Prolomení hradeb

Prolomení hradeb https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374472/bmid_prolomeni-hradeb-nDm-374472.jpg 4 129 47

Prolomení hradeb série

Proč Západ podléhá islámu? Kde hledat příčiny toho, že se Evropa není schopna bránit muslimské expanzi? Co stojí za vítězným tažením levicové a neomarxistické ideologie západními společnostmi?

anno9743
17.04.2019 4 z 5

Tohle by si měl přečíst každý a trochu o tom popřemýšlet. S něčím souhlasím - k něčemu mám výhrady, ale to si musí každý sám srovnat a přebrat a zvážit, tak Vám jen podsouvám - přečtěte si a přemýšlejte.

deirdre
05.04.2019 4 z 5

Dobrá kniha. Stručne, zrozumiteľne podané fakty, aj možné východiská. Samozrejme, všetko môže byť nakoniec ináč, čo ani sám autor nevylučuje. Ako napríklad zamieša karty nastupujúca AI? Fascinujú ma paradoxy tejto doby: neuveriteľne rýchly rozvoj technológií vs stredoveké maniere islamu... Pre rozšírenie obzorov je na konci každej kapitoly doporučená jedna kniha, ďalšie knihy si čitateľ, ktorý sa chce v problematike hlbšie orientovať, ľahko dohľadá. Zatiaľ.

Kapis
07.03.2019 5 z 5

Kniha, která je navzdory názvu, o islámu a islamizaci až sekundárně.

První polovina knihy tak strohým a zcela přesným způsobem popisuje situaci v dnešní době, že jsem si z toho doslova sedl na prdel. Některé souvislosti mi před tím vůbec nedocházely a autor mi v mnoha věcech doslova "otevřel oči." Např. fungování korporací - denně vidím úplně přesně to samé. Na teorii o propojení superbohaté elity a nadnárodních korporací se superbyrokratickými aparáty, které to tu řídí a které nás spolu s médii a humanitními univerzitami vedou do záhuby jsem také nenašel trhlinu. Komu se to nelíbí, tak je onálepkován fašistou, xenofobem, je cenzurován a mazán na sociálních sítích a nejlépe zavřen do basy, jak je vidět na příkladu britského novináře Tommyho Robinsona. Toho zavřeli za to, že natáčel PŘED SOUDNÍ SÍNÍ, kde probíhal proces s pedofilními muslimskými pakistánskými gangy - a nebylo to nějaké sem tam náhodné znásilnění, ale brutální obchod s bílým masem. Takhle se tedy země, jež se honosí přízvisky svobodná a demokratická vypořádává s nepohodlnými názory. A koho jiného by ta země měla chránit, než svoje dospívající děti? Politici a policie tuhle zvrácenou brutalitu dlouhé roky kryla a zametala pod koberec, zoufalí rodiče, kteří chtěli vyšetřování taky končili ve vězení. Děsivé!

Proč se tak děje je tak jednoduché, že to snad ani není možné. Stejně jako devastující školní inkluze už byla jasně v Americe před 20 lety mnoha odbornými studiemi prohlášena za katastrofu a to stejné se stalo v Anglii, je jasné, že se musí zavést i u nás. Proč? Protože z hlediska byrokratického aparátu je to projekt velmi úspěšný - vznikly nové pracovní skupiny a komise, přibyla nová pracovní místa pro asistenty, konzultanty, kontrolory a kdovíkoho ještě a hlavně - zvýšily se rozpočty. Tak jednoduché to je. Evropská unie je superbyrokratický aparát a imigrace a integrace je pro ni superúspěšný projekt, protože to živí tolik úřadů a neziskovek. Že to v reálu katastrofálně krachuje je už nezajímá. Tento byrokratický aparát se bude stále pokoušet tento úspěšný projekt protlačit i k nám. Zrádci a pátá kolona, kterým se naopak dostává plné pozornosti médii i prostoru pak tomu budou intenzivně napomáhat. Hampl velice erudovaně i vysvětluje, proč lidé vytěsňují z mozku nepohodlné skutečnosti a nepřipouštějí si, že islamizace západní Evropy jede na plné obrátky. Děsivě jednoduše.

