Proměna

Proměna https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175595/bmid_promena-8m6-175595.png 4 4185 404

Klíčové dílo literární tvorby Proměna, vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského výtvarníka Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , B4U Publishing

Die Verwandlung , 1915

perdida
15.03.2021 4 z 5

Zajímalo by mne, proč se Řehoř proměnil...
------
Téma „proměna“ se také týká stárnutí. Nebo celkově změny. Jakmile se totiž člověk změní, nemusí ho všichni přijmout.

Barun
10.03.2021 4 z 5

Kdybych tuhle knížku měla popsat ve zkratce, tak je to knížka, při které by se člověk měl pořád při čtení zamýšlet.
První taková myšlenka je, že Řehoř se na začátku skoro vůbec nezajímal, jakto že se probudil a byl broukem, ale jak to bude s prací. Rodiče zpohodlněli, protože je synáček živil a teď museli začít něco dělat oni. I když ano, měli nějaký svůj věk, ale nic tak hrozného, aby nemohli pracovat, no ne?
Další bod je třeba ten, že jediný kdo se alespoň v první polovině knihy o Řehoře staral byla jeho sestra. Jinak ho rodina vesměs zavrhla.
Taky bych chtěla říct, že lidi nejsou stroje, aby byli v práci od nevidím do nevidím a všechnu tu snahu ve výsledku získal někdo jiný.

Musím tedy říct, že za mě se mi knížka líbila a přečetla jsem jí za jedno odpoledne. Navíc vydání, co jsem četla já má moc zajímavé ilustrace! Jediné co bych možná vytkla jsou dialogy, které nejsou oddělené zvlášť do odstavců, někdy to tak při čtení splynulo, že mi nedošlo, že se jedná o přímou řeč.
Pokud maturanti přemýšlíte nad touto knížkou, směle do toho! Krátké dílo, které vám i něco předá, což je super ne? :)

Hodnocení knihy: 4/5

čerweek
27.02.2021 5 z 5

"Pojďte se podívat, ONO to CHCÍPLO; leží to tam dočista chcíplé!" Skvelá kniha pána Kafku, ktorá musí u vnímavého čitateľa zanechať po prečítaní mrazivý dojem. Takýchto "ľudských chrobákov", ktorí sa zo dňa na deň pre svojich blízkych a spoločnosť stanú (nie vlastnou vinou) príťažou, je medzi nami žiaľ viac ako si vieme predstaviť. Mal som možnosť čítať B4U edíciu s podarenými ilustráciami od Luisa Scafati. K dokonalosti mi chýbala len pevná väzba. Dielo, ktoré zaslúžene dostalo nálepku takzvanej povinnej literatúry.

Sberatelbananu
19.02.2021 5 z 5

Proměna zajisté patří k mým nejoblíbenějším povídkám. I tak z ní mám velmi rozporuplné pocity. Připadal mi zajímavá zvláštním fantaskním dějem, ale zároveň jsem cítila znechucení z některých popisů.

Lexa123
16.02.2021 2 z 5

(SPOILER) Knížka mi přišla spíš humorná ikdyž je vlastně tragická. Řehoř se několik let staral os voji rodinu a když přišla řada na ně, aby se o něj postarali, šoupli ho do pokoje a nechali jeho sestru ať se stará. Velké trápení, které Řehoře provází provází i celou rodinu kvůli finanční tísni. Jedna z mála knížek, která mě při povinné četbě pobavila.

Kopta
10.02.2021 3 z 5

Trochu těžší dílo. Těžce se nad tím přemýšlí, protože Kafka se s tím moc nemaže a hned jde k věci. O to hůře snesitelnější je se prodírat dalšími desítkami stránek, ve kterých se vlastně nic moc neděje a zdá se to být těžce přístupné. Trvá to než si to člověk nějak sesumíruje a pochopí. Ano, důležité dílo. Na mě osobně v celku nepřípustné.

