Propast času

Propast času https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269697/mid_propast-casu-FYv-269697.png 4 513 167

Propast času série

Vysokoškolačka Toňa se jednoho rána probudí na chalupě v jižních Čechách a zjistí, že je něco špatně: městečko, které by měla vidět z okna, tam není. Na jeho místě stojí hustý les a silnici, která k němu vedla, utíná nepochopitelný ostrý řez. Brzy zjistí, že – jakkoli to zní neuvěřitelně – v lese se nachází značně nepřátelský svět 12. století. V Českých Budějovicích, kam se záhy dostane, vládne zase 16. století. Útočící římští legionáři a jednotka německé armády z druhé světové války už jsou opravdu trochu moc... Román pohrávající si s důsledky poruchy časoprostoru je unikátní a vysoce zábavnou četbou, která potěší nejen fanoušky fantastiky. Kniha vyšla se dvěma variantami obálky - město/les a tank s postavami.... celý text

Alessio25
29.12.2016 5 z 5

Jako Jihočech jsem byl moc rád, že nějaká povedená kniha alespoň začíná v Českých Budějovicích :-) Roman Bureš se ukázal jako borec, protože dokázal napsat knihu, kde se prolíná hned několik dějových línií, které by za normálních okolností kvůli "propasti času" nemohli fungovat. Udělalo mi velkou radost, že vyšel brzy hned druhý díl Císařovna - moc se na něj těším!

mandrawer
28.12.2016

Tá Tonislava je hlúpa baba. Rímski vojaci, ako partizáni v SNP. Je to také tupé.

neurochirurg
12.12.2016 5 z 5

Královsky jsem se bavil! Kniha pěkně šlape už od první stránky. Příběh je nepředvídatelný, a i když jsem občas tušil, jakým směrem se bude vyvíjet, těšil jsem se na to, až k tomu dojde. Sprostá slova asi tři, takže nic, nad čím bych omdléval. Také moc nerozumím těm komentářům, které shazují romantickou linii, která je za prvé naprosto podružná a za druhé decentní. Někteří čtenáři se tady tváří, že láska (třeba i na bitevním poli) do našich životů nepatří. Navíc ta romantika měla zcela zásadní důvod. Pro mě nejlepší sci-fi roku.

vejnar
11.12.2016

Čekal jsem trochu víc od takto hodnocené knihy. Začátek zajímavý, pak trochu zbytečně se vlekoucí válečné pasáže a od půlky do konce mě to zas bavilo! Sprostých slov sice nebylo moc, ale vadily mi.. Dávám tři a půl hvězdy. Vivat Tonička Augusta!:)

Cari
09.12.2016 4 z 5

Jsem někde za polovinou asi, takže ještě nemám dočteno... Protože mě to pravě trochu přestalo bavit. Proč? No, musím uznat, že začátek je perfektní. Má úžasný spád, a skvěle zvraty!! Čtenář si říká, že tohle čtení bude boží. Ale pak přijde romantická linka, a úroveň klesá... I když jsem žena, nejsem zrovna fanynkou naivních love story. Hlavně mi vadila ta předvídatelnost. Myslela jsem si, že takhle píšou ženy. Připadalo mi to totiž, jako by tu romantickou linku psala žena. No, asi jsem se zmýlila... můži se od žen moc neliší, co se týče představ o lásce. :D Škoda, kdyby tohle autor udržel více rozumové úrovni, tak by byla kniha úplně perfektní! Jinak má autor příjemný a čtivý styl. Hned vtáhne do děje! Zpočátku mě trochu rušily české nazvy, jména... ale člověk si zvykne, když je dobrý děj. Jinak nacistické pasáže mě vůbec nezaujaly, škoda že tam neměl více prostoru středověk, myslím, že by byl mnohem zajímavější. Jak tu někdo psal, byla tam tahle část skvěle rozehraná, přímo se to nabízelo. Díky střetu různých kultur, a náboženství jsou tam vtipné party, takže se čtenář dost pobaví. Ještě čtu, takže zatím nehodnotím. Jsem zvědavá, kam to povede...

Karelvovsik
11.11.2016 5 z 5

Už pěkných pár let jsem nic tak dobrého od českého autora nečetl! Doporučuji.

Danago
05.11.2016 5 z 5

Skvělý námět. Žádné nudné pasáže, děj plyne rychle , bez hluchých míst.
Kniha je úžasně promyšlená a velmi lehce se čte.
Autor zvolil dobře různé časové linie a chytře je promíchal.
Kniha u mě dokázala vyvolat silné emoce (radost, beznaděj, zlost, dojetí a dokonce i pláč)
Podle mě tato kniha strhne i spoustu mužských čtenářů. Můžu všem doporučit.
A určitě se těším na druhý díl, který již brzy vyjde.