Druhá půlka knihy je možná alarmující více, než to vnímám já, volání do zbraně a revoluce snad nebude potřeba - přece jenom náš národ, spolu s V4 si zachovává ještě zdravý rozum, i přes výše zmíněné koordinované útoky zhora - multikulturalismus, jež evidentně zkrachoval a další škodlivé ideologické sračky typu gender a agresivní agenda LBGT tady na růžích ustláno mít nebudou. Doufám tedy! Protože indoktrinace mladých probíhá také zběsilým tempem. Jde to vidět i na pokusech o přepisování moderních dějin - kdy se výsledky 2.světové relativizují, z Rusů se dělají zločinci, z Čechů menší zločinci a z Němců oběti.

Velice převratná kniha, aspoň pro mě - to, že se ji snaží různí paraziti, přicucnutí ke státnímu rozpočtu, zakázat a různí pomatenci s plnou hubou demokracie a svobody slova se pak snaží nedovolit Hamplovy přednášky, mluví za vše.

Mám sběratelskou edici v dárkovém boxu, kde je navíc ještě sborník textů českých publicistů. Všichni dostali jednu otázku - Lze ještě odvrátit islamizaci Evropy? Odpovídají Petr Bakalář, Ladislav Jakl, Marian Kechlibar, Alexandr Tomský, Markéta Šichtařová, Daniela Kovářová, Eva Hrindová a další. Tento samostatně neprodejný sborník zajímavě rozšiřuje debatu na toto téma.

rosalee3974
04.03.2019 odpad!

Omlouvám se, ale tuto knížku dočíst nemůžu. A to z jednoho prostého důvodu, který ostatním možná přijde jako naprosto hloupý - autor s neuvěřitelnou bezpáteřností překrucuje historii podle toho, jak se mu to hodí do krámu, a některé informace vyloží naprosto zcestně... Už to mě odradilo od dalšího čtení, protože se děsím toho, čeho bych se na dalších stránkách dobrala. Knížku jsem si chtěla přečíst, protože byla známá svým kontroverzním názorem na velice aktuální a nebezpečnou situaci, se kterou se evropská společnost už delší dobu nesetkala. Bohužel způsob, jakým autor k problému přistupuje, se mi od začátku nelíbil a nevidím tedy důvod v četbě dal pokračovat. Jestli se někomu jinému líbí, budiž, jen bych chtěla upozornit, že i na první pohled správný názor může mít své mouchy...

hnatlubo
04.03.2019 odpad!

Kniha je neuvěřitelný brak. Naprosto účelově zamlčuje některá fakta a překrucuje historii. Její autor je fanatik. Nedočetl jsem jí.

topi80
01.03.2019 5 z 5

Čtivým způsobem podaný sociologický náhled na současné dění v tzv. západní civilizaci. Dosud zatím jednoznačně nejlepší dílo na toto téma. Místo konspiračních teorií zde nastupují logická vysvětlení na základě sociologického rozboru, historie, kultury a ekonomiky. Doporučuji k přečtení každému, kdo se chce v současné situaci vyznat. Pro některé čtenáře (kteří se zatím příliš o dění nezajímají) to může být složité, protože nemusí být informován o jevech, na které kniha odkazuje a znalost faktů bere jako samozřejmost (znásilňovací kauza v Rotterhamu, represivní režim ve Švédsku apod.). O tom, že se kniha stává zásadním pilířem vnímání společenských jevů, svědčí to, že pojem "nová aristokracie", se kterým Hampl v knize operuje, už se stává běžným termínem v diskusích.