Adél784
03.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Novela, která mi ukázala, že povinná četba nemusí být jen nudná a nezáživná.
Proměna pro mě bude už navždy důležitá, protože mě přivedla ke knihám. Díky ní jsem se stala knihomolem:)
Poprvé jsem ji měla půjčenou z knihovny a hned po prvním přečtení jsem si ji musela pořídit domů:)

Hlavní hrdina příběhu je mladý obchodní cestující Řehoř Samsa, který se z ničeho nic ráno probudí jako obří nechutný brouk. Každý člen rodiny, jeho proměnu přijme jinak. Otec ho okamžitě zavrhne, matka z počátku doufá, že se zase promění zpět a jediná sestra se o něj stará (nosí mu jídlo, uklízí po něm).
Po čase ale začne být Řehoř rodině na obtíž. Jelikož nemůže pracovat, tak rodina musela pronajmout jeden pokoj pro tři nájemníky. Poté, co tyto pány Řehoř vyděsí sestra rozhodne, že se ho musí zbavit.
Nakonec sám Řehoř přestane jíst a služka ho najde ráno mrtvého. Rodina pocítí úlevu a začnou si hledat novy byt ( ten starý vybíral ještě Řehoř)

- Nikde nemáme vysvětleno, proč se Řehoř proměnil.
- Jeho mozek zůstal lidský, takže rozuměl všemu, co rodina říkala, ale nemohl jim odpovědět, protože se mu z úst línou jen zvuky.
- První věc, nad kterou Řehoř po probuzení přemýšlel nebyla, proč a jak se proměnil, ale řešil jen to, jak se dostat do práce.
- Ikdyz se k němu rodina po proměně chovala odtažitě, tak k nim nikdy necítil nenávist, ale až do poslední chvíle lásku.

Moc ji doporučuji všem maturantům. Z vlastní zkušenosti vím, že se o ní skvěle hovoří.:)

Sylvienka
24.01.2021 5 z 5

Už dlouho mě lákalo si něco přečíst od FK...tuto knihu jsem dostala a hned jsem se do ní začetla. Jedním dechem jsem ji přečetla. Musela jsem s hodnocením počkat a nechat vše vstřebat.
Člověk, který přestane podporovat a fungovat, tak jak ostatní byli doposud zvyklí, tak se ostatním znelíbí...je to smutné.

vaskajiras
10.01.2021 4 z 5

No. Jsem na rozpacích. Tohle je první dílo, co jsem od Kafky četla, a dá se říct, že je vlastně přesně takové, jaké jsem čekala. A zároveň není. První částí jsem se prokousávala fakt ztěžka, tahleta absurdní proměna a ještě absurdnější reakce hlavního hrdiny na mě prostě byly moc silné kafe. Ale jak příběh pokročil, jak jsme mohli vidět, jak na to reaguje rodina, jak se s tím vypořádávají, jak se sami mění atd., tak mě to celkem chytlo. A už nepustilo. Bezprostředně po přečtení bych asi nebyla schopná vyjádřit, co si o knize myslím, ale čím víc o tom teď, s odstupem pár dní, přemýšlím, musím říct jediné: ono se mi to líbilo!

Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Originální povídka, ve které můžete nalézt spoustu situací k zamyšlení. Zejména pokud si ve své práci začínáte připadat jako nějaký stroj a nemáte už ani čas na osobní život, určitě se v tom najdete.

lost.in.books
05.01.2021 4 z 5

Hodnocení:
Co se povinné četby týče,tak jsem si měli od Kafky přečíst buď proměnu,či proces. Já si vybrala Proměnu , protože je přece jen známější a též jsem si přečetla pár povídek , které se spolu s Proměnou v knize nacházely.
Už ze začátku Vám mohu říci, že se jednalo o jednu z velice povedených knih co se povinné četby týče a četbu jsem si užila, i když jsem všechny povídky nepřečetla,tak Proměna byl skvělá!
Nechápu , jak někdo mohl vymyslet povídku o tom že se člověk probudí a stane se z něj moucha -obdivuji autora za velice originální námět povídky , líbilo se mi též to, že to nebyl povrchní příběh , ale měl něco do sebe . Hlubší psychologické myšlenky , propojené s pochmurnou atmosférou celého příběhu - to se doopravdy povedlo.
Styl psaní nebyl též vůbec špatný, povídka se četla rychle a neměla jsem problém s porozuměním slov.
Hlavní postavu- tedy Řehoře/mouchu jsem si celkem oblíbila a litovala zároveň- tolik pocitů nepochopení ze strany Řehořovy rodiny , nevědět jestli navždy zůstane v podobě mouchy- neuvěřitelné...
Jednalo se o povídku , kterou by si měl přečíst každý, nachází se tam tolik pocitů , je to sice smutné,ale mně se povídka moc líbila a vřele Vám jí doporučuji, pokud Vám nevadí trochu té pochmurné atmosféry .
A co se ostatních povídek týče,tak některé byly doopravdy skvělé a měly výraznou a pěknou myšlenku , ale některé mi přišly takové nedokončené,moc jsem u nich nepochopila, co tím chtěl autor říci a byly zbytečně krátké .
Jinak Vám mohu hlavně Proměnu vřele doporučit .

