spolu-4Vz-666.jpg 4 181 35

Čtyři hlavní postavy románu, které nemají nic společného – kromě otevřených ran minulosti. Ale stále ještě sní. Věří, že štěstí nakonec přijde. Možná že přijde, právě až budou… prostě spolu? Román je třetím publikovaným dílem současné hvězdy francouzského (a evropského) literárního nebe Anny Gavaldy. Jeho příběh je navýsost čtenářsky vděčný a přitažlivý – výtvarnice Kamila po nocích uklízí kanceláře, na potrhlého šlechtice Philiberta v obrovském bytě kousek od Eiffelovy věže sedá prach. Spolubydlící z vedlejšího pokoje, kuchařského mága Franka, zajímají jen motorky a známosti na jednu noc. A někdo se přece musí postarat o jeho tvrdohlavou babičku z Tours…... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

Ensemble, c'est tout , 2004

LadidaX
LadidaX
30.12.2023 4 z 5

Četla jsem v originále a knihu bych neoznačila za romantickou. Naopak, kniha mi připomněla vlastní zkušenost, že život v Paříži není zas až taková hitparáda, jak se může našinci zdát (žebráci hřející se v zimě nad větracími rošty, služkovské pokojíky/minigarsonky, život přistěhovalců na předměstích...). Pokud nemáte dostatečně vysokou životní úroveň, což je případ většiny hrdinů knihy, není věru o co stát. Protloukají se jak mohou a snaží se vybřednout z mizérie, kterou jim připravily vlastní rodiny. Ale v jednotě je síla a pospolitost může přinést i hezké momenty do jejich obvyklé bídy. A možná i happy end.

Někdy bylo těžší se zorientovat v dialozích (kdo zrovna mluví) a v hovorovém jazyce. Ale děj jinak plyne celkem hezky, byť je protkán spoustou odboček do minulosti protagonistů knihy a různých popisů míst. Koketuji se shlédnutím filmu, ale bojím se, že to bude plytký slaďák, ke kterému není u této knihy problém sklouznout.

Je to moje první kniha autorky a určitě se nebráním ani jejím dalším dílům.

uzivatel83509
uzivatel83509
29.07.2023 3 z 5

Hezký romantický příběh.. jen, kdyby kniha měla méně stran - některé situace mi přišly v knize zbytečné..

mora.nocna
mora.nocna
08.05.2021

Prvá kniha vôbec, kde sa mi filmova verzia páčila viac.. Trvalo mi par rokov ju dočítať.. Vo filme bolo vsetko podstatne, v knihe uz len omacka, cez ktoru som sa nevedela preluskat. Inak film patri medzi moje najoblubenejsie.

Renatka11
Renatka11
22.04.2021 5 z 5

Knížkou A takova to byla láska jsem Annu Gavaldu poznala a knížkou Prostě spolu se do jejiho psani zamilovala. Je krásná, romantická, francouzská, svobodomyslná. Rozhodně stojí za přečtení a za mě patří k autorčiným nejlepším.

broskev28
broskev28
21.11.2020 4 z 5

Po několika kapitolách jsem začala mít neodbytný pocit, že jsem viděla podobný film. A jakmile se "na scéně" objevila postava Philiberta, byla jsem si jistá. Takže se mi propojily knižní postavy s filmovými a já jsem si celý příběh užívala znovu, ale trochu jinak. Zajímavý zážitek!
Autorku jsem doposud neznala, ale určitě "ochutnám" i její další knihy. Romantické příběhy nevyhledávám, ale pokud v nich nevystupuje svůdná komtesa a zhýralý markýz, dávám jim šanci. Přinejmenším postava Pauletty se výrazně vymyká a posouvá knihu do jiné, mnohem reálnější kategorie. Rozsah knihy mě zprvu odrazoval, ale spousta dialogů jej činí snesitelnějším. A komentář taMira mě nalákal na povídky, tak uvidíme.