Eldar80
14.12.2018 4 z 5

:D Tak tohle je moc. :D Tohle se pokusili neomarxisti z UK „zakázat“? (Nakonec došlo ke stáhnutí z distribuce Karolinum.) LOL! Naprosto fascinující obraz dnešní doby a její politické korektnosti. Normálně bych nevěřil, že se něco takového může stát! Vůbec se nedivím, že byl Hampl nařčen, že se jednalo o domluvenou reklamu. :D Navíc kniha byla stažena ještě předtím než ji jeden z udavačů četl. Stačilo totiž jméno „xenofobního“ autora...
Soudruzi, tak tahle by to nešlo! Pán se zdá býti vtipálkem. Tak jako se nedá brát vážně Podvolení, tak se nedá brát vážně ani tohle. Tam kde se Podvolení tváří jako román s dějem, tohle se tváří jako vědecká literatura. Jenže soudruzi, nenechte se oklamat! Jedná se o pouhý sociologický esej a literaturu faktu. Co Hampl popisuje, všichni vidíme.
Tedy - pokud nezavíráte oči.
Celá první polovina knihy je pouze konstatování různých společenských faktů, které můžeme pozorovat na dnešní společnosti. Od jejího úpadku až třeba k nástupu kulturního marxismu a LGBT-gender-ekofašismu.
Za tímto úpadkem však není žádný zlý úmysl, ale defektní fungování byrokracie, kterou vytváří nová aristokracie. Že je nová aristokracie novodobá šlechta asi není nijak převratný nápad. Tak to prostě je. Její privilegia jsou očividná. Na Západě pochod institucemi definitivně zvítězil. Součinnost humanitních škol, médií a politických neziskovek však nemusí nikdo řídit. Vzniká sama sebou povahou myšlení nové aristokracie.
Teprve až po této analýze nastupuje problém migrace a islamizace Evropy. Ale ani tady není Hampl dostatečně tvrdý. Tak jak se mírní v kritice fašizace společnosti, mírní se i v případě islámu. Možná však proto, aby kniha mohla vůbec vyjít. Těžko říct, když už i její současný obsah vyvolává kontroverze.
Co je však velmi užitečné, tak jeho doporučení k další literatuře. Podle mě však doporučení mohlo být víc. Když na začátku mluví často o civilizaci a její hodnotě, mohl aspoň doporučit vynikajícího Fergusona.
(Civilizace: https://www.databazeknih.cz/knihy/civilizace-208487)
Druhá část knihy je výrazně lepší, protože popisuje zjevný konflikt nové aristokracie a ostatní společnosti. Z toho co se v současnosti děje je zřejmé, že nová aristokracie má jiné zájmy než jsou zájmy jejich občanů.
Popisuje nebezpečí islamizace, které je zřejmé všem myslícím lidem. Pouze přisluhovači nové aristokracie jsou schopní tvrdit, že „islám není problém“. Ze všech těchto akademických pracovníků od arabistů po religionisty se tak stávají kolaboranti s islámem. Bohužel Hampl píše, že islám byl chybně zařazen mezi náboženství. Ani on si netroufá označit islám za fašistickou ideologii. Naštěstí na tohle téma kniha již vyšla:
Islamizace však není jediný problém. Pochod institucemi začíná sílit i u nás. Zatímco na Západě už začínají mít problémy s protibělošským rasismem a otevřeným odporem vůči konzervativním hodnotám.
Zatím má nová aristokracie převahu. Hampl upozorňuje, že se tento trend pravděpodobně zvrátí a je nutné být připraven na změnu. Západ je sice ztracen, protože tamní islamizace zašla příliš daleko, ale my máme ještě naději.
Albert Einstein údajně řekl: „Pokud to neumíš vysvětlit jednoduše, nerozumíš tomu dostatečně dobře.“ Myslím, že jednodušeji než to popsal Hampl to už nejde. Jeho teorie je přes svou komplexnost až primitivně jednoduchá. Při čtení to pochopí úplně každý. Doporučuju všem. Kdo však očekává seriózní vědeckou literaturu, bude muset hledat jinde. Škoda, vzhledem k tématu to mohlo být lepší. 80%

freejazz
24.10.2018 4 z 5

knížka jako katalyzátor - okamžitě odhalí smýšlení čtenáře.
je zajímavé, že největší potíže se čtením takovéto knížky mají ti, co nejvíc hučí po svobodě, toleranci, „jiném“ myšlení. a pobavilo mě, že si někteří čtenáři z celé knihy pamatují akorát poslední poznámku pod čarou.
prostě přemýšlení bolí. médii předžvýkaný a natrávený hamburger supertolerantní společnosti, která ovšem například nesnáší zvonění kostelních zvonů a proto musely zmlknout, nabídnutí přednosti a podržení dveří při vstupu do místnosti klasifikuje jako harašení a spocený chlap je nehodná bytost na úrovni Tolkienova Miláška je zjevně pro milovníky „krásného nového světa“ přijatelnější, než trochu bolesti při uvědomování si sama sebe. dnešní ufňukaná ubečená (de)generace, neschopná přežít bez mama hotelu a lebedící si v průzračných meditacích, vytvořených v powerpointu je dokonalou zárukou toho, že Hamplovy chmurné vize dojdou naplnění.
I když se úplně nestotožňuji s autorovým pohledem na svět, v mnohém mu dávám za pravdu. ovšem úplně nejhorší, co vidíme v přímém přenosu, je to, jak se ta naše elita mění na jelita. dovolím si tvrdit, že k vyhubení evropské civilizace vůbec není potřeba islámské agrese, zvládneme to sami.

