Prostá pravda

Prostá pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376454/bmid_prosta-pravda-Rf1-376454.jpg 4 926 233

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru, dokud se ve stodole jednoho farmáře nenajde mrtvé novorozeně. Záhy se ukáže, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze sekty Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. A aby se dopátrala pravdy, musí advokátka nějaký čas s Amiši žít… Prostá pravda je nejen strhujícím soudním dramatem, ale především velmi zajímavým průhledem do života Amišů, zásadních otázek rodinného života a generačních rozdílů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Plain Truth , 2000

Zlatinka.Emilly
05.06.2021 4 z 5

Krásný dojemný příběh, který rozuzlily teprve dvě poslední stránky. Už jsem si myslela, že se to jméno nedozvím.

zimolka
07.04.2021 5 z 5

Od autorky jsem už přečetla vícero knih a vždy krásně napsané,úžasné příběhy.

CarolC
07.04.2021 4 z 5

Jodi prostě umí. O svém spisovatelském umu mě přesvědčila už v několika knihách, které jsem od ní četla. Amišská kultura mě fascinuje už roky, a tak když jsem zjistila, že jednu ze svých knih věnuje právě těmto lidem, bylo mi ihned jasné, že si knihu přečtu. Konec mě rozhodně překvapil a moc se mi líbilo to souznění, napříč sociálními vrstvami. Musím zmínit i mé zalíbení v tom, jak se jednotlivé postavy snažily vzájemně pochopit a být pokorní, ač to třeba ihned nešlo. Amišskou kulturu mi dokázala autorka naprosto skvěle přiblížit a hluboce na nich obdivuji, že nenechají ihned vším rozhodit, ale i tomu nejhoršímu, co se jim v životě stane nechávají většinou volný průběh a jsou s tím smíření. Jak říkám, kniha byla skvělá, ale furt tomu chyběla nějaká malinká pomyslná třešínka na dortu, abych si z příběhu sedla úplně na zadek a zůstala sedět s otevřenou pusou.

Téra471
14.03.2021 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, dozvěděla jsem se o životě amišů, a rozuzlení opravdu nečekané. Jen jsem si ze začátku těžko pamatovala postavy.

NikitaGalita
11.03.2021 3 z 5

Zaujímava kniha z pohľadu, že sa dozvedám o živote Amišov. Niekedy tam bolo zbytočne veľa malých postav, ktoré dej spomalovali, napr.Lizzie. Ale ok, zápletka dobra.

hnilda3
06.03.2021 5 z 5

Pecka! Miluju Jodi a její knihy, od první stránky vás zaujmou a nutí vás číst dál a dál a tahle nebyla jiná. Naprosto skvělé, konec trochu překvapil, ale ne ve zlém.

hannina
24.02.2021 4 z 5

Náhled do života komunity Amišů, o jejichž existenci jsem dosud neměla tušení. A konfrontace jejich způsobu života a myšlení s americkým právním systémem v soudním procesu s amišskou dívkou obviněnou z vraždy svého novorozence. Toho líčení života Amišů tam bylo na mě přespříliš, kniha nabrala spád až v poslední čtvrtině, nicméně stála za přečtení.

helenkan
21.02.2021 5 z 5

Pohled do života Amišů. O tomhle společenství se toho asi moc nepíše. Zajímavý příběh a skvěle popsaný jejich život a smýšlení. Líbilo se mi to. A navíc jsem zjistila, že se mi hodí do výzvy. Objevují se tam duchové. :-))

tittanie
20.02.2021

Od autorky jsem už nějaké knihy četla a na této mě zaujali Amišové. Nic jsem o nich nikdy nečetla, tak jsem si říkala, že by to mohlo být zajímavé. Taky bylo jejich svět je prostě jiný. Někdy mě Katie štvala. Ale zase proč ne je to její svět a nechápe náš. Knihu jsem přečetla za den. Líbila se mi, i když nevím, jak se vypořádat s koncem. Americký soudní systém mi přijde zajímavý, ale tím, že vlastně nerozhodla porota, tak mi to přišlo takové nedokončené - myslím proces ne knihu.

escapelle
20.01.2021 5 z 5

Jodi opět nezklamala.
Když byl "zločin" vyzrazen hned na úplném začátku, řekla jsem si jen "Panebože o čem celá kniha bude??"
No o čem??????????..prostě Jodi. Zase mě donutila uvědomit si, že nic není jen černé nebo bílé. Velmi čtivou formou mě vtáhla do něčeho, co mě vlastně nikdy nezajímalo - do života Amišů, že jsem si další informace googlila a určitě vyhledam další knihy.