Dáma s hrnstjm
04.11.2016 4 z 5

Ambiciózní myšlenka, odvážné zpracování. Oceňuji, že děj začal rovnou bez jakéhokoliv vysvětlování, popravdě jsem ani nečekala, že se dozvím odpověď na hlavní otázku. Výběr prolínajících se "světů" hodnotím jako zajímavý, i když jsem měla ze začátku odstup ke všemu, co se týkalo budoucnosti. Postavy... Toňa mi přišla nedůvěryhodná, vztahovalo se k ní příliš šťastných náhod najednou. Římské prostředí a jeho lidé je moc pěkně zpracováno, nacistická hrozba je více než uvěřitelná. Ostatní linie i postavy zůstávají v jejich stínu, což je třeba u epizody z Českých Budějovic škoda, tam byly karty pěkně rozehrány! Ze střetů kultur pramenily občas vtipné situace, třeba konfrontace dvou lékařů. A romantická zápletka... asi nebyla úplně nezbytná.
Do druhého dílu nepůjdu a přiznávám, že je to kvůli superhrdince Toně.

LejcaS
23.09.2016 5 z 5

Nemůžete se rozhodnout zda si přečtete něco historického, třeba ze starého Říma, z druhé světové války, husitského období či by jste šli ještě hlouběji a to až do pravěku nebo by jste raději dali přednost čtení z daleké budoucnosti? Patříte-li mezi nerozhodné čtenáře, pak je tato kniha pro vás ta pravá. Střetávají se zde snad všichni zástupci důležitých časových období plus jako bonus i lidé časů budoucích. Takže opravdu barvitě promíchaný mix národů, myšlení, vyznání...
Velice zajímavá kniha, napínavá , napsaná s lehkým humorem a drsnou surovostí daných časových období.
Určitě si nenechám ujít druhý díl.

limetka2008
17.09.2016 4 z 5

Uf! Já sci-fi skoro vůbec nečtu, dostala jsem se ke knize vlastně náhodou - no a už jsem ji nemohla odložit. Přečteno za den a fakt to je dobré! Představuji si, jak takhle autor kouká jednoho dne na vlídnou českou krajinu....a v hlavě se mu začíná odehrávat časotřesení, de facto předurčující celý děj knihy. Výborný nápad a dobře zpracovaný.

TheSarcasm
13.09.2016 5 z 5

Výborné. Už dlouho jsem se u nějaké knihy tak nebavil jako u této. Dala mi vzpomenout na milované "Mosty přes propast času", které jsem četl strašně dávno, ale i na "Ňork", který jsem četl letos. Bylo tam vše co na takových příbězích miluji - akce, romantika, občas nějaké ty masakry, ale i trocha humoru. Jasně, děj byl hodně předvídatelný, ale to mi tentokrát vůbec nevadilo. Obvykle knihy hltám abych se dozvěděl co bude dál, ale tady jsem si šetřil kapitolky jak nejlepší čokoládu. Těším se na druhý díl a jdu shánět další knihy autora.

Aggie.
11.09.2016 5 z 5

Nejdřív jsem myslela, že to bude trochu o něčem jiném, ale byla jsem příjemně překvapená. Tím, že tam bylo několik příběhů různých postav, které se navzajem proplétaly, to bylo zajímavější a četlo se svižněji. Kniha mě hrozně bavila, a i když se dalo spousta událostí očekávat, přijde mi, že to byl trochu záměr, tak tam bylo i několik překvapení. A pak mě vážně ohromilo, jak se změnila a dospěla hlavní hrdinka Toňa. Jestli bude druhý díl, mám velkou radost. Několikrát jsem se snažila přemýšlet nad paradoxy, ale pak jsem se smířila s tím, že to autor asi bral tak, že prostě žádné nejsou.

jitka1661
07.09.2016 5 z 5

Kniha mě nadchla. Byla úžasně promyšlená a velmi lehce se četla. Jen jsem zuřila nad nacisty, záměrně o nich nic nečtu a tady byli v plné parádě, ale což patří do dějin. Moc se těším na druhý díl .

trudoš
04.09.2016 3 z 5

Rozjezd výborný, žádné vysvětlovačky a jde se rovnou na věc, kdy se hrdinové musejí vyrovnat s realitou promíchaných časů. Pak se začne rozvířený děj usazovat, aby od druhé poloviny úplně rezignoval na nějakou inovaci. Hráči se prostě střetnou a hotovo. Jenže co šlo předtím shrnout do jedné kapitoly, teď zabírá půl románu, aniž by se však zvedla laťka nápaditosti. Přitom potenciál je obrovský a člověk i čeká nějakou pořádnou show, v rámci toho, kolik mu bylo popředstavováno postav. Navíc pravdou je, že si Roman Bureš spoustu věcí ulehčuje, když sem tam popostrčí události potřebným směrem, nehledě na ignorování technických a sociologických zákonitostí. Jinak ovšem povedená jízda apokalyptickým světem, kde znenadání proti sobě stojí nacistický tankový prapor, rakousko-uherští husaři, římská legie a tlupa neandrtálců. Kdyby se autor držel čistě konfliktní stránky věci, ocenil bych to ale rozhodně víc, než průhlednou romantickou linku a drobet naivní vyústění, u nichž to nakonec skončilo.