Petr007
16.10.2018 5 z 5

Možná to bude tím, že jsem hned předtím četl knihu Teror ctnosti od Thilo Sarazina, byla tato kniha pro mě příjemným čajíčkem. Vše stručné a přehledné a i s řešením jak odvrátit plíživé převzetí našeho kontinentu tímto rakovinovým parazitem jménem Islám.

JohnKitts
12.10.2018 5 z 5

Petr Hampl je "lidovým" sociologem na svém místě. Prolomení hradeb? Nenucené pojednání o úpadku západní civilizace hned z několika hledisek a příčin. Pro rozumově selsky smýšlejícího jedince jistě žádná externalita. Jedna a jedna jsou dvě.

gladya
07.10.2018 1 z 5

Jsem kavárenský povaleč, sluníčkář a ani nejsem dost mužná (narážka na opakovanou zmínku o mužnosti). To je nutné přiznání na začátek. Pan Hampl napsal dílko, které se celkem dobře čte a poukazuje na některé reálné problémy současného světa. Za to hvězda. Celkově ale zklamání. Uvedu pár výtek. Nekritizuji ani tak autorovy názory, ale zpracování.

1. Jak už se to dneska nosí, v knížce je zmiňován islám. Ještě v mém mládí nikoho nenapadlo, že by islám mohl být hrozbou. Od sociologa bych čekala zmínku, proč, kde a kdy se radikalismus objevil či probudil. Kde se berou ti vousatí inženýři nebo jak jim autor říká?

2. I u populární knížky by měla být alespoň hlavní zmiňovaná fakta a data podložena odkazy na zdroje, to by byla stránka navíc, kterou by jistě čtenář rád zaplatil. A ani ta stránka by potřeba nebyla. Stačilo by, kdyby se opakující se klíčové teze opakované pro zdůraznení zvýraznily jinak. To, co autor doporučuje na konci kapitol nejsou zdroje.

3. Ani v populární knížce by se popis změn sociální struktury neměl zúžit na popis moderní aristokracie (já jsem asi její slouha).

4. Příklady z historie jsou účelově vybrané a jednostranné, když budu chtít, nějakým příkladem z historie podpořím téměř jakoukoli tezi.

5. Řeči o svobodě slova a médiích jsou úsměvné, vždyť dneska je maistream Parlamentní listy a TV Barandov.

No, je toho víc. Zkrátka vezmi musulmana, byroktata, Sorose neziskovky (chybí jen Kalousek) , okořeň nesmysly o lidských a občanských právech a publikuj.

Je to škoda, protože téma je zajímavé a v najdou se tam i myšlenky, které stojí přinejmenším za debatu. Například, proč byla západní civilizace v historii tak úspěšná?

A trochu odlehčím Konec konců, každá civilizace zanikne, to není tragédie, jde spíš o to, jak zánik proběhne a kam svět půjde dál. Ozbrojování a násilí cesta není.

marvan00
04.10.2018 5 z 5

Dávno před objevením tématu migrace byl znám Petr Hampl pro svou schopnost originálního a koncepčního myšlení. Dodnes mám v živé paměti jeho vynikající přednášku o současných třídních rozdílech a vidím zde jasnou návaznost s jeho teorií o nové aristokracii tvořené vzájemně provázanou státní a korporátní byrokracií, která tvoří páteř knihy Prolomení hradeb a na jejímž základě autor objasňuje, proč nejsme schopni čelit islámské invazi a proč elity jednají proti zájmům svých národních států. Musím oponovat názoru, že pojem a myšlenku převzal od Kellera či dalších kapacit. S tímto pojmenováním přišel Hampl osobně ve vynikajícím článku, který svého času zveřejnil s velmi pozitivním ohlasem na Neviditelném psu. Je paradoxní, že kniha i autor si vysloužili takovou ostrakizaci, přestože Hampl na rozdíl od jiných kritiků "kavárny" odmítá "kavárnu" z daného stavu vinit nebo ji zesměšňovat a problém vidí spíše v daném systému, než v konkrétních lidech. To ho jen šlechtí a je ironické, že k podobné smířlivosti se jeho kritici z druhého břehu ani nepřibližují. Tak kdo tu vlastně koho rozeštvává a kdo tu vlastně rozděluje?

