Propast času

Propast času https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269697/mid_propast-casu-FYv-269697.png 4 513 167

Propast času série

Vysokoškolačka Toňa se jednoho rána probudí na chalupě v jižních Čechách a zjistí, že je něco špatně: městečko, které by měla vidět z okna, tam není. Na jeho místě stojí hustý les a silnici, která k němu vedla, utíná nepochopitelný ostrý řez. Brzy zjistí, že – jakkoli to zní neuvěřitelně – v lese se nachází značně nepřátelský svět 12. století. V Českých Budějovicích, kam se záhy dostane, vládne zase 16. století. Útočící římští legionáři a jednotka německé armády z druhé světové války už jsou opravdu trochu moc... Román pohrávající si s důsledky poruchy časoprostoru je unikátní a vysoce zábavnou četbou, která potěší nejen fanoušky fantastiky. Kniha vyšla se dvěma variantami obálky - město/les a tank s postavami.... celý text

kikies
22.07.2021 5 z 5

Hrozně se mi to líbilo. Super nápad a možná je to nemístné hodnocení, ale já se místy neuvěřitelně bavila - i když to primárně o zábavě určitě není. Nejsem kdovíjakým příznivcem sci-fi literatury, ale tohle mě dostalo. A ano, zavání to komiksem, mládežnickou literaturou a některými nepříliš hlubokomyslnými motivy či postavami, jak je zmíněno v předchozích komentářích, ale na zábavnosti a čtivosti to neubírá.

Stauff
13.07.2021 2 z 5

Začátek skvělý, postupem času jsem ale měl pocit, jako bych četl jen koncept k románu. Všechno strašně zkratkovité, zrychlený děj a neuvěřitelně neuvěřitelná postava esesáka Kurtze. Takový komiks bez obrázků...

RůžovýHroch
29.03.2021 5 z 5

Skvělé, napínavé, děj odbíhal rychle, věřila jsem autorovi každé slovo.

sgjoli
01.03.2021 4 z 5

Jop, tak tohle mne bavilo úplně stejně jako při prvním čtení před cca 3-4 roky. Užila jsem si to stejně, byť už jsem zhruba věděla, do čeho jdu. Nebo možná právě proto.
Skvělé a většinou velmi sympatické postavy (některé postavy jsou naopak nesympatické záměrně), skvělý námět, čtivě a hlavně velmi uvěřitelně napsaný příběh. Nejsem vědec, takže absolutně nedokážu říct, jak moc by se podobné události mohly ve skutečnosti odehrát, ale to vůbec nevadí. Autor tu hlavní nosnou pointu knihy dokázal sepsat naprosto přesvědčivě a já mu to spolkla i s navijákem.
Co mne hodně bavilo, byl způsob, jak si autor poradil s jazykovými překážkami mezi jednotlivými postavami z různých dob. Označil jejich existenci a ukázal způsob, jak to překlenout. To bylo skvělé. Stejně tak skvěle autor poukázal na to, jak se v některých věcech lidé liší, ale jak jsou také v některých věcech napříč staletími stejní či dost podobní.
Ten šok, který byl vyvolaný kulturními rozdíly a hlavně časovým odstupem mezi jednotlivými generacemi lidí, tu je výborně vykreslený.
Pravda, leckdo by mohl namítnout, že tu vystupuje až moc hlavních postav a odvíjí se tu příliš mnoho dějových linií (byť se teda nakonec logicky spojují do sebe), ale mně to nevadilo. Orientovala jsem se v nich vcelku dobře. A vlastně se mi ta mnohovrstevnatost dost zamlouvala.
Nechávám 4 hvězdy jen z toho důvodu, že u dalších dílů doufám, že se mi budou líbit o trochu víc. Moc v to doufám. Každopádně mohu určitě doporučit.

jaroiva
17.12.2020 4 z 5

Od začátku mě to chytlo, výborný nápad - sehnat dohromady lidi všech možných časových období.
Postupně s postupujícími stránkami se mi to zdají postavy trochu černobílé a koncept docela jednoduchý, to knize ale nikterak neubralo na přitažlivosti. Bavilo mě to i přes přehnanou "genialitu" hlavní hrdinky.

poulet
09.12.2020 2 z 5

Začátek je zábavnej a čte se to samo, ale jinak takovej young adult brak, no....a postava Kurtze je teda fakt strašně špatná, u částí, kde vystupuje, jsem se cítila až trapně za to, jak strašně předvídatelnou a plochou postavu může někdo napsat.

Johana
07.12.2020 2 z 5

Mnohým se to může líbit... Já, nalákána na Romana Bureše jeho knihou Inferium, odkládám Propast času téhož autora ve chvíli, kdy jsem pochopila, v čem je a jak funguje ten vtip - který není marný. Odkládám asi proto, že mi na rozdíl od Inferia připadá Propast času určená dospívající mládeži, což já nejsem - a určitě kvůli scéně znásilnění dívky ve spánku, jako by se nechumelilo. Tohle nemůžu.

