Prolhaná věda

Prolhaná věda https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173320/bmid_prolhana-veda-M89-173320.jpg 4 34 14

Po přečtení této knihy už nebudete věřit ničemu! Způsobuje vakcína MMR autismus? Je homeopatie šarlatánskou pavědou? Bude vaše dítě po drahých produktech obsahujících omega -3 inteligentnější a hodnější? Můžeme věřit článkům v mediích, které začínají větou „Vědci zjistili…“? „Existují dva přesvědčivé důvody, proč si přečíst tuto knihu. Prvním je, že si vychutnáte její systematické demontování nesmyslů předkládaných nutričními odborníky, homeopaty, kosmetickými společnostmi a farmaceutickým průmyslem… A druhým je fascinující diskuse o tom, proč se necháváme tak snadno napálit. Přidejte ještě zábavnost knihy a vyjde vám jedna ze zásadních knih tohoto roku. New Scientist „Naprosto základní učebnice pro všechny, kdo někdy pocítili znepokojení nad zpravodajstvím o módních vědeckých ‚průlomech‘, zdravotních hrozbách a příbězích typu ‚výzkumy ukázaly‘…“ Time Out „Autor napichuje na rapír své logiky velkou farmacii, média a všechny, kdo zneužívají vědu. Jeho cílem je naučit čtenáře, jak rozeznat jejich triky, aby byli ‚do budoucna odolní proti novým variantám hovadin.´“ Guardian „Cílem jeho knihy je vyučovat nás v naději, že jednoho dne budeme psát méně nesmyslů.“ Daily Telegraph Ben Goldacre je publicista, komentátor a lékař, který se nejvíc proslavil svým sloupkem ‚Bad Science‘ v Guardianu. Narodil se v roce 1974, studoval v Oxfordu a Londýně, a kromě několika záletů do akademického světa pracuje na plný úvazek jako lékař ve státním zdravotnictví ve Velké Británii. Více naleznete na jeho stránkách badscience.net. Další kniha Bena Goldacra Zkorumpovaná farmacie na pultech již od října 2013!... celý text

Literatura naučná Věda Zdraví
Vydáno: , CPress

Bad Science , 2008

Dámaskloboukem
08.10.2023

Tak pozor, věda jako taková je ve všech oborech včetně farmacie a medicíny naprosto exaktní, dosahující neuvěřitelných výsledků, které pomáhají spoustě lidí. Teď mám na mysli třeba biologickou léčbu v onkologii.
Ovšem, za vším je člověk, tudíž peníze a zisk. A farmacie je vhodné prostředí pro nepřeberné množství leváren, lží a podvodu.
V církvi se kdysi kupovaly odpustky. Teď zhresis ( každý si muže doplnit na kterém poli ) a v každé lékárně vam ochotně prodají vysoce účinné přípravky - na snížení cukru a cholesterolu, na zhubnutí, na játra, na spaní, na kojení, na křečové žily, od bolesti
A ještě když se řekne, ze to není lék a tudiz není tak škodlivý, to jsou pak tržby!
Mě jen za minuly týden okradli v drevoprodejně, špatně mi vrátili v pizzerii a do očí mi lhal instalatér. Když jsem ho usvedcila smskou s jeho šéfem ani se nezacervenal a už vůbec neomluvil.
Je to ve všech oblastech.
Teď potáhnu s autorem knihy za jeden provaz. Takové malé doplnění.
Až půjdete s receptem do lékárny pro lék X a lekarnice vás mile přesvědčí, ze vám lék X vymění za úplně stejný, ale bez doplatku, vězte, ze to nečiní ze solidarity k vám, ale pro vlastní prémie. Místo leku originálního (z receptu) nabídne kopii vyrobenou v Číně. Bohužel tyto přípravky mají povoleno lišit se až o 40% účinné látky ve svém obsahu od původních, originálních preparátu. Pojišťovna proplatí lék z receptu, a rozdíl v ceně, který lekarna získá je základem premií zamenujiciho lékárníka. Každý den zaměstnavatel počítá procenta záměn tím správným směrem a podle toho jsou bonusy.
Především velké řetězce, s reklamou v hlavním vysílacím čase televize, jsou na to specialisté.
Takže ano, čtete podobné knihy a užívejte VLASTNÍ rozum.

konicekbily
08.10.2023 5 z 5

Věda snad není prolhaná, ale prodej či uvádění na trh je odporné - přímo hnusné. Upravování výsledků výzkumů, aby dokazovaly, že tento lék je nezbytný a jedině správný, prohnání těchto "upravených" výsledů médii a oblbování konečných spotřebitelů - někdy až pacientů. To, že si platím zdravotní pojištění a léky, očkování a doporučení jsou pod patronátem velkých farmaceutických firem tak, aby maximalizovaly své zisky jsem se domníval, ale tentokrát jsem o tom přesvědčen!

