Prorok a čarodejník: Dvaja priekopnícki vedci a ich protichodné vízie budúcnosti našej planéty https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473337/bmid_prorok-a-carodejnik-dvaja-priekopni-TmT-473337.jpg 4 4 2

Počet obyvateľov Zeme dosiahne o tridsať rokov desať miliárd. Dokáže naša planéta uživiť toľkých ľudí? Aký svet to bude? Charles C. Mann v tejto jedinečnej, originálnej a dôležitej knihe objasňuje štyri veľké výzvy, ktorým čelíme – zabezpečenie potravy, vody a energie a vyrovnanie sa so zmenou klímy –, prostredníctvom kľúčovej práce a rozsiahleho vplyvu dvoch málo známych vedcov 20. storočia: Normana Borlauga a Williama Vogta. Vogt (Prorok) bol intelektuálnym predchodcom environmentálneho hnutia a veril, že spotrebou presahujúcou to, čo nám naša planéta dokáže poskytnúť, nás prosperita privedie do záhuby. Borlaugov výskum viedol v päťdesiatych rokoch k vyšľachteniu moderných plodín s vysokými výnosmi, ktoré spôsobili tzv. zelenú revolúciu a zachránili milióny pred hladom. Tento Čarodejník z názvu Mannovej knihy veril, že veda sa naďalej dokáže vyrovnávať s problémami, ktoré nás čakajú. Mann rozpráva osudy týchto vedcov a ich kľúčového vplyvu na dnešné debaty prostredníctvom príbehov siahajúcich od Mexika po Indiu, naprieč kontinentmi a oceánmi, z minulosti aj súčasnosti a s pohľadom do budúcnosti. Prorok a čarodejník je kniha originálna svojím konceptom, uštipačná svojimi pozorovaniami a dôsledne podložená faktami. Je to odporúčané čítanie pre každého, kto sa zaujíma, ako sme sa sem dostali, a aká budúcnosť čaká ľudstvo.... celý text

Literatura naučná , Věda , Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Premedia

The Wizard and the Prophet: Two Remarkable Scientists and Their Dueling Visions to Shape Tomorrow's World , 2018

Deia
25.04.2022 4 z 5

Čítanie tejto knihy som odkladala celkom dlho, pretože ma mierne desila jej hrúbka. Ale nakoniec sa z toho vykľulo veľmi zaujímavé čítanie.
Autor sa v knihe venuje dvom zaujímavým mužom – Williamovi Vogtovi, ktorého nasledovníci si hovoria proroci, a Normanovi Borlaugovi, ktorého nasledovníci si zas hovoria čarodejníci. Proroci sú zástancami obmedzenia ľudskej populácie, zatiaľ čo čarodejníci veria technickému pokroku. A autor? Autor si nevie vybrať a tak nám približuje myslenie oboch.
Táto kniha na poličke čakala skoro rok. A teraz, po jej prečítaní, môžem povedať, že som sa jej vôbec nemusela obávať – čítala sa mi veľmi dobre a opäť som sa toho veľa dozvedela.
Ani o jednom z týchto mužov, či už o Vogtovi alebo Borlaugovi, som doteraz nepočula. A pritom to obaja boli veľmi zaujímaví ľudia, aj keď práca Borlauga mi bola oveľa sympatickejšia. O zelenej revolúcii som, samozrejme, počula, ale netušila som, že sa za ňou schováva on a ani koľko mravčej práce k tomu bolo potrebnej. Ale celá kniha nie je len o týchto dvoch osobnostiach, autor sa venuje viacerým dôležitým ekologickým témam. Ako sme na tom s pestovaním plodín, so zásobami sladkej vody, s využívaním energie, so zmenou klímy... Ako to bude fungovať, keď ľudská populácia našej planéty bude ďalej rásť. Pri každom z týchto problémov nám ukazuje pohľad jak prorokov, tak čarodejníkov. Celé to pritom podáva veľmi čtivo, takže čítanie, aj keď plné informácií, ma veľmi bavilo. Mnohé z týchto náhľadov na problémy boli pre mňa nové a vskutku zaujímavé, môžem povedať, že mi dosť rozšírili obzory, hlavne nové riešenia niektorých problémov. Napriek tomu mi ale kniha sem tam prišla trochu rozťahaná. A aj keď to bolo pre mňa veľmi zaujímavé a poučné čítanie, tak mi neprinieslo nejaký wow efekt, čiže som veľmi rada, že som si knihu prečítala a že ju budem mať v svojej zbierke, ale mám tušenie, že mnoho informácií proste vyšumí. Ale knihu rozhodne odporúčam.

NemmamSlov
05.02.2022 4 z 5

"Všetky druhy sa snažia bez prestávky čo najviac rozmnožovať - to je ich cieľ. Rozmnožovaním, až kým nedosiahneme maximálny možný počet, sa držíme biologických zákonov, aj keď si pri tom od planéty berieme väčšinu toho, čo dáva. Nakoniec ľudstvo vyhúbi samo seba. Borlaug a Vogt kričiaci na okraji Petriho misky sú ako niekto, kto sa snaží zastaviť príliv."

Je to moja prvá kniha, o ekologických problémoch, kde sa autor zameriava aj na veľký populačný nárast, pričom vznikajú omnoho závažnejšie problémy, a to ako nakŕmiť všetky hladné žalúdky.

Borlaug je čarodejník, čo v tejto knihe znamená, že problémy ľudstva vyriešia hlavne nové technologické posuny. Dozvedáme sa tu hodne o jeho živote, o jeho pôsobení na vytvátaní nových druhov pšeníc, ryže a kukurice, ktoré sú odolné proti škotcom a hlavne sa dajú vyprodukovať vo väčšiom množstve.

Vogt je naopak prorok, ktorý hlási aby ľudia obmedzili svoje potreby na minimum. Jesť menej mäsa, chel kontrolovať pôrody, hlavvne v zaľudnených častiach Zeme. Pri čítaní som osobne s prorokmi moc nesúhlasil, ale aj táto strana mal dobré nápady, ktoré by sa dali aplikovať, aby ľudstvo spomalilo svoju vlastnú záhubu.

Obe strany mali svoje plusy a mínusy a keby tieto dve frakcie večne po sebe nekričali, že práve tá ich cesta je správna, a naopak sa spojili, ľudstvo by možno dokázalo byť niekde inde a časom by sme sa možno dokázali vyhnúť svojej vlastnej záhube.

Treba si uvedomiť, že sa nám už otvárajú aj iné možnosti. V tej dobe Vogt a Borlaug ešte neuvažovali o ceste na Mars. Je to ešte ďaleká budúcnosť, ale keby sa Elonov Muskovi podarilo nejakým zázrakom dostať na túto planétu a zároveň by sa genetika rastlín dostala do takého štádia, že by prežila na tejto planéte, bol by to obrovský zázrak, aj keď je to zatial len sci-fi, ľudia začínajú o tom čoraz viac uvažovať.

Autorovy knížky

Charles C. Mann
americká, 1955
2021  85%Prorok a čarodejník: Dvaja priekopnícki vedci a ich protichodné vízie budúcnosti našej planéty

Kniha Prorok a čarodejník: Dvaja priekopnícki vedci a ich protichodné vízie budúcnosti našej planéty je v