P.S. Nedá mi to a musím zareagovat na některé níže uvedené komentáře. Prý autor není dostatečně hluboký, stěžuje si jeden rozumbrada. No, ona to taky není příručka pro potápěče. Autor sám uvádí, že chtěl být srozumitelný, což se mu podařilo a nikoli důsledně vyčerpávající. Populární a vědecká literatura jsou dva různé žánry. To je jako srovnávat film s operou a povýšeně ohrnovat nos nad filmem, protože se tam málo zpívá. A zkuste si po sobě znovu přečíst svoje komentáře plné prázdných klišé psaných krkolomnou češtinou, když si stěžujte, že Petr Hampl je pro vás málo "hluboký". Bez urážky, ale přijde mi to vážně dost komické od někoho, kdo má problém se i adekvátně vyjádřit.

Sabi
27.09.2018 4 z 5

Nemusíte se vším souhlasit, ale přečíst by si měl každý.

amigo
29.08.2018

Velice poučná a dobře napsaná kniha o tom co se aktuálně děje nejenom na západě a co nám reálně taky v brzké době hrozí. Pro střední školy bych tuto knihu doporučila mezi povinnou četbu! A zejména by si ji měli pročíst všechny naše sluníčka. Vřele doporučuji. A dovolím si citovat:\" Pokud muslimové ovládnou Evropu, použijí veškeré její aktiva k útokům proti dalším částem světa. Přesně tak se zachovali po dobytí Egypta, Persie a Byzancie\". Tudíž není kam utéct. Musíme být silní a připravit se bránit. Půjde nám o život a bude to velice těžké vyhrát.

amigo
29.08.2018

Velice poučná a dobře napsaná kniha. Pro střední školy bych jí doporučila mezi povinnou četbu! A zejména by si ji měli pročíst všechny naše sluníčka.

flanky
15.07.2018 3 z 5

Velká škoda, protože tahle kniha měla poměrně hluboké myšlenky. Problém je v tom, že se autor spíše svezl na nenávistné vlně dnešní společnosti. Problém s růstem byrokracie, což je dle mého zásadní problém, je asi to nejhodnotnější z této knihy. Spojitost s Islámem už je trochu spekulativní, nicméně ještě pořád lehce ověřitelná myšlenka, která se, pokud opravdu začneme více pátrat, bude hůře vyvracet než potvrzovat. Velký nedostatek však vidím v oněch krocích, které by měl člověk dnes podniknout. Autor sliboval, že čtenáři sdělí několik bodů, jak se účinně bránit islamizaci. Předložil všehovšudy pouze jeden - ozbrojit se a zakládat organizace podobně smýšlející, které se budou chystat na budoucí válku. Po sdělení těchto myšlenek na mě autor působil poměrně zakřiknutě, jako kdyby se sám sebe zalekl a pak už byl velice opatrný, což samozřejmě působilo dost nevěrohodně. Ani časté opakování stejných myšlenek (zvláště o byrokracii) na mě příliš dobrý dojem neudělalo. Zkrátka je to vše až příliš neuspořádané a potenciál knihy to poměrně vyčerpalo. Co se však musí uznat, styl autorova psaní je velice poutavý, takže alespoň to bylo čtivé.

jiri2737
26.06.2018 4 z 5

Původně jsem si myslel, že se jedná o klasickou knihu varující před islamizací Evropy. Velký omyl. Jedná se o sevřenou velmi čtivou knihu, sociologickou esej, která vysvětluje motivaci světových elit (rozbití národních států, zpochybňování tradiční rodiny, dovoz muslimů do Evropy, vytváření a podpora neziskového sektoru apod.). Osobně jsem optimista a nemyslím si, že Evropa skončí v chaosu jak popisuje autor. Věřím, že změna přijde pokojnou cestou. Volbami anitiimigračních a realistických stran, které skončí se sebevražednou neomarxistickou politikou Evropské unie. Proč si to myslím? Stačí se podívat na Salviniho Itálii, zhroucení Macrona, odchod Merkelové, volby v Rakousku, Polsku, Maďarsku, Česku, Švédsku, Nizozemí volební preference ve Východním Německu, Bavorsku, eurozóna před krachem apod. dávají naději, že se současný Brusel samovolně zhroutí a do Evropy se vrátí rozum.