"Máš pravdu. Stydět se, to k ničemu nevede. Hanba je na světě jenom proto, aby dělala dobře lidem, těm druhým, kterých se netýká. Těch, kteří pak přijdou domů, sednou si za stůl a usmívají se. A jsou tak rádi, že se to nestalo v jejich rodině . . ."

Maanna
Maanna
14.02.2020 4 z 5

Romantická kniha, která mi neleze na nervy, je malý zázrak, takže autorce mohu jen zatleskat. Byť jsou postavy poněkud nestandardní, nepůsobí uměle a jsou v zásadě uvěřitelné, navíc tu není častý nešvar, že všichni vlastně mluví a myslí stejně a mají stejný smysl pro humor, takže to bylo velmi příjemné čtení. Škoda, že se ke konci děj začal, podle mě trochu zbytečně, natahovat, a Kamila, která do té doby byla prezentována jako anděl, ze kterého všichni sednou na zadek, se začala trochu nepochopitelně chovat jako (s prominutím) kráva.... Tady by mi přímočařejší konec asi sedl víc, ale v rámci žánru je to pro mě silný nadprůměr.

29.03.2019 5 z 5

Opětovný návrat ke Gavaldě, opětovná touha být "prostě spolu", teď, tady, a nic víc nechtít.
Anna opět nezklamala, ostatně jako nikdy nezklame, a ač se jedná o romanťárnu první kategorie, pláču nejen nad dokonalou idylkou na konci, ale i nad slovy, co vzlétla, bez síly znovu dolétnout a někam se vrátit. Miluji Gavaldu, miluji umění, zoufám, cítím a soucítím s těžkými osudy, fascinují mě hry se slovy a něžné intelektuálky s pošramocenou duší tvářící se nedobytně, jinak však běžné dívky s běžnými dívčími sny. Milovat, být milována. C´est tout.

Arwen777
Arwen777
15.12.2018 4 z 5

Na knihu jsem se těšila a nezklamala. Možná jsem čekala víc, ale zklamaná nejsem. Krásné připomenutí ceny přátelství a pospolitosti. Tolik potřebné v dnešní době, kdy se lidé stále více izolují, navzdory jejich pocitu, že jsou díky sociálním sítím ve společnosti.
Asi bych knihu trochu zkrátila, vynechala některé opakující se dialogy, ale celkově bylo potěšení ji číst a rozhodně doporučuji.

Pavlína79
Pavlína79
19.07.2018 3 z 5

Je těžké být na světě sami a je ještě těžší být prostě spolu. Příběh dvou osamělých srdcí, která musela o lásku bojovat nejprve sama se sebou.
Hezké, čtivé, ale žádné nové poselství či neotřelý pohled na lásku a vztahy v sobě kniha nenese.

cukrovka
cukrovka
30.07.2017 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Vyprávění bylo plné boje se životem, starými šrámy z dětství a dospívání, lásky, nenávisti, emocí. Příběh byl super, jen styl psaní mi trochu vadil. V některých rozhovorech jsem se ztrácela a netušila, kde zrovna mluví.

Šánka
Šánka
19.04.2017 5 z 5

Autorku neznám, film jsem neviděla, ale kniha mne nadchla.
Příběh tří mladých lidí a staré ženy, které okolnosti donutí nějaký čas žít spolu. Příběh o lidech se šrámy na duši způsobenými v dětství a v dospívání, jež je ovlivňují a poznamenávají v dospělosti, ve vztazích, přátelství i v lásce. Vlastně až do závěrečného epilogu jsem netušila, jak se s tím poperou, ale moc jsem jim přála, aby to zvládli......
Krásná kniha a doporučuji !

