Proměna

Proměna https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175595/bmid_promena-8m6-175595.png 4 4186 404

Klíčové dílo literární tvorby Proměna, vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. Ilustrace významného argentinského výtvarníka Luise Scafatiho obdivuhodně vystihují zvláštnosti prostředí a osobnosti této povídky a zvou čtenáře k pozoruhodnému dobrodružství.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , B4U Publishing

Die Verwandlung , 1915

Bára...
23.06.2016 5 z 5

Krásné, smutné ale poučné a člověk si uvědomí jak dokáží bít lidé zlí. Na druhou stranu konec mě trošku zklamal čekala jsem nějaké zadostiučinění .....

mitko
19.06.2016 4 z 5

Pamätám ešte na strednej škole, kde sme brali Kafku a jeho diela, že mi jeho štýl a obsah neprišli zaujímavé a nikdy ho asi neprečítam (no jo vyučovanie na škole má veľakrát opačný efekt), ale o to viac som príjemne prekvapený po jeho dočítaní. Bolo to celé...zvláštne, absurdné kde nikoho nezaujíma ako je možné, že sa mu to stalo, ale skorej riešia ako stým budú žiť. V komentároch som našiel aspoň 3 rôzne interpretácie celého diela (a je ich tu určite viacej spomenutých), nedokážem posúdiť, ktorá sa bližšie dotýka pravdy a či vôbec nejaká, ale za to určite viem že toto zvláštne čítanie ma neskutočne bavilo a s chudákom Řehořom prežíval jeho dni voľna :)

Damato
22.04.2016 5 z 5

Kafka- má se k jeho jménu ještě něco dodat ? Každý z nás ho chápeme jinak, každý z nás máme pro jeho díla své vysvětlení. Ale důležité je , že ho čteme a dokážeme se o jeho díle bavit. Když jsem přečetla první Zámek, nostalgie ze života byla šílená ( málem jsem pak rodičům vyčetla, co tady na tom světě vlastně dělám a že měli jít radši tenkrát do kina), Proměna mě donutila přemýšlet- co se to na tom světě- když už tady teda jsme - s námi vlastně děje.

MajaG
14.04.2016 5 z 5

Opravdu skvěle se zamyslíte nad lidskou existencí a společností, to teda rozhodně!

JanaBalunova
06.04.2016

Zvláštní, ale příjemné čtení, občas se člověk i zasměje, a pak zase smutní, protože se cítí provinile.... Opět rozpolcené pocity...

Eliot30
26.03.2016 3 z 5

Klasika ale krásná

petra1394
12.03.2016 4 z 5

To byla tak zvláštní kniha, že vlastně ani nevím, co napsat. Musíte si ji přečíst, určitě nebudete litovat, ale nečekejte zápletku a super vyvrcholení. Je tam spousta prostoru, jak si určité momenty vyložit, koho si pod tím "broukem" metaforicky představit. Je to celé tak trochu lhostejné, možná i docela noční můra, která se vám v noci může zdát. Určitě nad ní budete dlouho přemýšlet.

woodward
06.02.2016 5 z 5

O Kafkovi i o jeho Proměně toho bylo napsáno hodně - a nejenom na naší milé knihomolské drbárně. tak jenom odpovím na to, co tu napsala Alef:
Kafku jaksi programově nezajímá, proč se ty hrozné věci dějí, jeho zajímá komu se dějí a co to s tím dotyčným jedincem udělá. Jeho knihy jsou o střetu jedince se společností případně se státem. Jedinec má své tělo, své myšlenky, vzpomínky, vnímá radost, bolest, stud. Společnost (ať už tím slovem myslíme cokoliv) nebo stát nic z toho nemá a neumí - nemá duši. Kafka vypráví o střetu lidského s nelidským, osobního s odosobněným. Jeho hrdinové vůbec netuší, proč se jim děje to, co se jim děje, nemají ponětí o zdroji nebo podstatě vůle, která za tím stojí. Josef K. neví proč stanul před soudem, Samsa neví, jak a proč se z něj stal hnusnej brouk, obyvatelé v okolí zámku nemají tušení, komu a k čemu zámek slouží - a nikoho ze jmenovaných to "proč" v podstatě nezajímá. Jim bohatě stačí "že" se to děje, že jsou deptáni, mučeni, ponižováni, zbavováni svého lidství jakousi neznámou, nelidskou entitou ve jménu jakýchsi netušených cílů a zásad, s nimiž je nikdo neseznámil. Třeba John Irving svého Homera Wellse nevystavil takovým hrůzám, jaké zažívají Kafkovy postavy, ale i Homer si v novém prostředí připadá jako "beduín", který se snaží pochopit, jak ten nový, cizí svět kolem něj vlastně funguje a některé věci, zvyklosti, pravidla mu prostě unikají - stejně jako černošští sezónní dělnící v moštárně se nikdy nedovědí, jaká pravidla by při práci měli dodržovat, protože si jejich soupis připíchnutý na zdi neumějí přečíst. Kafka píše o konfliktu člověka s nepochopitelným zlem - proto jeho knihy neodpovídají na otázku, proč se to zlo děje.