Lesní_chodec
25.06.2018 5 z 5

V českojazyčném prostředí doslova úkaz hodný "zázraku". Je příjemné vidět, že i u nás jsou autoři a intelektuálové, kteří svými myšlenkami nemají daleko k Nové pravici.

Prolomení hradeb bych označil za povinnou četbu pro všechny, kteří jsou otráveni současným systémem a tak nějak tuší, že to co se nám "elity" snaží servírovat je slabě řečeno proti zdravému rozumu!

Rawen616
22.06.2018 odpad!

Tak jo - mažu původní komentář neboť jsem knihu přečetl. Hodnocení ovšem nezměním. Ve zkratce o co jde - kniha vám poskytne neuvěřitelně subjektivní a černobílý autorův pohled na svět. Zkrátka, jak asi tušíte, za všechny vaše problémy můžou bohatí, vzdělaní, vysokoškoláci, neziskovky, elity, cizinci a lidé co mají jiný názor. Jediná část knihy, s níž se dá souhlasit je ta, kde kritizuje bující byrokracii. To je opravdu problém a vždy byl. Ale pak už to zase jede. Islám a národy které ho vyznávají zdaleka nejsou názorově ani kulturně jednotné. Autor je ale popisuje jako Zergy ze Starcraftu. Jako tupou nemyslící masu monster řízenou kolektivním vědomím a trávící veškerý svůj volný čas zabíjením a znásilňováním bezvěrců. Západ naopak autor vykresluje jako dokonalý(a přitom ho kritizuje, neboť v něm jsou ty elity a neziskovky) a jako tvůrce vší civilizace (o tom kolik vynálezů a objevů máme přejatých z východu opět ani slovo - respektive ve škole to učí špatně, antizápadně - algebru a kompas určitě vymysleli slovani, jen nám to všichni tají). O nadřazenosti bílé rasy tam sice nic nepadne ale jako bych to tam cítil. Stejně tak si autor vyzobává z historie jen takové věci jaké se mu hodí do krámu(otroctví provozované bělochy je ok a "soft"- to přímo cituji z knihy, otroctví u muslimů je nepřípustné zlo jaké nemá obdoby atd.) Dále se v knize neustále opakují teze o ztrátě mužnosti a potřebě vychovávat bojovníky a chystat se na válku, až jsem si říkal, že má autor nějaký osobní problém. O válce a bitvách totiž většinou nejvíce básní ti, kdo potřebují zamaskovat svou zbabělost. A taky kniha vůbec nestraší. Dost často se tam totiž opakují věci ve stylu "neříkam, že vaše děti budou umučeny migranty ale je dost pravděpodobné, že vaše děti budou umučeny migranty". Stejně tak "pobaví", že v jedné části autor vyzívá, že pro obranu národa před islamisty bude potřeba nejdříve zlikvidovat domácí lid který dostatečně nechápe jaké nebezpečí může takový islám představovat a jako vzor si bere IRA a podobné bojůvky. Jinými slovy abychom ochránili Čechy, budeme muset nejdřív zabíjet Čechy aby pochopili jak hrozní jsou ti islamisté. Geniální! Pane Hampl vy jste hlava...
Za úplně největší fór považuji už úvodní stránky, kde nás autor ujistí, že nás nehodlá zatěžovat zdroji a poznámkami. To totiž používají jen ti hloupí vědci a elitáři. Chytrý člověk zdroje nepotřebuje protože používá hlavu, čte Hampla, případně sleduje videa na youtube a skupiny na facebooku kde je pravda a nic než pravda, to dá přeci rozum.
Závěrem: Pokud si myslíte, že jistý Japonec je největší Čech a jistá kapela co ráda používá německý švabach a železné kříže(a jejíž fandové si sem tam trochu zahajlují) jsou vlastenci. A nebo pokud vy sami jste na Sputniku, Aeronetu a dalších stránkách odhalili pravdu o spiknutí a nyní vedete v hospodě s partou plešatých kámošů odbojovou činnost a trénujete na obranu hranic se vzduchovkou a v maskáčích od vietnamců, pak si klidně pár hvězd přihoďte.