AnetV
AnetV
19.03.2017 5 z 5

Moje oblíbená od Gavaldy, styl psaní mi absolutně sedl, takže jsem přečetla na jeden zátah. Kamile jsem hrozně fandila. Film také skvělý, navíc s mou oblíbenou "Amélií". Doporučuji

Annicka
Annicka
21.02.2017 2 z 5

Opět jsem se přesvědčila, že to, že je kniha světovým bestsellerem, ještě neznamená, že se mi nutně bude líbit.
Hlavní dějová linka knihy se mi celkem líbila, postavy jsem měla opravdu ráda. Bohužel mi ale nesedl styl. Dialogy mnohdy bez jakýchkoli uvozovacích vět. Když někdo mlčí, autorka to popíše jenom třemi tečkami v uvozovkách. Často jsem se až na konci dozvěděla, kdo se s kým vlastně bavil. Někdy jsem se dokonce nemohla dopočítat, kdo vlastně zrovna mluví - měl mluvit jeden, ale podle obsahu mluvil někdo jiný...
A pak spousta vcelku zbytečných scén...
V podstatě taková soap opera na papíře.

Tiffany
Tiffany
21.02.2017 5 z 5

Film mám moc ráda a ke knížce jsem přišla náhodou. Nemohla zklamat. Naopak. Krásně se mi četla a moc ráda jsem s touhle „partičkou“ trávila čas. Bylo to takové … roztomilé , obyčejné , lidské . Vlastně si umím představit, že bych tuhle knížku měla stále někde při ruce, aby mě potěšila .

PS: a nebo taky.... "moc chutné, moc jemné, okouzlující, mistrovské…., jako cukroví od Pascala Lechampy"….

24.09.2016 5 z 5

Umělci jsou nestvůry, přesně tak.
Ale také lidé plni emocí, lásky, nenávisti. Když se smějí, je to naplno, když pláčí, promáčí vám obě ramena. Jo a taky se vam vryjí do paměti. Napořád.

jana9347
jana9347
10.08.2016

Super

wiana82
wiana82
15.05.2016 5 z 5

"Ale jinak nechodíte ven? Nemáte přátele? Nikoho blízkého? Žádné kontakty........s jednadvacátým stoletím?"
"Žádné.....a vy?"

Docela vystihující...je to o tom, že člověk potřebuje přátele, když je má, je hned šťastnější...a jak moc rodiče dokážou ovlivnit (zkazit) život svých dětí....

playada
playada
08.04.2016 5 z 5

Je to o normálních lidech. Jako jsem já, nebo ty...
Není to o žádném chirurgovi, co má za manželku modelku a každý víkend tráví hraním golfu nebo plachtěním na jachtě.
Takže je to prima číst o lidech, kteří se musí pěkně otáčet, aby zaplatili nájem a do toho mají samozřejmě kupu jiných starostí. S prarodiči, s láskou, sami se sebou a tak...

LuciLux
LuciLux
18.02.2016 3 z 5

Hořkosladký příběh především o Camille a Franckovi, ale nejen nich. Ti dva jsou takové ztracené osamělé duše, které se pro ně zatím ne moc přívětivým životem spíše protloukají. Naštěstí jim cestu zkříží několik více či méně důležitých a více či méně podivných postaviček, Franckovou pomalu senilnící babičkou Paulette počínaje a historickými mravy sešňěrovaným Camilliným sousedem a Franckovým spolubydlícím Philibertem konče. Gavalda píše svěže, používá mnoho hovorových výrazů, čtenář má místy pocit, že nečte knihu, ale odposlouchává cizí rozhovory (zajímal by mě český překlad. Knihu jsem četla ve francouzském originále a ta hovorná francouzština pro mě byla docela problém a to jsem zkušený čtenář). Přesto se místy neubrání patosu, zápletka je poměrně průhledná a ten epilog z červené knihovny, ten si mohla odpustit úplně.

kopretinka69
kopretinka69
27.10.2015 5 z 5

knizka me nenudila, byl to fajn plynuly dej a ten konec nabity takovym mnozstvi pozitivni energie :-) dekuji za takove knihy :-) doporucuji