ThomasRuhe
21.08.2016 4 z 5

Hned na začátek musím říct, že mě kniha bavila.Různé časové linie autor zvolil dobře a chytře je promíchal.
O některých situacích, které tak v knize vznikli mám sice pochybnosti, ale to jsou detaily.Asi nejlepší pasáže jsou o putování Toňi, další výrazná postava je velitel římských legií Lucius ( tady mě autor vcelku naštval, jak s Luciem zatočil)
Tato kniha tak pro mne byla příjemným překvapením. Zasloužených 80%.

SPOILER:
Bod navíc pro autora,že v závěru nevrátil nějakým trikem všechny časové linie tam kam patří.

AndyT
12.08.2016

No,
Kniha má vskutku výborný námět, zbožňuju cestování časem a to, změny se zde časové roviny dokonce promíchaly je opravdu dokonalé. Styl psaní mi sedl, akorát na začátku jsem si neuměla zapamatovat kdo je kdo, ovšem po pár stránkách jsem se jména naučila a kniha se četla téměř sama. :) To proč dávám jen čtyři hvězdy je ze dvou důvodů. 1. Kniha je vcelku sprostá (hlavně teda na začátku, ale potom už je to celkem v pohodě)
2. V některých momentech (a že jich nebylo málo) mi přišlo, jako bych četla červenou knihovnu.
Na začátku čtení jsem chtěla dát tři hvězdy, právě kvůli těmto důvodům, ale to, že ve mě kniha dokázala vyvolat tak silné emoce (radost, beznaděj, zlost a dokonce i pláč) nemůžu nechat bez povšimnutí.
Tudíž knihu rozhodně doporučuji! :)

***SPOILER!***

P.S. Nikdy autorovi neodpustím, že nechal zemřít moji nejoblíbenější postavu - Luciuse.

GreenTee
22.07.2016 3 z 5

Samotný nápad na promíchání různých časových období je velmi zajímavý a nabízí spoustu možností. Líbilo se mi vysvětlení, proč pravěk zabírá nejvíc prostoru, líbila se mi většina postav a jejich odlišné charaktery. Ze začátku jsem byla zaskočena brutalitou většiny vedlejších postav, musím ale uznat, že takhle to prostě chodilo, a pokud se měl autor důvěryhodně zhostit popisu středověku, nic jiného mu nezbylo. Příběhy jednotlivých postav a dějinných období se krásně prolnuly, a nakonec i jazykové dovednosti hrdinky Toni byly jakž takž uvěřitelné, vždyť co by si autor počal ve svém příběhu s hlavní postavou, která umí jen česky a najednou má být konfrontována s Římany, Němci a dívkou z budoucnosti. Nechyběla ani romantická zápletka, která naštěstí hlavní děj jen příjemně doplňovala. Nicméně musím ubrat jednu hvězdičku za předvídatelnost mnoha situací a jednu za jazyk díla. Kniha je psaná jednoduchým a srozumitelným jazykem, je to určitě na jednu stranu výhoda, protože tak přitáhne větší čtenářskou základnu, ale čekala bych víc.
Nejvíc asi oceňuji jak důvěryhodné vykreslení postav z minulosti s jejich zvyky a mentalitou odlišnou od té naší, tak i vymyšlenou budoucnost lidstva, která není nijak lichotivá, ale bohužel tam nebo do podobného časoprostoru podle všeho směřujeme.
Příjemné čtení o tom, co by kdyby :)

Prateri
10.07.2016 4 z 5

Skvělý nápad, skvělé čtení.
Trochu je mi líto, že lidstvo z jiných časových epoch nenapadlo nic jiného než jít proti sobě. Kurtz mě štval ze všech nejvíc - magor jeden.
Ale i jsem se pobavila, třeba věta: Nakopla sedícího starce vší silou do zadku.- Jak to asi udělala?

kenedu
09.07.2016

Chytře napsaná kniha, rád jsem si ji přečetl a můžu doporučit i všem dalším čtenářům.

aspik83
01.07.2016 5 z 5

Moc dobré. Pane Bureš, klobouk dolů. Žádné nudné pasáže, děj plynul parádně. Jsem nadšen...