Prométheus

Tragédie starořeckého dramatika Aischyla. Vypráví tu část Prométheova života, kdy byl z rozkazu nejvyššího boha Dia přikován ke skále za trest, že naučil lidi používat oheň. Hra byla pravděpodobně prostřední částí rozsáhlé trilogie věnované Prométheovi.

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/4015/prometheus-4015.jpg 3.831
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Petr Rezek

Προμηθεὺς Δεσμώτης (Promētheus Desmōtēs) (-460)

Kniha Prométheus

Mistr119
07.07.2017

Škoda, že se dochoval jen fragment. :-/ Připsané části jsou sice nápadité, ale kdoví, jak to bylo... :-\

Kmotr99
28.04.2017

Mile mne překvapila čtivost prvního řeckého dramatu, které jsem měl tu čest si přečíst. Co jsem pochopil z doslovu, dochovala se jen prostřední část trilogie o Prométheovi. Překladatel Ferdinand Stiebitz text opatřil krátkým prologem a epilogem, které nahrazují chybějící části a rámují tak celý příběh. Jeho ústředím je Prométheovo utrpení na Kavkaze a jeho dialogy s Íó a poslem bohů Hermem (dialog mezi ním a P. mi přišel vůbec nejlepší částí celé tragédie). Zkrátka příjemně strávená hodina a půl a aspoň jsem si zase oživil něco z řecké mytologie.

Beltrix
06.07.2016

Zajímavé drama, v němž se, jako v jedno z mála děl, výrazněji objevuje vládce olympských bohů Zeus.

Daniel.95
01.08.2015

Skvělé drama z prostředí řecké mytologie.

Kotrlat
10.01.2015

Nevím proč, ale Prométheus je mým nejoblíbenějším mýtickým hrdinou.

Thanyss
17.06.2013

Další střípek z řeckých pověstí, tentokráte věnovaný krutému trestu Prométhea, který lidem daroval oheň, naučil je věštit a seznámil je s lékařstvím. Což se nelíbilo Diovi, který chtěl lidstvo zahubit a tak Prométhea potrestal přikováním na skálu.

Spis ukazuje krutost antických bohů, kteří se umí především mstít a lidstvo považují za podřadné a nezřídka jím pohrdají. Přitom jsou bohové lidem ve svých vlastnostech velmi podobní. Jsou ovládáni vztekem, nenávistí, žárlivostí i touhou.

Překlad je povedený, Upoutaný Prometheus se čte vcelku snadno, takže i méně zkušení čtenáři by neměli mít problém se svazkem prokousat. :)

Aischylos

Aischylos