_Brunetka_
04.01.2021 3 z 5

Tohle je povinná četba, kterou vám za sebe můžu doporučit. Četlo se mi to dobře a lehce navzdory tomu, že tu chyběla přímá řeč. Postava Řehoře se mi líbila, i když mě někdy štval tou hroznou ohleduplností, s kterou přistupoval k lidem, kteří si to nezasloužili. Jeho rodině jsem měla opravdu chuť fyzicky ublížit – byli to takoví pokrytečtí sobci. Na celé knize se mi taky líbí ten originální nápad a prvek bezmoci, zoufalství a toho, jak těžké je být jiný než ostatní. Vyvolalo to ve mně i nějaké pocity, místy to bylo vážně smutné. Podtrženo sečteno, můžu říct, že to byl zajímavý příběh a nelituju přečtení.

lavash
03.01.2021 4 z 5

jedno z prozaických veledíl dvacetýho století.

apq
26.12.2020 4 z 5

Ačkoliv myšlenka vůbec není špatná, kniha mě vůbec nebavila.

n.ezn.amy
21.12.2020 3 z 5

Skvělý a originální nápad na povídku ve své době, hlavní hrdina se probudí jako hmyz. Pochopitelně se díky tomu jeho chování i chování okolí vůči němu naprosto změní. Povídka není náročná na čtení a ač nápad na přeměnu hlavního hrdiny v hmyz se mi líbil, přesto mě extra její zpracování nezaujalo. Asi nejsem cílová skupina pro čtení Kafky.

rencovav
19.12.2020 4 z 5

Bylo to jiné než Proces a mrzí mě, že jsem nezačala právě s tímhle. Ale o Kafkovi se mi utváří trochu lepší obraz, mám pocit, že mu třeba jednou budu schopná částečně porozumět. Třeba se někdy i k tomu Procesu vrátím. Proměna nicméně byla fajn a věřím, že se k ní dostanu i v němčině. :)

capricorn__
23.11.2020 4 z 5

Kdybychom z této novely nepsali písemku ve stylu: "A co se stalo na straně 45...?" a já nemusel Proměnu číst, protože mi to nakázali, tak asi dám plný počet, protože nápad, hlavní myšlenka a vůbec provedení je hodně jedinečné a hodně přeskočilo svoji dobu, ale za tu 4, kterou jsem z toho mizernýho testu dostal, i když jsem si s přípravou dal fakt práci, asi plný počet dát nemůžu. :D

angloumene
15.11.2020 4 z 5

Proměna podobně jako řada jiných Kafkových děl nabízí pohled na temnou stránku lidskosti. Krátká, absurdní forma asi vedla k všeobecné popularizaci. Pokud vás bavila, zkuste Proces, který jde více do hloubky.

AnselmaAlois
05.11.2020 4 z 5

Samotný nápad, že se člověk promění v brouka se mi zdál skvělý, ale trochu mě zklamal konec. Čekala jsem něco víc ohromujícího ale závěr neměl s Řehořem vlastně nic společného. Škoda...

vendy246
28.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Já nějak nevím, četlo se to dobře, ale kdyby to nebyl ten superlativy opředený Kafka, řekla bych si, co to jako je? Kluk se promění v brouka a kupodivu s tím má on i všichni okolo problém?! Dokud živil rodiče a sestru, bylo vše ok, ale když se proměnil na brouka a oni museli začít sami pracovat, byl jim syn jen odporným hmyzem. Jenže on jím doopravdy byl a jeho smrt ve finále rodině zjednodušila život. (Nebylo to tedy úplně takto černobílé) ale napadala mne převážně jedna otázka: jestli nás má někdo doopravdy rád.