Prostá pravda

Prostá pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/614/bmid_prosta-pravda-KTk-614.jpg 4 926 233

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru – dokud ve stodole jednoho farmáře není nalezeno mrtvé novorozeně. A dojde k ještě překvapivějšímu vývoji. Ukáže se, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze společenství Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. Když se snaží dopátrat pravdy, musí nějaký čas s Amiši žít. Jde nejen o strhující soudní drama, ale především o velmi zajímavý průhled do života Amišů, zásadní otázky rodinného života a generačních rozdílů.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Plain Truth , 2000

Cabiria
25.02.2024 2 z 5

Tohle bylo docela zklamání. Začátek vypadal slibně, další vyprávění bylo ale zdlouhavé, bez spádu, vadily mi stále se opakující úvahy hlavních postav, které však nepřinášely nic nového v ději.
V polovině jsem dokonce chvíli myslela, že už to nedočtu, se začátkem soudního procesu se naštěstí příběh opět trochu rozjel.
Přilákalo mě hlavně zajímavé téma Amišů, o kterých jsem doufala, že se dozvím více než dosud vím. Čekala jsem hlubokou sondu do jejich způsobu života, ale bohužel jsem se moc nového nedozvěděla.
Pasáže zabývající se osobním životem celkem nesympatické Ellie mě moc nebavily a části s duchařinou mi připadaly opravdu slabé.
Celkově mohla být kniha o dost kratší, lecos by se dalo vypustit a příběhu by to neublížilo.
Jedná se o mojí první knihu od Jodi Picoult, bohužel mě ale autorka moc nepřesvědčila. Třeba jí časem dám ještě šanci.

Hakate
28.11.2023 3 z 5

Autorky knihy mám ráda, ale v tomto případě mi propracovanost příběhu nesedla.
Pohled do kultury amišů byl dobrým krokem, zápletka se zajímavým pojetím. Bohužel celkové zpracování pokulhává.
Názor poroty by mě zajímal více.
Poslední rozuzlení pro mě překvapením nebylo.

WildEv
01.09.2023 3 z 5

Ačkoli už první věta slibovala čtení a jazykový skvost, od kterého se nedalo odpoutat, téma zajímavé avšak nikterak převratné a čtení mě bavilo, přesto dávám 3 hvězdy, protože přes veškerou snahu podat kontrovezní témata a morální dilemata, nad kterými vám začnou vířit emoce, že začnete přemýšlet, jak byste se zachovali v kůži všech těch hrdinů vy, nemám pocit, že bych přečetla něco, bez čeho bych se neobešla. Mám pocit, že kdyby se mi kniha nedostala pod ruku, o nic bych vlastně nepřišla. Na druhou stranu nemůžu úplně souhlasit s tím, že by byl konec nějaký rozplizlý. V konečném důsledku se našlo vhodné řešení pro všechny a pointa byla i celkem překvapující.

Antaki_Thorin
01.06.2023 3 z 5

Miluju Jodi a její tvorbu, ale tady jsem se trápila. Nesedlo mi téma ani trošičku, ale nechtěla jsem odložit nedočtené.

petrarka72
16.05.2023 3 z 5

Silný námět, potěšující množství informací o Amiších, ale řešení předvídatelné a proces nedokončený, protože neřešitelný. Prostě se to nějak rozplizlo...

Pavouček2
26.04.2023 4 z 5

Zajímavé, čtivé ale konec soudního procesu mě teda naštval. Taky nechápu, že když už si autorka dala tak záležet na celém soudním procesu, že konec vyřeší takto. I by mě fakt zajímal pohled poroty..

denib
27.03.2023 3 z 5

Přišlo mi to jako celkem průměrné čtení, rozhodně jsem od autorky četla lepší. Zápletka s mrtvým novorozenětem, resp. s pocity jeho matky Amišky je opravdu zajímavá. A i když samotné amišské prostředí není už originální, pořád jsou zde některé tradice nebo prvky víry, které můžou překvapit. Konec konců, kdyby měla být každá kniha z originálního prostředí, moc jich na světě nebude. Celé mi to ale připadá hodně prvoplánově napsané a rozuzlení se dalo očekávat. Navíc nemůžu říct, že bych cítila nějaké sympatie k hlavním postavám. Není to špatné čtení, ale ani výborné.

