Proměna

Proměna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30545/bmid_promena-if7-30545.png 4 4185 404

Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz. Ležel na hřbetě tvrdém jak pancíř, a když trochu nadzvedl hlavu, uviděl své vyklenuté, hnědé břicho rozdělené obloukovitými výztuhami, na jehož vrcholu se sotva ještě držela přikrývka a tak tak že úplně nesklouzla dolů. Jeho četné, vzhledem k ostatnímu objemu žalostně tenké nohy se mu bezmocně komíhaly před očima. Takto začíná jedna z nejslavnějších povídek literatury 20. století. Klíčové dílo literární tvorby Proměna vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského umělce Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , B4U Publishing

Die Verwandlung , 1915

Dagnov157
09.02.2017 3 z 5

Proměna je typické téma Franze Kafky. Opět zde řeší vztah otce a syna a existenci jednotlivce. Je to dost absurdní, skličující a pesimistický příběh.

Sofós
09.02.2017 4 z 5

Že je zvláštní, jak se hlavní hrdina Řehoř nepozastavuje nad svou proměnou a jediné, co ho trápí je, jak se ve svém stavu dostane do práce? Ano, to je. Ale o to tady nejde. Hlavní myšlenkou je ukázat, jak nevděční a krutí dokážou lidé být. Dokud Řehoř živí rodinu, její členové si ho cení. Ale ve chvíli, kdy má problém a pro změnu potřebuje pomoc on, jeho nejbližší se od něho štítivě odvrátí. Je pro ně pouze odporným hmyzem, který jim komplikuje jejich život. A všichni doufají v jeho smrt, aby mohli opět spokojeně žít. Knížka mě velice zasáhla. Doporučila bych ji starším čtenářům, její hloubku člověk pochopí, až když posbírá nějaké životní zkušenosti.

dachi
29.01.2017

Tuto knihu jsem si přečetla až když se mě lidé ve Španělsku (žila jsem tam delší dobu) ptali, zdali znám tohoto autora. Autora znám samozřejmě už z dob školních lavic, ale nikdy jsem nic od něho nečetla. Nedalo mi to a vzala jsem Proměnu do ruky. Velmi silný citový zažitek, ale myslím si, že kdybych si toto dílo přečetla v pubertě moc by mi neřeklo.

daniil7566
27.01.2017 5 z 5

Kafka si mne získal právě touto povidkou už na gymnaziu. Je to lehce čtivé a přitom je tu tak dusivá atmosféra určité izolace, že co do pocitů u čtení musím vzpomenout na Sartreho Zeď.

hellena1523
21.01.2017 5 z 5

Četla jsem ještě na škole v rámci povinné četby a už tehdy se mi líbila. Nedávno (už dávno ze střední školy) jsem se k ní vrátila a musím říct, že mě tentokrát naprosto ohromila! Tak expresivní a sugestivní, a přesto určitým způsobem strohá. Neuvěřitelné!

Michalka98
02.01.2017 2 z 5

Přečetla jsem nedávno v rámci povinné četby a bohužel musím říct, že i těch pár stránek, které Proměna má ,pro mě bylo utrpením. Bohužel patřím k těm, co dílo nedokážou docenit. Fantaskní a absurdní svět Franze Kafky mě zkrátka neoslovil a více než povinnou četbou pro mě toto dílo nebude.

hmyzák
27.12.2016 4 z 5

Povídka o samotě člověka, který se stal doslova nepříjemným hmyzem a je celé rodině na obtíž. Existenciální rovina (potřebný a nepotřebný člověk) s Kafkovým faktorem motivu SAMOTY.

JaneH
03.12.2016 3 z 5

Zvláštní dílo. Na jedné straně lidé, kteří toto dílo obdivují, na straně druhé jsou lidé, kteří dílo nazvou jako ztrátu času. Spousta lidí v příběhu vidí zkrátka jen nějakého brouka. A kdo by chtěl číst o broucích?!
Já jsem měla to štěstí a pochopila jsem krásu knihy. Avšak dílo neřadím k těm nejlepším, které jsem kdy četla. Zvláštní, ale svým způsobem opravdu krásné. Otázka existencionalismu. Smutný příběh smyslu lidského života.