alef
19.01.2016 3 z 5

Pro Kafku byly jeho texty především terapeutickou záležitostí ... za pomocí naprosto absurdní zápletky vypisoval své pocity úzkosti, ponížení a osamělosti, také neměl dobrý vztah se svým otcem a i to se promítlo do jeho příběhu, ... proto asi pro něj nebylo důležité "proč?" ... proč se "to" stalo? ... No jo, ale mě by to třeba zajímalo :-) ... chápu, proč Kafka tohle neřešil ... pokud píšu příběh pro sebe, vypisuji se ze svých pocitů, není to důležité, a tak i chápu, že ani nechtěl svou práci šířit dál (Kafka nerad své dílo vydával a většinu psal jen pro sebe a měl přání po své smrti, aby bylo vše zničeno). ... jenže to dopadlo jinak, a tak my čtenáři teď čteme jeho příběhy a mě čtenáři tam něco chybí, ... kdyby autor psal pro čtenáře, určitě by si téma zasloužilo trochu si s tím proč pohrát a příběh rozvinout.

Kafku jsem dosud nečetla, a už jsem se na to delší dobu chystala, ... a tak jsem k němu přistoupila s velkým očekáváním ... a výsledek? Zajímavé ... ovšem ne dokonalé a tak se Kafka asi nestane mým oblíbeným autorem.

thejanula
02.01.2016 3 z 5

Kniha se mi zpočátku četla špatně, ale pak jsem se začetla a celkem mě i bavila. :)

Schmetti
28.12.2015 3 z 5

Kafku mám jako osobnost ráda, tehdy na střední škole jsem jím byla unešena a jeho úryvky povídek jsme četli v němčině a velmi mě zaujaly. Jenže když jsem si přečetla česky celou Proměnu, byla jsem... zklamaná? Tím nechci hanit Kafkovo dílo, je velmi hluboké, ale na mě působilo tak depresivně, že jsem měla co dělat, abych povídku dočetla. Ale takový Kafka prostě je :-) Když si uvědomíme, proč to tak napsal a co tím chtěl říct, je to velmi hluboké, jak jsem řekla. Ale za sebe jako pocit, jak mě povídka bavila, tak dávám takový počet hvězd, jaký dávám.

suezie
17.12.2015 2 z 5

Je to povinná četba a jak už to tak občas bývá, příliš mě nezaujala. Možná je to tím, že jsem se nedokázala vcítit do Řehořovy situace. Nechápala jsem, jak může řešit to, že nestihne vlak do práce, když se s jeho životem stalo něco tak zásadního, jako je proměna v brouka. Já potřebuji v knize nějaké emoce a pocity, které mi tady právě chyběly..
Mě Kafkův styl psaní příliš nezaujal a tudíž nemám potřebu hrnout se do jeho dalších děl..

mdracek
08.12.2015 4 z 5

Tahle povídka je těžká na interpretaci. Dá se vyložit více způsoby, a žádný z nich není správný, ani špatný. Možná že právě v tom je její kouzlo, to je ten důvod, proč ji i po tolika letech lidé stále čtou.
Mou nejpreferovanější interpretací je ta, kde Řehořova proměna v obludný hmyz symbolizuje křehkost společenské vazby. Jakmile Řehoř změní svou podobu, jeho rodina ho po čase zavrhne. Ačkoli jim Řehoř nadále rozumí, nedokáže s nimi komunikovat. Je tím naprosto vyloučen ze společnosti lidí. Vyznívají z toho zřejmé prvky absurdnosti - Řehoř se smíří s tím, že je vyvrhelem společnosti bez sebemenšího odporu, s klidem přijme svou smrt. Celkový dojem povídky vyznívá na oko pozitivně - manželé Samsovi jsou šťastní z dceřiny proměny v ženu. Ale ta Řehořova proměna, která to celé způsobila, je cíleně zapomenuta - a s ní i sám Řehoř.

Rose18
17.11.2015 3 z 5

Je to čtivé, i když občas sice zbytečně natahované. Konec se mi až tolik nelíbil, ale jinak jsem si čtení užila. :)

miska98
11.11.2015 3 z 5

Nemůžu říct, že by mě to nebavilo, ale přiznejme si, že to není úplně nejdelší kniha. Kdyby delší byla, asi bych to nedala.

