Prostá pravda

Prostá pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/614/bmid_prosta-pravda-KTk-614.jpg 4 926 233

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru – dokud ve stodole jednoho farmáře není nalezeno mrtvé novorozeně. A dojde k ještě překvapivějšímu vývoji. Ukáže se, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze společenství Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. Když se snaží dopátrat pravdy, musí nějaký čas s Amiši žít. Jde nejen o strhující soudní drama, ale především o velmi zajímavý průhled do života Amišů, zásadní otázky rodinného života a generačních rozdílů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Plain Truth , 2000

Mája_pbj
25.03.2020 5 z 5

Spisovatelka si vybrala zajímavé a pro mě neznámé téma, které mi dokázala přiblížit s humorem i drsností a především s právnickým podtónem. Nikdy by mě nenapadlo, že zrovna mě budou zajímat nějaké právnické kecy v knížkách a že je budu dokonce dále vyhledávat a číst. K Jodi mi ty soudy patří a hlavně mě u ní baví. Opět zvolila Jodi i super téma celé knihy, Amišská společnost, pro většinu téma neznámé, ale z knížky Prostá pravda se dozvíte úplně vše, co o životě Amišů potřebujete vědět. Stala se z ní kniha, která musí zdobit mou poličku knih po zbytek života.

Jana-Marie
22.03.2020 5 z 5

Moc hezká kniha, která se četla velmi dobře. Oceňuji, že jsem si rozšířila při čtení obzory a dozvěděla se něco o životě Amishů.

SilvaK
24.02.2020 5 z 5

Ďalšia z autorkiných výborných kníh. Zaujímavé informácie zo života amišskej komunity. Nahliadnutie do duše a myslenia mladej dievčiny z tejto komunity, ako aj do právneho systému USA. Jodiine knihy ma vždy vtiahnu do deja a nútia čítať a čítať...

Lenoulinka
15.02.2020 5 z 5

Další z knih od Jodi, která se mi líbila. Nikdy jsem o Amiších neslyšela a byla to pro mě to byla novinka a zároveň obohacení. Moc pěkně se mi kniha četla, nemusela jsem se do ní nutit a můžu doporučit. Prostě pěkné.

HanWali
03.02.2020 4 z 5

Pěkné napsané, kniha se mi líbila

zdenek118
04.01.2020 5 z 5

I když jsem se s podobným příběhem ze živoda Amišů již setkal, musím přiznat, že román od Jody P. mě svým nezvyklým námětem a napínavým dějem příjemně překvapil. Doposud jsem o životě Amišské komunity moc nevěděl, až tento příběh mi ukázal, jak prostí lidé v této komunitě žijí, jak pracovití a soběstační jsou a jaké křesťanské zásady rodinného života ctí a dodržují. Na příběhu osmnáctileté amišské dívky Katie Fisherové, která ve svém životě nahlédla i do prostředí okolního komerčního světa a prohřešila se proti některým zásadám amišského života, je hezky vidět, jak její rodina a téměř celá amišká komunita dovede být soudržná a dokáže i takovéto složité situace pokojně řešit. Určitě zajímavou postavou celého příběhu je právnička Ellie, která se ujala obhajoby Katie před civilním soudem. Ten objasňuje okolnosti úmrtí novorozeného dítěte, které Katie porodila. Ellie je nucena během soudního procesu žít v amišské rodině Fisherových a přizpůsobit se jejich způsobu života. Tento neobvyklý příběh mě velmi zaujal a doporučuji ho každému, kdo se chce něco zajímavého dozvědět o životě Amišů.

Alíša236
13.12.2019 4 z 5

Zajímavé čtení, neznalý člověk se dozví něco o Amiších a o jejich myšlení a životě. Velice zajímavý vhled do chápání obou hlavních hrdinek. Jen druhá půlka která líčí celý proces mě už tolik nebavila, čtenář se nedozvěděl moc nového a konec mě dost zklamal...takové drama a pak se to vyřeší jen tak mimochodem a tak jednoduše....to moc nechápu.

Jordyz
11.12.2019 4 z 5

Nebylo to špatné, ale nadšení se úplně nedostavilo. Od začátku jsem tušila jak to celé bylo. Každopádně to byl zajímavý náhled do života amišů a jejich víry. To mě bavilo.

