Prostá pravda

Prostá pravda https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376454/bmid_prosta-pravda-Rf1-376454.jpg 4 926 233

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru, dokud se ve stodole jednoho farmáře nenajde mrtvé novorozeně. Záhy se ukáže, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze sekty Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. A aby se dopátrala pravdy, musí advokátka nějaký čas s Amiši žít… Prostá pravda je nejen strhujícím soudním dramatem, ale především velmi zajímavým průhledem do života Amišů, zásadních otázek rodinného života a generačních rozdílů.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Plain Truth , 2000

marieke
25.05.2022 5 z 5

Od této mé oblíbené autorky jsem četla už většinu knížek, ale tato mi nějak unikla. Přitom opět další zajímavé téma, tentokrát z prostředí americké sekty Amišů, kteří jsou známí tím, že se oblékají a žijí jako v 19.stol., nepoužívají elektřinu, auta, telefony ani jiné výdobytky moderní společnosti, po ukončení základní školy většinou dál nestudují a věnují se hlavně zemědělství, ale na rozdíl od mnoha jiných sekt patří mezi mírumilovná společenství, proto vzbudí povyk, když se na jedné z jejich farem najde mrtvý novorozenec, jehož matkou je zřejmě teprve 18letá Amiška Katie. Její obhajoby se ujme vzdálená příbuzná, právnička Ellie z velkoměsta, zvyklá na úplně jiný život, ale nakonec souhlasí, že v jejich komunitě bude kvůli podmínkám kauce nějakou dobu žít.

JJJ007
26.04.2022 5 z 5

Pěkně a čtivě napsaný příběh mladičké slečny. Co se stalo jsem tušila cca 100 stran před koncem. Autorka opět skvěle popsala téma, které není lehké a dle mého názoru se ji to povedlo. Doporučuji.

kalinka99
05.04.2022 5 z 5

Prostě Jodi Picoult umí psát krásné příběhy. Nikdy bych se o sektu Amišů nezajímala, ale spisovatelka je úžasně vykreslila, že jsem měla pocit, že žiji s nimi. Do konce vyprávění jsem vůbec netušila, kdo a jak a proč.

Margerite
25.02.2022 3 z 5

U téhle knihy jsem dlouho váhala, jestli dát 3 nebo 4*. Četla se fajn, ale děj byl velice předvídatelný včetně závěrečného rádoby překvapivého zvratu. Nakonec jsem se přiklonila ke 3* zejména kvůli slabému překladu.

Anette99
14.02.2022 5 z 5

Další zajímavá a ne úplně lehká kniha. Sice kdo přečetl od Jodi více knížek, asi si všimne, že ta šablona je stejná, vždy se děj vyvíjí nějakým směrem, a nakonec přijde velký zvrat.
A také její knížky vždy obsahují závažná témata a morální dilemata.
Opět dobře vykreslené postavy a jejich myšlenky, pocity. Oceňuji prostředí Amišů, hodně jsem se o nich dozvěděla, k příběhu se toto prostředí hodilo. Zajímalo mě hlavně jejich myšlení, přijmout trest, i když jsem nic neudělal, protože společenství určitě má nějaký důvod, aby po mně trest požadovalo, a úplně odlišné vnímání viny, než u jiných lidí.

Eddemi
28.01.2022 3 z 5

Mal som pocit, ze knihy od tejto autorky su jasnou volbou. Tato kniha vsak bola taky priemer. Zaujimave dozvediet sa nieco o komunite Amisov, ale vseobecne - proste priemer. Navyse dopredu dana dejova linka, nicim prekvapujuca.
Sklamanie? Trochu. Dalo sa to citat? Urcite ano.
PS: Amiš je s velkym pismenom, lebo je to brane ako clen komunity, nielen ako nabozenstvo

markej
29.12.2021 4 z 5

Od Jodi Picoultové už jsem pár knih četla, nejvíc mi v hlavě utkvěla Vypravěčka, a tak měl být tenhle román opět sázka na jistotu. Bonus mělo představovat i prostředí amišů (v knize se píše Amiš s velkým písmenem, ale podle mě je to chyba, příslušníky různých náboženských hnutí či skupin píšeme s malým písmenem - jehovista, presbyterián, kvaker, evangelík a podobně), o němž jsem toho moc nevěděla, a tak jsem se těšila na nové poznatky. Knížka se mi celkem vzato vlastně líbila, ale připadala mi zbytečně dlouhá, četla jsem ji na etapy a střídala s jinými tituly, protože tempo je skutečně pomalé a spoustu věcí se opakuje. V první části se odhaluje příběh mladé amišky Katie, která je obviněna z vraždy svého novorozeného dítěte, v druhé části se vše řeší u soudu a většina informací se rekapituluje... Také jsem měla trochu problém s hlavní tezí příběhu: Katie nemohla své dítě zabít, protože je amiška, a amišové žijí v souladu s přírodou a jsou vychováni k úctě k životu, zabít dítě je pro ně tudíž nemyslitelné. To je přece každému jasné, že v kritické chvíli se nemůžete zaručit za nikoho a za nikoho nemůžete dát nikdy ruku do ohně... Celkově knihu hodnotím jako průměr a od autorky bych asi spíš doporučila jiné tituly...