lisell
10.01.2021 5 z 5

Knížky Jodi Picoultové mám strašně ráda. Pokaždé si vybere zajímavé a mnohdy kontroverzní téma, které ve svém díle podrobně zpracovává. V tomhle případě se jedná o kulturu a život Amišů. Knížka vypráví příběh amišské dívky Katie, která čelí obvinění z vraždy svého novorozeného dítěte. Už na první pohled musí být jasné, že spojení Amiš a vražda nejde dohromady a co potom, když Katie od začátku popírá, že by vůbec byla těhotná. Jejího případu se ujímá její sestřenice z venčí, Ellie, která je nelítostnou právničkou. Musí se nastěhovat na farmu, kde žije rodina Katie a tam se pomalu snaží rozpléct celý příběh a zjistit pravdu.
Jako vždy je knížka napsaná velice čtivě. Vtáhne vás do děje po prvních stránkách. Barvitě popisuje život Amišů, pravidla jejich komunity a řád běžných dní. Soudní proces je za mě nádherně vykreslen. Až jsem chvilku měla pocit, že sedím přímo v soudní síni. Celé to pro mě bylo napínavé do poslední stránky. Moc doporučuju!

Kacatko86
06.01.2021 4 z 5

Pěkná kniha,která vás zavede do života Amišů. Autorku i její knihy mám moc ráda. Konec jsem trochu očekávala, takže wau efekt se nekonal. Po přečtení jsem myslela, že budu hodnotit méně, ale jak se pocity a myšlenky z knihy ve mě usadily, musím dát 4 hvězdy. A poslední stránka - pro někoho zbytečná (pro mě zpočátku taky), ale nakonec ve mě vyvolala další a další otázky. Už se těším na další knihu

triatlet
05.12.2020 5 z 5

Na pozadí úmrtí novorozeněte autorka zachycuje každodennost na amišské farmě. Právnička, která se snaží odhalit, kdo novorozeně ubezdušil, se cítí v prostředí sekty občas zmatená.

petrulkaa
03.11.2020 4 z 5

Do knihy jsem se nemohla stále začít, takže jsem ji četla poměrně dlouho. A kupodivu mi to nevadilo, neměla ten efekt, kdy se na knihu těším, až ji opět vezmu do ruky. Ne, že by se mi nelíbila, ale chvílemi mi přišla až příliš rozvláčná. Jinak jsem se ráda dozvěděla něco nového o Amiších a Jodi se musí nechat, že témata svých knih nezpracovává povrchně. Mám autorku velice ráda a knihu jsem nechtěla vzdát a jsem ráda, že jsem jí dočetla. Druhá polovina se už četla lépe, děj měl spád.
Pěkně propracovaný příběh. Vyprávění se trochu táhlo, ale jinak super, vřele doporučuji.

EleanorJane
29.10.2020 4 z 5

Miluju knihy od této autorky. Ještě mne nikdy nezklamala. Opět nám předkládá silný příběh, který se opravdu může stát.

Tess.96
24.10.2020 4 z 5

První kniha od Jodi, co jsem četla. Teprve až v průběhu čtení mi došlo, že příběh znám, protože jsem před několika lety viděla zfilmovanou verzi, ale kniha je lepší. Film si sice už tolik nepamatuji, ale některé části tam jsou stejné. Kniha je ale vážně lepší, Jodi má hodně osobitý styl psaní, takový "laxní" ale v dobrém slova smyslu. Při čtení mi přišlo, jako bych četla nějakou delší povídku na internetu od neznámého autora, ale je to fajn čtení.

Pechule
16.10.2020 3 z 5

3,5 *
Asi jsem knihu rozečetla ve špatné době, kdy jsem na čtení moc času neměla. Takže jsem ji četla poměrně dlouho. A kupodivu mi to nevadilo, neměla ten efekt, kdy se na knihu těším, až ji opět vezmu do ruky. Ne, že by se mi nelíbila, ale chvílemi mi přišla až příliš rozvláčná. Jinak jsem se ráda dozvěděla něco nového o Amiších a Jodi se musí nechat, že témata svých knih nezpracovává povrchně.

alexis818
10.10.2020 4 z 5

Opět skvělá paní Picoultova. Pěkně propracovaný příběh. O amisich jsem toho už dost přečetla díky paní castillo a je fakt zvláštní komunita. Vyprávění se trochu táhlo, ale jinak super.

ivka67
17.09.2020 4 z 5

Jodi opět nezklamala,moc hezky vykreslený příběh.

d.oliee
11.09.2020 5 z 5

Jodi je moje oblíbená spisovatelka a líbí se mi, že se do tématu plně položí a pozjišťuje si nejdříve fakta u odborníků. Zároveň ukazuje, že nic nemusí být jednostranné.