Lemurka
23.11.2019 4 z 5

O Amiších jsem nevěděla vůbec nic, proto to bylo pro mě zajímavé čtení. Autorka mě prostě baví. Akorát mi kniha přišla skoro jak přes kopírák s knihou Velké maličkosti.

Devil-Ivet
17.11.2019 4 z 5

Jodi Picoult opět dokázala, že umí psát. Nápaditý příběh, který mě vtáhl a nehodlal pustit. Život Amišů byl zajímavý a jejich přísná pravidla drsná. A přestože je to velmi předvídatelné a jasně jsem odhadla, co se nakonec stalo s dítětem, četlo se to samo.

sahunka
12.11.2019 3 z 5

Kdybych četla tuhle knihu od Jodi jako první, je dost možné, že bych dala plný počet. Teď mám ale s čím porovnávat a jiné její knihy mě prostě zaujaly mnohem více. Stalo se mi, že jsem některé pasáže i přeskakovala, nicméně pohled do života Amišů byl zajímavý, Jodi umí perfektně popsat myšlení jednotlivých postav. Co mě trochu začíná lézt na nervy, že v knihách Jodi je téměř vždy stejný sled událostí (nebo alespoň v těch, co jsem četla) - nejdříve se v první polovině popisuje zápletka, v druhé celé polovině je soud (s také velmi podobnými rysy) na konci je překvapivé rozuzlení a samozřejmě happy end..

jitka6072
09.11.2019 5 z 5

Mám ráda knížky, které mají skvělý a poutavý děj a zároveň se z nich dozvím mnoho nového. V obou směrech kniha plní má očekávání.

melien
28.10.2019 5 z 5

Další kniha od této autorky a opět stala za to. Zatím mě Jodi nezklamala.

danielavachova
28.10.2019 3 z 5

Dobrá kniha,amišské tèma super,vždy mě zaujme,ale část odehrávající se v soudní síni zbytečně zdlouhavá.

akdar72
16.10.2019 5 z 5

Další krásný příběh z pera Jodi Picoult.

allebra
12.10.2019 5 z 5

Kniha od mé oblíbené autorky mě už delší dobu lákala svým tématem. O Amiších jsem věděla jen to základní, takže jsem si chtěla rozšířit obzory. Začetla jsem se hned od začátku a téměř na každé postavě jsem si našla něco sympatického. Kniha tedy splnila svůj účel a já jsem strávila v prostředí Amišů zajímavé chvíle. Doporučuji.

VeronikaZ
09.10.2019 5 z 5

Z určitého hlediska pro mě náročná knížka. Pokrytectví sekty Amišů mi lezlo na nervy od prvních stránek, z Katie mě bralo zoufalství a bylo těžké s ní alespoň trochu sympatizovat.
Nicméně jsem se začetla rychle a snažila se stránky otáčet co nejrychleji, abych už věděla, jak to celé dopadne. Jen kdyby mi to každou chvíli tak nezvedlo tlak. :)

Jirinamac
23.09.2019 4 z 5

Některé pasáže knížky mohly být trochu zkrácené, ale příběh je to zajímavý a čte se dobře. Autorka je dobrá vypravěčka a má témata dobře prostudovaná. Ale četla jsem od ní lepší knížky, od kterých jsem se nemohla odtrhnout.

Šánka
03.09.2019 5 z 5

Krásná kniha z amišského prostředí, které mně již přiblížila jedna autorka detektivní série, (nebýt jí, mnoho o amiších nevím:-)).
Jodi P. se ale dostává víc pod povrch, do zvyků, myšlení i hodnot amišů, do jejich vnímání spravedlnosti, odpovědnosti i trestu. Postavy jsou skvěle zpracované, příběh je napínavý, ač to detektivka není. Část děje, která se odehrává v soudní síni, mě moc bavila, to Jodi umí a závěr.....prostá pravda ?, taková, jako je i život amišů, nebo nám autorka předkládá další ze svých náročných dilemat.......
Výborné čtení !

smithynka
26.08.2019 4 z 5

Zajímavá kniha, bavila mě. Některé pasáže byly zdlouhavé, ale na druhou stranu je možné, že bez nich by to nebylo ono. Ellie byla skvělá, hrozně jsem ji fandila. Já bych na jejím místě Katii asi zabila :D.