Prostá pravda

Prostá pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/614/bmid_prosta-pravda-KTk-614.jpg 4 926 233

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru – dokud ve stodole jednoho farmáře není nalezeno mrtvé novorozeně. A dojde k ještě překvapivějšímu vývoji. Ukáže se, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze společenství Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. Když se snaží dopátrat pravdy, musí nějaký čas s Amiši žít. Jde nejen o strhující soudní drama, ale především o velmi zajímavý průhled do života Amišů, zásadní otázky rodinného života a generačních rozdílů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Plain Truth , 2000

Peršanka
06.11.2018 4 z 5

Ale jo, i když trochu kýč.

Verun-Kasanda
30.10.2018 5 z 5

Druha kniha, kterou jsem od spisovatelky četla. Mela jsem na zacatku trochu obavy, jestli mě vůbec bude zajímat a nebo se do ní budu nutit a na nejakou dobu odsunu večerní čtení.. kniha mě ale tak vtáhla, že večer nešlo se čtením přestat :-). Zajímavý námět, krásný pohled do života Amišů a i když toho o nich mnoho nevím, ta představa se mi líbí. Né, že bych teď všeho nechala a šla někam makat na farmu, ale jejich myšlení, styl řešení činů, vztah k přírodě a jednoduchost, to mě velice oslovilo.. téma mateřství bylo také hezky zpracované. Zaujal mě i pohled právničky na celou záležitost, ale vzhledem k její nevíře v Katiu a tomu, co tvrdila, jsem jí místy neměla ráda, i když jsem jí rozuměla..
Nevim, jestli se ke knize jeste vrátím, ale nezavrhovala bych ho, bylo to příjemné počteníčko..

Heyhey
24.10.2018 2 z 5

Velké zklamání. Slibný začátek a pak uměle přivařovaná voda o ničem.

dlabikk
25.09.2018 5 z 5

Úžasná kniha. Moc mě bavil příběh. V půli mi ale začala lézt na nervy Katie. Jak to bylo s dítetem jsem sice odhadla již na začátku, ale vzhledem k tomu, že to není detektivka, mi to nevadilo. Teším se na další příběhy.

miseb
24.09.2018 3 z 5

Po "Vypravěčce" nebo "Velkých maličkostech" jsem měla asi velké očekávání. Kniha mi přišla zdlouhavá, nemohla jsem se začíst. Nemohu říct, že by byla až tak špatná. Jenom jsem nebyla tak nadšená. Pořád jsem měla chuť přestat číst. Ty první dvě knížky mě prostě dostaly daleko víc.

tereza94
18.09.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Líbilo se mi popsání prostředí života a myšlení Amišů, o kterých jsem toho moc nevěděla. Celkově knize nemám co vytknout a už se moc těším na další od této autorky.

tereza8418
17.09.2018 5 z 5

Dalsi kniha Jodi Picoultove se silnym pribehem,ktery cloveka chyti za srdce a nuti premyslet. Obdivuji autorku,do jakych temat se pousti,co vsechno si k tomu musi nastudovat. Proste klobouk dolu. A knihu vrele doporucuji.

Miška.Miška
06.09.2018 5 z 5

Kniha byla úžasná !!! Úplně mě vytáhla do děje a nešlo se odtrhnout. Tuhle autorku zbožňuji, četla jsem už několik jejich knih a doporučuji vám každou. Jsou napsány tak realisticky a vždy s vážným tématem k zamyšlení.