Belanna
25.03.2023 5 z 5

Velmi zdařile napsaná knížka. Podrobný pohled do života Amišů a skvělé srovnání jejich života a života nás ostatních.
Knížka vyvolá škálu různorodých pocitů a emocí. Navíc je zasazená do krásného prostředí venkovské farmy, vše vysvětleno a popsáno do sebemenších detailů.
Jako většina knih autorky, i tato se mi velmi líbila.

Knižnípauza
24.03.2023 4 z 5

Knihy od Jodi Picoultové mám velmi ráda a jsou pro mě taková jistota skvělého příběhu. U Prosté pravdy je tomu zrovna tak.
Nevím jak to spisovatelka dělá ale od prvních stran vás to prostě vtáhne do děje.
Tématika zabývající se životem Amišů a jejich stylem života je tu opravdu hezky popsána.

Postavy jsou zajímavé. A myslím si že nejvíc zajímavá je Katie. Pořád si při čtení kladete otázky. Udělala to? Lže? Půjde do vězení? Jak to sakra dopadne?

Na závěr už jen dodám že tato kniha stojí opravdu za přečtení. Jodi Picoult prostě psát umí!

Obelix15
03.03.2023 4 z 5

K autorce jsem se dostal náhodou. Za prvé mi o ní řekla manželka a za druhé se mi hodila do čtenářské výzvy. Když jsem si projížděl její knihy, toto téma mě oslovilo, poněvadž Amiše zná člověk většinou jen z komediálních seriálů či filmů. Byl jsem zvědavý, jaký je jejich život doopravdy.

Hned na počátku nás autorka seznámí s hlavními postavami, které máte chvíli rádi a chvíli byste je nakopali do ... Prostě Vám jsou nesympatické. Prostředí je pro mě jako z vesnické pohádky, kde se kolem Vás motají nejrůznější domácí zvířata a domácí plodiny, ale také tvrdá a neustálá práce.

Děj začíná tragickou událostí, která rozpoutá sérii událostí od vyšetřování přes obvinění až po soudní proces. Vše doprovázeno všedním životem Amišů a jejich kultury. Mezi stodolami a krávami se pomalu rozmotává příběh plný emocí a lidských vztahů, který má dopad na hlavní postavy a celou komunitu jako takovou.

Mně se kniha velice líbila. Byla čtivě napsána a konkrétní a časté detaily mi tentokrát nevadily. I díky nim se čtenář dozví mnoho o této kultuře a jejich stylu života. U jedné knihy této autorky určitě nezůstanu, jelikož mě oslovily i další tituly.

eM.017
26.02.2023 4 z 5

Super komentar od MARARA - doplnim jen, ze Soudni finale me teda zklamalo. Kdyz uz se autorka rozhodla venovat pribehu v soudni sini dost casu, mohla zapracovat i nad vynesenim rozsudku.. to bylo tak prvni sex - sup a konec. Byla to zatim nejslabsi kniha, cetla se relativne dobre, ale nic ve me nezustalo ( oproti napr. cas odejit - toho jsem stale plna ).

Pavlaj
25.02.2023 5 z 5

Styl autorky už dobře znám a Prostá pravda z něj nijak nevybočuje. Je tu sociální problém: nechtěné těhotenství a mrtvé novorozeně. Je tu atraktivní prostředí: sekta Amišů, snažící se žít podle svých hodnot a pravidel, odtržená od zákonů a okolního světa, který nepřijímají, nerozumí mu a ani nechtějí být jeho součástí. Soudní přelíčení autorka opět používá jako příležitost pro shrnutí argumentů pro a proti.
Přes určitou schematičnost knih od Jodi Picoult (ve smyslu stavby zápletky a příběhu) dávám pět hvězdiček, protože je to opět výborné, zajímavé a poučné čtení. Závěr mě překvapil, jako pachatele jsem tipovala někoho jiného.