Schary
04.12.2020 5 z 5

Super knížka! Když jsme si četla recenze tady na Databázi, tak jsem se mě do ní ani moc nechtělo, ale dobře jsem udělala, že jsem si ji přečetla! Zajímavý námět, sympatická hlavní hrdinka, charismatický říman a velký záporák z SS. Těším se na další díly.

flare
02.08.2020 5 z 5

Dobry namet. Hezky vykreslene prostredi,postavy i zasrani nackove :-)..jdeme do dalsiho dilu.

Sváťa3
23.07.2020 5 z 5

Celá trilogie se mi moc líbila. Autor se zajímá o starý Řím a umí o něm velice pěkně psát. Moc mě na knížkách baví, když se děj odehrává i v Čechách a i hlavní hrdinové jsou Češi. Knížky od pana Bureše čtu rád taky z toho důvodu, že zbytečně děj nenatahuje a knížka má pořád správný spád !

apq
20.03.2020 4 z 5

První polovina super, ale pak už to podle mě nemělo takový spád.

Jejda
06.02.2020 5 z 5

Nápad s prolínáním časových rovin a rozjezd trilogie vynikající. Další díly už mě ale tolik nebavily.

alisie
31.01.2020 3 z 5

Trochu mi trvalo začtení se a když už se mi to povedlo, zapamatovala jsem si všechny postavy, objevila se další další dějová linka a pak další? Myslela jsem, že seknu s knihou do kouta.. ale nesekla a pouším se do dalšího dílu.

maly.vlada
14.12.2019 5 z 5

Nejlepší a nejpropracovanější české sci-fi posledních let! Kvalita se s každým dílem zlepšuje.

Tyet
10.12.2019

Přečetla jsem 107 stran a odložila, zoufale mě to nebavilo. Koho zaujal námět, zkuste Proud času od Crichtona, to je první liga.

jiri6468
09.12.2019 4 z 5

Povedený úvod k ještě povedenější trilogii, která od začátku do konce baví.

xxBILLY
04.11.2019

Obdiv pro Elea, za dvouměsíční pokus - příkladná trpělivost, vydržel jsem pouze dva dny
a nedostal jsem se ani do čtvrtiny a rozloučil jsem se s ní.

Elea
04.11.2019 2 z 5

Je mi líto, ale za dva měsíce jsem nebyla schopná se knihou prokousat, nebavila mne.

Teredo
15.09.2019 3 z 5

Bylo to jako na houpačce. Bavily mě části, kde byl Lucius, Serena a Neffi, zbytekem jsem se spíš "pročetla". Jako ona to není špatná kniha, téma je to výborné, ale jaksi není můj šálek kávy číst o Českých Budějovicích 16. století ani o megalomanském esesákovi. O římské legii, to už ovšem byla jiná, stejně tak mě zajímala Neffiho doba. Jak už to bylo řečeno, hlavní hrdinka Toňa je poněkud moc dokonalá a okamžitě si jí zamiluje každý, kdo má nějakou moc a dokáže ji ochránit. Závěřečná bitva byla ale úplně epesní.

orinka3
15.09.2019 1 z 5

Nápad není špatný. Kdyby se ho chopil zkušený spisovatel jako např. Asimov, Bradbury, Lem, Faldbaken, mohlo vzniknout pozoruhodné dílo. Pustit se do sci fi je obrovské riziko. Může překonat časy - stačí vzpomenout nesmrtelnou Solaris - anebo už krátce po sepsání nenávratně zastarat. Chce to hodně hluboké znalosti ze všech vědních oborů, bohatou fantazii i slovní zásobu. Pan Bureš sepsal dobrodružnou pohádku pro mládež ve stylu komiksu. Splácal páté přes deváté a vyšla z toho logicky nepoživatelná směs. Nedá se to brát vážně. Žádná hloubka, všecko velice povrchní a na efekt. S postavou esesáka Kurtze už z knihy začíná být navíc groteska. Směšný megaloman, ve kterém se snoubí veškeré negativní vlastnosti německého oficíra 40. let dvacátého století. Všechno je v něm přehnané. Tak hloupý snad nikdo ani být nemůže, ani v tomto sci fi. Anebo zas ta soudružka na táboře ROH. Postava vyloženě legrační, prvoplánová. Ještě tam chybí zástupci OF o pár let později:). Hlavní hrdinka Antonie je holka do nepohody, v římském táboře jí to docela jde, její protějšek z novějších časů Serena bojuje v robotickém opláštění, modrovlasý původce všeho zla z budoucí Číny vysvětlí, proč se svět tak zbláznil. Ach, ty proklaté červí díry!! Myslím, že nic nepokazím, když prozradím konec. Ten tomu dává korunu už docela. Budoucnost podle všeho patří LGBT! Jednu hvězdičku jsem nechala za velice jednoduché čtení. Na víc kniha bohužel nemá.