J.x
03.09.2018 5 z 5

Knížka se mi hodně líbila. Dozvěděla jsem se něco i o životě Amišů. Soudní jednání jsem trošku přeskakovala, ale jinak doporučuji:-)

kytarka
01.09.2018 5 z 5

Od Jodi jsem četla prvně Vypravěčku, pak dlouho nic, až teď Prostou pravdu. A rozhodně toho lituji, protože tahle spisovatelka fakt umí! Dle anotace mě kniha moc nezajímalo, amišská dívka, která porodí dítě a to se najde mrtvé. Jak to bylo? A kdo dítě zabil? To vše se snaží rozluštit skvělá právnička. Tohle moc nezaujle, nicméně až se do knihy ponoříte nebudete se chtít odtrhnout. Já četla kapitolu za kapitolou a hltala ty čtivě napsaná slova. Za mě povedeně napsaný společenský román. Ukáže vám svět, který nikdo nechápe.

kaja77
27.08.2018 4 z 5

ač jsem normálně u každé detektivky mizerný předvídač toho "kdo byl vrah" nebo "kdo to byl" tady jsem to nějak uhádla prostě okamžitě. jinak to pro mně byla to zajímavá sonda do amišského způsobu života a myšlení , jodi picoult vykresleného poměrně dost sympaticky. kniha místy byla zbytečně natahována, aspoň mi to tak přišlo.... Ale celkově to bylo fajn, dámy tam i kus love story najdou :D

Evišťátko
25.08.2018 4 z 5

Musím říct, že tento román považuji za autorčin nejslabší. Příliš zdlouhavé popisné pasáže, dej místy ztrácel na poutavém tempu. Přesto opět zajímavé téma z neobvyklého prostředí s překvapivým koncem.

Illaa
19.08.2018 2 z 5

Téma bylo zvolené dobře, proto jsem se také knihu rozhodla přečíst a dozvědět se něco víc o Amiších. Délka knihy byla podle mě zbytečná. Tím se děj bohužel vlekl a soudní jednání na konci knihy mě už znovu nenakoplo.

Lotka
09.08.2018 4 z 5

Zdlouhavá a přesto napínavá, nakonec se čtení do poslední stránky vyplatilo.

evask
31.07.2018 5 z 5

Trochu se to táhlo. Prostá pravda na úplný konec, to se dalo celou dobu čekat, ale přece jen autorka nechává skulinu, naštěstí se nedozvíme přesně, jak se věci udály, a to je dobře. Nemusíme nutně přehodnocovat názor na Amiše.

Countee
27.07.2018 5 z 5

Jodi Picoult prostě umí! Tohle je pátá kniha, kterou od ní čtu, zařadila se mezi mé oblíbené autory. Dozvědět se něco o pravidlech, chování a zvyklostech Amišů mi přijde přínosné. Od začátku jsem přemýšlela, jak to asi dopadne a hltala další a další strany, byla tam spousta odboček, Picoult je ovšem volí tak vhodně, že se do toho nezamotáte (aspoň já ne). Fakt doporučuju!

saphiral
26.07.2018 2 z 5

Má první kniha od autorky..asi i poslední, zdlouhavá a ničím mě vlastně nezaujala.

zuzana2599
25.07.2018 5 z 5

Jen těžko hledám slova pro tuto prostou knížku, opět je Prostá pravda úžasnou knihou od Jodi Picoultové - mé milované autorky. Je to nádherný i zajímavý příběh, docela se mi líbil prostý, obyčejný život Amišů, díky autorce jsem do něj nějak vklouzla a nechtělo se mi ho opouštět. A ten závěr ! Vždyť jsem to vůbec nečekala, nenapadlo mě, co jsem měla vědět, tak mě příběh pohltil, že jsem závěr četla dvakrát. Co dodat ? Byl to silný a krásný čtenářský zážitek !!

Barbora216
17.07.2018 5 z 5

Na další knihu od Jodi Picoult jsem se moc těšila. Knihu jsem přečetla za tři dny, příběh mě opravdu chytil. Bylo zajímavé dozvídat se informace o komunitě Amišů, ale tentokrát mě zklamal konec - tak nějak jsem to od samého začátku čekala. V každém případě knihu hodnotím pěti hvězdičkami, ač se velká část příběhu odehrávala u soudu stejně jako ve Velkých maličkostech, to mi přišlo dost podobné, a stejně dávám pět hvězdiek, i když mi konec nepřipadal překvapivý. Krásné a chytlavé čtění.

jittik
08.07.2018 5 z 5

Opět krásná, i když smutná kniha.