kikies
16.01.2023 3 z 5

Z děl Picoultové se mi tato líbila méně. Téma bylo zajímavé - o Amiších jsem nevěděla v podstatě nic - prostředí atraktivní, zápletka zajímavá. Ale charakter Ellie mi vůbec nesedl. Její neustálé obelhávání sebe sama i ostatních, po většinu knihy mi bylo víceméně jen líto její obhájkyně, jejího partnera... jen jí samotné prostě ne. Dokonce i pro jejího otce jsem měla pochopení, a to je vykreslen dost negativně! Tyhle detaily mi čtení trochu znepříjemnily, ale jinak se opět skláním před autorkou, že i po tolika vydaných knihách pro nás pořád objevuje další a další zajímavá témata. :-)

hlentilka
29.12.2022 2 z 5

Přečteno prvních 60 stran a posledních 20 stran. Toto mi stačilo.

Akinimod25
05.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Námět bezesporu zajímavý. Až do poloviny knihy mě však neskutečně vytáčela hlavní postava, která lhala každému o všem - že neměla styk s jiným, že nebyla těhotná a že neporodila. Bylo mi velmi líto Samuela. Při milostné scéně jsem navíc měla pocit, že Katie moc dobře věděla, co dělá. Nedokázala jsem jí vnímat pozitivně a konec jsem tušila. Děj se poměrně táhl a konec byl hrozně useklý. Mrzelo mě, že se to dítě nedočkalo spravedlnosti a vražedkyně S. nešla sedět.

marara
03.08.2022 4 z 5

O amišském způsobu života jsem věděla jen v hrubých rysech, tady jsem ale pochopila nejen jej, ale hlavně jejich mentalitu, která je fascinující. Setkání amišské dívky Katie a její typický americké obhájkyně Ellie mi opět ukázalo, že od každé kultury je možné se něco užitečného naučit. Tady to byl jejich klid a pomalý život a jejich oddanost pravdě. Amišové nejsou schopni lhát, protože pravda je hodnota, kterou jim vštěpují od dětství. Ellie zjistila, že lhát sám sobě je stejně trestuhodné jako lhát ostatním. Smysl pro pravdu dnes hodně postrádám.

Make20
11.07.2022 4 z 5

V této knize jsem se poprvé setkala se společenstvím Amišů. Nevěděla jsem, že v dnešní moderní době někdo ještě žije tímto způsobem. Bylo velmi zajímavé poznat jejich život a pravidla. Bavil mě celý příběh. Autorka také barvitě vylíčila tamní přírodu. Když jsem se prokousala první polovinou knihy, druhá už se četla naprosto sama. Byla jsem zvědavá, jak to s Katie i její právničkou nakonec dopadne

katerina6763
11.06.2022 3 z 5

Setkání s amišskou komunitou bylo určitě poučné, ovšem celý děj se mi trochu vlekl. Námět byl určitě zajímavý, stejně tak jako způsoby, kterými Amišové přemýšlejí. Ale občas jsem měla pocit, že děj se zbytečně natahuje proto dávám čtyři hvězdy.

Gibis
05.06.2022 5 z 5

Zase trochu jiný pohled na amišskou komunitu, která nás tak fascinuje, protože jejich způsob života je tak moc odlišný od toho našeho. Moc pěkně popsaný a vysvětlený způsob jejich myšlení a konání. Romantika taky nechyběla, napětí z toho, jaký bude nakonec Katiin osud taky ne, takže příjemný čtecí zážitek.

prochajda
30.05.2022 4 z 5

Zajímavý, právní případ z komunity Amišů v Pensylvánii. Bohužel, první polovina mi přišla zdlouhavá a moc mě nebavila. Nakonec se mi kniha docela líbila a takový konec jsem i čekala. Paní autorka fakt umí.