Proměna a jiné povídky

Další vydání slavné Kafkovy existenciální povídky, ve které se hlavní hrdina, odcizený sám sobě a smyslu svého života, proměnil v odporného brouka. Kniha obsahuje také povídkové soubory: Rozjímání, Venkovský lékař, Umělec v hladovění aj.
ISBN 80-7309-059-7 (chybné)

https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59537/promena-a-jine-povidky-59537.jpg 4463
Povídky, Literatura česká

Vydáno: , Levné knihy

Erzählungen, 2002

Kniha Proměna a jiné povídky

Eistee
05.11.2021

Proměna a V kárném táboře jsou úžasné, zbytek mi v paměti vůbec neutkvěl. Některé povídky jsou lepší, některé horší, některé nemastné neslané a některé jsem bohužel vůbec nepochopila.

claudiavas89
04.06.2021

Podla mna nema hlavu ani patu

Šarming
09.02.2021

Tak teda, poprvé jsem četla Kafku, nevěděla jsem, že na severu, odkud pocházím, makal na zlepšování strojů, jako úředník... Ze všech povídek v knize se ze mě vyparala a znovu mne obíhá povídka V kárném táboře (1914), snad se v mém životě znovu neusadí. Oběť - trest - nespravedlnost - systémové násilí. Jako tatérka s citem pro postmodernitu jsem rozhozená představou, že by měl existovat stroj, který vpichuje odsouzenému rozsudek a činí jej branou, kdy utrpení před vhozením mrtvého ztýraného těla do temné jámy, bylo spravedlností. Morální ospravedlnění takového pohledu by nemělo existovat, přesto jakoby viselo nad každým, nejen tetovaným... proto nesuďme jen druhé, buďme obezřetní, vlídní a solidární, nikdo není bez viny, přesto někdo hřeší tolik, že již není trestán... Kafka stojí za přečtení, ale za úzkosti a strachy do povídek vpředené nikoli... člověk by měl pak v roce 2021 z života opravdu jen fotografie z mobilu s rupturou skla a spoustu kontextuelní environmentální bolesti... ????????????

#kafka #povidky #občasčtu #sarming #praha #neustupní #silence #dengerous #nebezpečí

Set123
16.12.2020

Proces, Zámek, v tuto chvíli větší část Ameriky, a konečně i Proměna a jiné povídky. Trvalo to dlouhou dobu, nežli jsem se k tomu dokopal, ale je to tu. Dočteno. Všechno. Kupodivu.
Povídky ve sbírce jsou lepší a horší. Upřímně musím přiznat, že povětšinou mne opravdu bavily. Napsal bych sem, že mám Kafku rád, ale myslím se, že upřímně není možné mír Kafku rád. Kafku lze obdivovat, Kafka nás může zajímat, ba dokonce uchvacovat, ale milovat Kafku? Pche, to určitě.

Samotná Proměna mne nezaujala ani zdaleka tolik jako jiné povídky, které mimochodem komentuji samostatně (nebo alespoň část z nich), ale určité náměty na přemítání mi poskytla, takže jsem v zásadě spokojen.

Kafku bych osobně označil za takového našeho českého Poea. Pokud ne z jiného důvodu, tak alespoň pro to, jak silně se jeho osobnost promítala do jeho díla. Obzvláště v básních uvedených „Umělec v hladovění“, se jeho já promítá neuvěřitelně silně. Rozjímání na druhou stranu není ani toliko otiskem jeho duše, jako deníčkem jeho úvah.

Někdy se s Kafkou názorově shoduji, většinou nikoliv. Ale dokáži ocenit a pochopit jeho velice rozvinutou introverzi. Právě z toho důvodu na mne mnoho jeho povídek opravdu silně zapůsobilo.

Kafku nelze doporučit každému, to by bylo skoro kruté k jeho odkazu. A tak píši: Chcete-li se zamyslet nad… smrtelností brouka, a máte-li alespoň lehký sklon k tomu býti introvertem, potom sáhněte po Kafkovi. Pokud ne, nechte tento pomník nedotčený. Nejlépe jej uctíte tím, že jej obejdete.

Kutcho
05.09.2020

Chvíľu som si hľadal cestu ku Kafkovi, ale musím povedať, že ma v konečnom dôsledku jeho písanie upútalo. Väčšina poviedok ma síce moc nezaujala, resp. som možno neporozumel ich významu, ale Premena plus pár ďalších sa mi páčilo veľmi. Určite na Kafkovi niečo je, avšak musím si od neho ešte niečo načítať.

Marekh
23.08.2020

Tuto knihu jsem četl před mnoha lety. Řekl bych, že povídka PROMĚNA je asi nejznámější povídkou Franze Kafky. Hlavní postavou je obchodník ŘEHOŘ SAMSA, který se jednoho dne probouzí jako odporný hmyz. Povídka je vlastně dokumentem proměňujícího se vztahu mezi Řehořem a jeho rodinou..

Lili
15.05.2020

Knížku jsem si koupila jen kvůli Proměně a vůbec jsem netušila, že je tak krátká a ostatních povídek tolik. Při jejím dočtení jsem měla neodvratný pocit, že už jsem ji četla nebo snad slyšela, kdo ví? Nijak mě ale neohromila. Proč právě tu na školách tolik propagují, když já připadla na lepší. Jednou z těch, do kterých jsem se snáz vpravila a čtení nebylo ubíjející, naopak velkým překvapením, byla povídka V kárném táboře. Povídka o mučícím popravném stroji, zvráceném popravčím i jeho bizarním konci. Tady jsem naopak byla v úžasu jak se Kafka dokázal proměnit a vystoupil ze svojí uťáplý ulity. Stejně tak mě zaujala povídka o polidštěném opičákovi, nazvaná Zpráva pro jistou Akademii. Příběh neustálého přizpůsobování a zdokonalování se, který vyzníval dost smutně.
Kafka asi není autor pro mě. Cítím v něm něco, co mi není blízký. Možná se pletu proto, že ho čtu vlastně poprvé, ale takový dojem na mě právě teď dělá. Jestli mu jednou přijdu na chuť, sama sebe překvapím.

Juagustin
22.01.2020

Trochu jsem se Kafky bál, tak jsem začal knihou povídek, z nichž některé byly spíš jednohubky až drobky. Oproti mému očekávání mi nepřišly depresivní, spíš skeptické. Přesně zachytí milióntinu vteřiny, průlet myšlenky, náladu. Kafka příběh zasadí do světa s absurdními přírodními (Proměna) nebo společenskými (Kárný tábor, Umělec v hladovění, Josefína...) zákony a na nich staví absurdní příběhy. Velmi se zaobírá tím, co si myslí ten druhý, ti ostatní, co všechno se může nebo nemůže stát. Věci jsou samy sebou, ale i svým opakem, povídky se točí kolem problému ve zužujících se spirálách, ale nikdy se nedoberou středu.
Nejvíc na mě zapůsobila povídka Kárný tábor, naopak titulní povídka mé očekávání trochu zklamala. Celkově mi kniha poskytla odhodlání pustit se do nějakého většího Kafkova díla.