JosefW
20.11.2016 2 z 5

Proměna je zvláštní a ne každý ji dokáže plně docenit. No a já patřím právě do skupiny těch, kteří ji asi plně docenit nedokáží...

ponorka
18.11.2016 5 z 5

Překvapilo mě, jak je tato kniha napsána v lehkém tónu, přestože příběh je krajně tragický a veškerá hrůza se skrývá ani ne tak v podivné proměně hlavního hrdiny ve švába, ale v nedostatku opravdových citů mezi členy rodiny. Právě ta povrchnost vztahů, necitlivost a zavržení "postiženého" člena rodiny, jakmile jim přestal být užitečný, je dost děsivá.

originál
06.11.2016 1 z 5

Povinná četba. Podle naší učitelky na český jazyk to jednou pochopíme. Otázka je, jestli to kdy budu číst znova. Knihu jsem četla násilím a nebavila mě. Když tak komentář opravím až to pochopím. :)
Hm už to chápu trochu víc, nějak se ve mě to téma rozleželo :)

spackova.p
03.11.2016 3 z 5

Zvláštní příběh..popravdě jsem mu ale moc nerozuměla.

Hopicek495
26.10.2016 3 z 5

Jedna z mých knih k maturitě. Ale vlastně nevím, co si o ní mám myslet..

tatruszka
29.09.2016 3 z 5

Já prostě nevím, jestli se mi ta kniha líbila nebo ne... Pro mě strašně zvláštní příběh, který jsem tak úplně nepochopila, co a proč se tam vlastně stalo.

Lenka4
23.09.2016 5 z 5

Úžasný nápad vynikajícím způsobem zpracovaný. Nezáleží na tom, jestli psal autor povídku jen jako absurdní hříčku, nebo do ní vkládal hlubší smysl. Důležitý je prostor, který čtenář dostal pro své vlastní úvahy. V něm pak si každý může najít svůj vlastní hlubší smysl.

sgjoli
29.08.2016 5 z 5

Tato Kafkova povídka je naprosto vynikající! Chápu to jako jakési vyjádření strachu jedince z toho, že bude z ničeho nic odvržen za něco, co není jeho vina – bez ohledu na to, jak moc byl pro okolí dříve prospěšný a důležitý. Pro mne je to taková jedna velká metafora pro obavy z toho, že člověk najednou nebude pro okolí znamenat vůbec nic, bude na něj nahlíženo jako na něco odpudivého (zde vyjádřeno podobou nevzhledného hmyzu). Zároveň mne na tom baví, jak Kafka nic nevysvětluje – proč je z Řehoře najednou brouk, jak se to stalo. Čtenář zůstává v jakési nejistotě – změna přichází znenadání a bez jakýchkoliv náznaků.
Je to jedna z těch knih, co by si podle mého měl přečíst každý.

Romanka89
16.08.2016 5 z 5

Dokonalá psychopovídka, naprosto mě dostala představa, jak Řehoř po proměně chladně uvažoval nad tím, co bude s jeho rodinou, jak je zaopatří atd. Žádný velký vyšilování že je ze mě mega brouk. Kafku teprve poznávám a sem zvědavá na další díla.

buccaneerka
01.08.2016 3 z 5

Stejně jako všechna Kafkova díla je i Proměna neobvyklá. Krátká próza líčí život člověka, který se jednoho dne probudí jako hmyz. Proč? To se čtenář nedozví. Jak se to stalo? To neví ani hrdina sám. Jak žít dál? Tuto otázku si klade nejen hlavní postava, ale především jeho rodina. V Proměně je zřetelný Kafkův styl - hrdina je naprosto bezmocný proti okolnostem, které ho potkaly, žije sám, přestože má kolem sebe lidi. Vlastní rodina se ho stále více a více straní...tak nějak se zřejmě cítil sám autor...

Asi Kafku příliš nemusím...

teer.h
01.08.2016 5 z 5

Knihu jsem četla k maturitě. Hezká kniha, ale Rehore mi bylo opravdu líto. Jinak určitě doporučuji k Mature, dílo se hezky rozebírá :-)

Beltrix
17.07.2016 3 z 5

Moje první setkání s Kafkou. Zpočátku jsem také chtěla především JAK se ksakru mohl člověk proměnit v brouka (a PROČ to nikdo příliš neřeší), postupně jsem však získávala vhled pod vrchní vrstvu textu a nacházela jsem tam spoustu podnětů k zamyšlení. Myslím si, že ten rádoby nezúčastněný styl vyprávění je naprosto dokonalý, ještě umocňuje vyznění celého díla.

hmyz Franz Kafka, 1883-1924 bibliofilie, bibliofilství, knihomilství proměna, přeměna světová literatura

Část díla

Franz Kafka