O77
25.12.2021 odpad!

Pokrytecká hloupost. Plýtvání papírem.

Han-nah
26.10.2021 5 z 5

Kniha na velmi zajímavé téma. Než jsem začala číst, musela jsem si zjistit, kdo vlastně jsou členové protestantské víry Amišů, v co věří, jak myslí a hlavně jak žije jejich komunita. Protože pro mě je tato oblast zcela neznámá a tak, jak většina z nás, jsem určitě trochu zhýčkaná dnešními vymoženostmi. Stejně by mě ale asi lákalo prožít tam nějakou dobu a uvědomit si, co mi život dává. Nezatracuji nic, dokud mi to není násilně vnucováno.
V této komunitě na farmě žije mladá dávka Katti. Je zde nalezeno mrtvé novorozeně. Při vyšetřování se zjistí, že se narodilo živé. Kdo jej zabil? Obžalovaná je Katti. Obhajoby se ujme Ellie, která přes všechny své soukromé problémy, se snaží své klientce pomoci. V rámci kauce navrhne, že na ni bude dohlížet a k Amišům se na nějakou dobu nastěhuje.
Americký soudní systém se velmi liší od toho našeho. Autorka skvěle popisuje tento systém a herecké umění advokátů. Více jsem se poznala i práci patologa . psychologa, mikrobiologa a všech ostatních, kteří zkoumali jak Kattii, tak možnosti pro dítě, které se narodilo předčasně. Přežilo by? Jak zhřešila Katti, která se držela své víry. Závěr jsem tušila.
Líbila se mi kombinace písma a hlavně text propojen slovy, kterým mluví komunita Amišů.
Z jejich náboženství bych si vybrala :
- víra v něco / každý člověk má své něco/
- my a pak teprve já
Z lidí se čím dál , tím více stávají sobci s honbou za majetkem a už ani rodina a děti nejsou před sobeckým "Já"

PhoebePollard
10.10.2021 4 z 5

Na Vypravěččinu úroveň se kniha pochopitelně nemůže ani podívat, ovšem i tak je to rozhodně velmi zajímavé. Náhled do mentality lidí, kteří se od nás a naší kultury tolik liší a dokonce i vcelku překvapivé závěrečné rozuzlení na místě, kdy si člověk nemyslel, že by se něco takového mohlo stát. Působivé.

tamdr
30.09.2021 4 z 5

celkem se mi to líbilo i když nedosahuje kvalit Vypravěčky

Bookaholik
11.09.2021 5 z 5

Začátek byl trpchu pomalejší a pro mé nezáživný, ale nemám ve zvyku knihy nedočítat, a tak jsem četla dál a jsem ráda, že jsem to udělala! Jodi miluju a tahle kniha za mě není o nic horší než jiné její knihy. Bylo zajímavé sledovat, jak Amiši přemýšlejí a co je pro ně v životě důležité.

uhnavka
06.09.2021 4 z 5

Čtivé, donutí k zamyšlení, určitě doporučuju.

Kexina
30.08.2021 3 z 5

Žádné velké literární dílo to není, ale byla jsem docela příjemně překvapená, jak lehce se kniha četla. Hvězdičky dolů jen za příliš velkou slaďárnu a taky mohla autorka příběh aspoň o 100 stran zkrátit, ta donekonečna se opakující smyčka už mi pak dost lezla na nervy.

Noisette73
24.08.2021

Ano, půjdu proti proudu, ano je to Jodi a ano, nelíbilo se mi to, Ellie i celá Amišská komunita mi k srdci nepřirostli, chtěla jsem se něco dozvědět právě o Amišších, tak jsem se do knihy pustila, ale neuvědomila jsem si, že téma sekt, je pro mě až moc citlivé a já jsem vůči nim až moc vyhrazena a nesnášenlivá než, abych o tomto tématu četla.

