Proměněné sny

Proměněné sny https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14557/mid_promenene-sny-P6y-14557.jpg 4 198 48

Deset rozhovorů o iluzích a deziluzích, které přináší víra. Knížka rozhovorů Petry Dvořákové je dobrá. Proč? Především je to v podstatě dokument o jedné křesťanské generaci. Máme před sebou materiál, jehož platnost nepomine, protože prchavá svědectví „zezdola" o církvi v osmdesátých a devadesátých letech budou jednou skutečnou kronikou toho, jak to bylo. Nikoli tedy protokoly ze zasedání biskupské konference či nějaké další dokumenty, které nikdo rozumný nečte. Tyto rozhovory jsou určitou „anatomií" (většinou) mladých křesťanských životů a jejich nehod. Jednotlivá vyprávění přinášejí svědectví o tom, co je to duchovní moc a jakých destruktivních podob může nabýt.... celý text

RH faktor
02.03.2016 4 z 5

...silný kafe

magnolia
28.02.2016 4 z 5

Začala jsem číst náhodně a právě příběhy čtené jako první (šokující zkušenosti), byly nejpůsobivější. Poté jsem dočetla i ostatní, také zajímavé. Překvapily mne upřímné výpovědi a knihu hodnotím jako potřebnou a záslužnou. Některé zkušenosti s nátlakem a chováním ze strany zástupců církve jsou otřesné (a jakékoli ovládání lidí neuznávám), stejně jako nepochopení a násilí v rodině některých zpovídaných. Je to kniha o víře, o falešném chování a přetvářce, o selháních a především o lidech. A ti jsou takoví, jací jsou.

JanaPol
31.10.2015 5 z 5

Tahle knížka mě naprosto dostala. Skvělé příběhy, dobré zpracování. Člověka ještě dlouho nutí k přemýšlení nad daným tématem.

danazeskolky
13.09.2013 4 z 5

Oceňuji tu odvahu lidí, kteří otevřeně vypovídali. Pravě pro to všechno rozčarování, kterým prošli, se neřadím mezi aktivní věřící. Jsem klasický "něcista". Ale s některými věřícími ráda diskutuji.. Knížka fakt oceněníhodná.

Dáma s hrnstjm
12.07.2013 5 z 5

Petra Dvořáková měla skvělý nápad, když se rozhodla pořídit rozhovory s lidmi na téma životu v katolické církvi. Příběhy jsou místy až děsivé a čtou se jedním dechem. Ale říkám si, jestli dnes, v roce 2013, není katolická církev už trochu někde jinde, na trochu lepší cestě. Nicméně pro kritiky katolické církve je tato kniha vodou na jejich mlýn, zastáncům naopak nabízí pohledy z jiné strany. Překvapilo mě, že autorka ve svém vlastním příběhu neuvedla všechny události, které ji v církvi potkaly a které popisuje v knize Já jsem hlad. A souhlasím s Edysy, že knihu by si měli přečíst ti, kteří se chystají do kněžské služby nebo do kláštera, protože lidé v jejich okolí by třeba nikdy nepřiznali skutečnosti a myšlenkové pochody, které popisují osoby v rozhovorech.

Ronie Gray
03.06.2013 5 z 5

Pár minut po přečtení počítejte s vyděšeným vejráním do zdi ...

edysy
12.04.2013 5 z 5

Tak tohle není žádný román na nedělní odpoledne, ale otevřená zpověď o poměrech v katolické církvi. Příběhy skutečných lidí, kteří měli co dočinění s katolickou církví, nebo prožili alespoň část svého života v této organizaci. Z některých vyprávění a osudů až běhá mráz po zádech. Tuto knihu by si měl povinně přečíst každý, kdo se chce stát knězem, nebo vstoupit do kláštera, protože původní nadšení obrácení a víry může narazit na realitu zkostnatělého myšlení. Jsou zde cenné výpovědi řadových členů církve, zespodu hierarchie:

"Kdybych se měl rozhodnout teď, jestli se knězem stanu, odpověděl bych, že nejsem rád knězem a že bych se jím rozhodně nestal... Pochopil jsem, že křesťanství nepopírá bohatství a rozličnost života."

"Mezi mnou a církví je neproniknutelná hradba, hradba mezi tím, co žiju, a tím, jak se dá žít v církvi. Hradba mezi realitou a iluzemi, které o životě církev vytváří."

Vojslava
01.01.2013 5 z 5

Ano, tak to je opravdu realistický pohled na jednu křesťanskou generaci. Jednou, doufám, bude tato knížka velmi jako svědectví doceněna.