Proměna je... neosobní. Asi to zní divně, ale nedokázala jsem se do toho vžít, ani mi toho jak-že-se-to-jmenoval nebylo líto.

Dvě hvězdičky proto, že to nebylo nejhorší a třetí za to, že to nebylo dlouhé.

romankrasa
28.10.2015 4 z 5

Abych pravdu řekl, netuším, jak knihu popsat ani jak popsat mé pocity. Je to absurdní, stejně jako celá tahle povídka. Název Proměna naprosto sedí. Proměnou prochází každý člen rodiny Samsových, když se snaží přizpůsobit novým podmínkám. A proměnou prochází i čtenář, který si stejně jako já neví, co si o tom všem má myslet. Věřit tomu? Pousmát se? Zaťukat si na čelo? Jedno je jisté Proměna není obyčejná a zapomenout na zvláštnost a výjimečnost knihy se nedá.

HAL
26.10.2015 5 z 5

Vynikající, snad Kafkova nejlepší, kniha a dokonale ilustrace, za těch pár korun tedy rozhodně must have.

Angie91
19.10.2015 2 z 5

Ke Kafkovi jsem neměla nikdy blízko, a i když většina vynáší toto dílo do nebe, pro mě to bylo hodně slabé a jediné, co mi přišlo absurdní, byl Kafkův styl psaní - jeho neuhlazenost, nemastnost - neslanost, chlad. Mimochodem, za tento názor mě vyhodil jeden profesor (čti Kafkolog) :D od zkoušky, ale i tak si za svým názorem stojím.

Stirek45
10.08.2015 3 z 5

Kniha pro mě nebyla až tak úžasná, jak mnoho lidí v mém okolí vyprávělo. Je hezky ukázaná ani ne tak proměna Řehoře, jako jeho rodiny.

YouthDecay
05.07.2015 3 z 5

Pre mňa dosť sklamanie, teoreticky je to poviedka, ktorú by som mal milovať, Kafkovo dielo by podľa jeho charakteristiky malo obsahovať takmer všetky veci, ktoré mám v literatúre rád, ale proste tomu niečo chýbalo. V knihe je každopádne mnoho podnetov na zamyslenie a po myšlienkovej stránke to je kvalitné dielo, aj keď skôr iba vyvoláva otázky ako by na veci ponúkalo nejaký originálny či vyhranený názor. Enigmatická postava Gregora, ktorá má pracovnými povinnosťami naprosto vygumovaný mozog a bez ohľadu na to, že sa premenil na chrobáka, sa stále zaujíma len o prácu, ako by zabezpečil rodinu a podobné, vzhľadom k situácii v ktorej sa ocitol nepodstatné, prízemné veci, sa dá brať ako slušná satira súdobej (ale aj súčasnej) konzumnej materialistickej spoločnosti. Tiež sa v tom dá vidieť neschopnosť ľudí komunikovať, či neschopnosť prijať človeka ktorý sa zmenil, ktoré je od ostatných odlišný. Ja som príbeh pochopil tak, že to vlastne vôbec nie je o premene Gregora, ale o tom ako jeho premena zmenila ostatných ľudí, a aké to v nich vyvolalo reakcie a zmenu osobnosti - problém je v tom že mi to neprišlo dostatočne rozvinuté a prepracované, Gregorova rodina bola pre mňa dosť nezaujímavá a nemal som ani veľmi chuť ich nejak psychologicky analyzovať. Konečná pointa, pri ktorej sa ukázalo že premena a následná smrť Gregora, ktorá zastavila príhrn peňazí do rodiny, nakoniec všetkým pomohla postaviť sa na vlastné nohy, a že keď človek musí, prekoná lenivosť a začne makať sám na seba bola ale dosť zaujímavá. Mojim hlavným problémom ale bolo, že mi nesadol štýl, akým je to napísané, napriek krátkemu rozsahu som sa pasážami musel predierať, ťažko sa mi popisuje čo presne ma iritovalo, ale v texte je určitá ťažkopádnosť, ktorá mi bránila hlbšie sa do poviedky začítať, mnoho opisovaných vecí mi prišlo zbytočných a banálnych, avšak neboli tak dobre opísané aby získali istú poetickosť alebo nejakým iným spôsobom zaujali. Každopádne sa k tomu po nejakom čase asi vrátim, rozhodne je to stále kvalitné dielo, doma máme navyše krásne spracovanú verziu od Nakladatelství Franze Kafky s ilustráciami Jiřího Slívu, ktorú rozhodne odporúčam.