Luci83
02.08.2021 5 z 5

Katie Fischerová je amišská dívka, která je podezřelá z vraždy novorozence. Jenže je tomu vážně tak? Katie tvrdí, že žádné dítě neměla, ačkoliv podle všeho porodila a všechna lékařská vyšetření mluví proti ní. Dokonce i pitva miminka prokázala, že se narodilo živé... Dívka je však přesvědčená, že nikdy těhotná nebyla a dítě tak nebylo - nemohlo být - její. Byla snad ozářena Duchem svatým? Netušila, co se děje? Skrývala své těhotenství natolik dobře, že přesvědčila samu sebe, že doopravdy těhotná není? Byla v amnézii, když se to celé stalo?
Díky sledu událostí bude Katie obhajovat Ellie, vyhlášená filadelfská právnička, která nakonec bude hlídat Katie na každém kroku, tudíž se nastěhuje k Fischerovým na farmu...
čímž tak trochu naruší "středověký" způsob amišského života.
Odhalí Ellie pravdu krůček po krůčku? Zachrání Katie před vězením?
Dějová linka Ellie je však trochu rozmanitější. Na jedné straně hledá pravdu nebo fakta, která by hrála Katie do karet. Na straně druhé Elliina příběhu je romantická, během níž se shledá se svou dávnou láskou. Po dvaceti letech zjistí, že jiskra stále nevyhasla. Ale chce, aby tomu tak bylo? Je dobrý nápad vstoupit dvakrát do stejné řeky? Třetí strana seznamuje čtenáře se životem právničky na farmě, kde není elektřina, nesmí se používat telefony ani jiné moderní technologie, které jí, jakožto právničce, komplikují práci. A její život již není, co býval...
Výborný příběh plný zvratů, napětí a zajímavých událostí.
Rozhodně stojí za přečtení!!!

annettka1098
26.07.2021 3 z 5

Kniha byla hodně zajímavá co do popisu Amišské komunity i soudního procesu. Příběh je vyprávěn z pohledu několika postav, což je v tomto případě rozhodně plus. Nicméně cca v půlce se z toho stal prvoplánový ženský cajdák (omlouvám se za tento výraz) plný klišé. Problematika Amiššské komunity a celé jejich víry je rozhodně zajímavá a jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a něco se o ní dozvěděla. Kdyby se autorka držela tohoto tématu a Ellie zůstala více v pozadí, hodnotila bych knihu lépe. Bohužel jsem pak měla pocit, že se mi autorka snaží hrát na city a nutí mi průměrnou lovestory, o kterou jsem nestála.

jankasvanka
23.07.2021 5 z 5

Krásný příběh. Ještě mě žádná kniha od této spisovatelky nezklamala. Dobře se čtou a pokaždé je kniha o něčem jiném.

Knihomolka506
22.07.2021 4 z 5

Dočetla jsem zajímavý vánoční  dárek. Říkáte si jestli čtete dobře. Ano knihu jsem dostala v období Vánoc a nakonec jsem si našla čas ji přečíst... V létě :D
Ke knize : Co má společného smrt novorozeně s kulturou (sektou) Amišů?
Víc než si dokážete představit.  Matka dítěte je členkou tajné protestantské církve,  ve které se členové oblékají jako by stále bylo 19. století. A nejenom to. Podle toho se taky chovají. Porušení Řádu (používání mobilů, nošení bot, mít moderní technologie, neposlechnut manžela,...) se trestá.  Případ mladé matky, která zabila (?) své dítě u soudu vyšetřuje policistka Lizzie a advokátka Ellie,která musí s komunitou nějakou dobu žít, aby ochránila svou vzdálenou příbuznou.
Ale upřímně mě jejich styl života přijde na jednu stranu zajímavý, ale já si třeba život bez moderní technologie, která dnešní generaci tak pomáhá až to někteří berou jako samozřejmost nedokážu představit.

ennlady
12.06.2021 3 z 5

Tak nevím... Na knížku jsem se moc těšila, příběh z amišského prostředí mě lákal, ale asi jsem čekala víc. Námět skvělý, styl jako vždy úchvatný, ale nějak se to vleklo, měla jsem pocit, že se děj točí pořád dokola a při každém otočení se odkryje malý kousíček pravdy. Advokátka Ellie měla moje sympatie. Z civilizovaného přetechnizovaného světa se dostala do amišské vesnice, kde nebyla ani elektřina a kde musela vykonávat práci, kterou v životě neviděla, a to proto, aby ji obyvatelé mezi sebe přijali a aby mohla zdárně obhájit mladinkou Katie obviněnou z vraždy novorozeněte. Oproti ní mě amišská dívka Katie někdy pěkně štvala svým zvláštním chováním (u Amišů ale asi normálním a i v tom je ten rozdíl). Nicméně než zazvonil zvonec a byl konec, tak se její výpovědi několikrát změnily a chudince advokátce z ní zcela oprávněně šla hlava kolem. Zvlášť když tato prožívala i své osobní problémy a životní změny.
Konec mě až tak nepřekvapil, něco podobného jsem čekala.