thorir
15.06.2018 3 z 5

Na knihu jsem narazil v podstatě náhodou, někde na FB se objevil jakýsi příspěvek člověka z UK, rozhořčeně vyzívající k bojkotu knihy a popisující svůj boj proti tomu, aby se kniha prodávala v univerzitním knihkupectví. V dnešní převrácené době, plné sněhových vloček a útlocitných jedinců, asi nic neobvyklého. Jenže z podobných cenzurních snah vždy vidím rudě, tedy jsem knihu okamžitě objednal.

Zcela na rovinu, čekal jsem víc. S tím co je v knize napsáno se názorově víceméně ztotožňuji, na dnešní směřování světa se dívám podobně, ukazuje se však, že shrnout příčiny stavu a vývoje západní civilizace, hlavní dnešní civilizační neduhy, do tří set stránek formátu A5, je pro hlubší pochopení zcela nedostatečné. Podání je naprosto nehodné důležitosti tématu.

Teorie byrokratizace společnosti je srozumitelná a celkem uvěřitelná, postrádám však vysvětlení hlubší příčiny toho, proč „superelity“ uvažují zrovna tak, jak uvažují. Proč převážil zrovna extrémně levicový názorový proud? To v knize naneštěstí vysvětleno není. Nárůst byrokracie by přece byl stejně dobře možný i „zprava“.

Autorova teorie mi v mnohém připomíná hlavní poselství dnes již klasické, přesto zásadní, knihy Josepha Taintera „Kolapsy složitých společností“, aneb „složitá společnost začíná kolabovat v okamžiku, kdy náklady na udržení složitosti překročí výhody ze složitosti plynoucí“. Smysl to dává. Osobně pro hlubší poznání o tom co je špatně s moderní extrémní levicí a proč se nemusíme stydět za příslušnost k západnímu civilizačnímu okruhu, doporučuji sledovat např. přednášky prof. Jordana B. Petersona.

Za další velké mínus považuji to, že knize citelně chybí poznámkový aparát a odkazová literatura. Autor sice předem upozorňuje, že nic takového v textu na čtenáře nečeká, nicméně alespoň základní přehled literatury, který formuloval autorovy názory, by si kniha zasloužila. Těch několik málo doporučených knih, jedna na konci každé kapitoly, nestačí. Za tohle jednoznačně hvězdička dolů.
Množství faktů, se kterými kniha operuje, je dnes běžně řazeno do kategorie fake news, z mainstreamu se o tom nic nedozvíme, zbývají alternativní zdroje (a v podstatě pouze v anglickém jazyce). O to víc by si právě uváděná tvrzení nějaký zdroj jednoznačně zasloužila. Takto kniha nepůsobí důvěryhodně. Je to škoda. Z toho co lze dohledat, z faktu, že mainstream skutečně silně selektuje co publikovat a co ne, je zřejmé, že autor si pravděpodobně nevymýšlí. Na druhou stranu, autor zřejmě moc dobře ví, že názorové odpůrce by nepřesvědčilo sebevíc, zcela korektních, odkazů.

Co závěrem? Přes výše uvedenou kritiku knihu doporučuji k přečtení. Minimálně jako úvod do problematiky. Čím víc lidí si uvědomí, že vládnoucí struktury skutečně nepracují v zájmu většinové populace, že výkřiky typu „potápějte ty lodě“ a názory na správný postup řešení krize ničemu nepomůžou a nikdo z elit se jimi nebude řídit, tím lépe. Tedy pět hvězdiček za odvahu napsat knihu na tohle téma, jedna hvězdička za zpracování. Výsledek = tři hvězdičky. Můžeme doufat, že další revidované vydání dopadne lépe.

Mimochodem, palec nahoru za komentář Belatris. Přestože bychom se pravděpodobně v živé debatě neshodli, zřejmě bych stál na opačné názorové straně, nelze neocenit přístup k diskuzi v duchu tradice Voltaireovi připisovanému „Nesouhlasím s jediným slovem, které říkáte, ale navždy budu bránit, abyste je říkat mohl.“