IHT
04.08.2023 5 z 5

Nazev knihy je dost nesikovny - BAD SCIENCE neni "Prolhana veda", ale spise spatne delana veda, nebo proste "veda" ve smyslu paveda, pseudoveda atp. To je to, proti cemu se sanzi Goldacre brojit. A take proti nekterym spatnym vedeckym praktikam (zneuziti statistiky, zvelicovani marginalnich vysledku atp.).
To se zdaleka netyka veskere vedy - tyka se to te, ve ktere se toci velke prachy, rpotze tam je motivace zaujmout (a idealne dostat svuj produkt na trh). Krome mediciny jsou obdobne praktiky i v modernich technologiich...
Goldacre se snazi jednoduchym zpusobem zvidavym ctenarum vysvetlit, jak novinari spatne popularizuji vedu. A hlavne jak cist puvodni vedecke clanky a jak jim rozumet. To je vec, ktera by se mela vyucovat na strednich skolach. (Bohuzel mam dojem, ze na strednich skolach je problem vubec donutit mladez, aby neco cetla. Za nas jsme si museli pripravovat "aktualitu z tisku" jako ustni referat, tusim v obcanske nauce, a byl to totalni vopruz... V dnesni dobe internetu a pristupnych databazi (pohrichu casto placenych :() by mela byt situace mnohem jednodussi.)
Medicina zalozena na dukazech je skvela vec a neni to nejaky boj MY versus ONI - vedecky pristup neni nejaka sluzka mediciny, je to mnohem obecnejsi zalezitost, zpusob chapani fungovani sveta. Alternativni pristupy, ktere vyuzivaji (v horsim pripade) pseudovedecka yvsvetleni jsou proste BAD. A pritom, jak autor hezky ukazuje, neni problem pripravit jednoduchy experiment, pro testovani ucinnosti homeopatik, akupunktury a dalsich praktik (ktere casto funguji, protoze placebo efekt). Uzurpovani si "prava na respekt" pouze s odkazem na "rovnovahu v diskuzi" je nesmysl.
Hned jsem si koupil dalsi Benovu knihu a drzim mu palce v jeho boji s "vetrnymi mlyny".

nevermore3
17.11.2022 2 z 5

Jednostranej, až žlučovitej canc. Rádoby vtipnej. Napadá homeopatika, detoxikaci těla apod. Dlužno říct, že ne vždy neoprávněně. Psáno je, mně odporným, "americky-článkovým" stylem, prošpikovaným nevtipnými průpovídkami. Ne že by ten týpek v lecčem dozajista neměl pravdu, ale je z něho až moc cítit, že je to příznivec JEN klasické medicíny. Působí pak na mě dogmaticky. Já jsem pro syntézu obého.

asden12
18.01.2022 5 z 5

Povinná četba - do škol a redakcí médií! Včera bylo pozdě! Kéž by si někdo dal tu práci a podobně dýchal na záda českým žurnalistům a jejich vejšplechtům. V době covidové by polovina z nich měla jít za svoje výstupy sedět. No nic. Fakt dobrá kniha.

PMR
26.06.2019 4 z 5

I když je kniha už docela zastaralá (v klinickém výzkumu všechno běží hrozně rychle) a autor vystupuje přeci jenom spíš jako publicista než jako odpovědný vědec/lékař, tak si myslím, že poskytnuté informace je skutečně dobré znát.
Současný klinický výzkum je ve špatném stavu: připomíná spíš agendu obrovské (tj. podezřelé) tiskové agentury a boj o příbalové letáčky než rozumné usilí o poznání.
A trh alternativních léčiv a doplňků je doslova děs zběs...

onRock
14.10.2018 5 z 5

Kniha sa sústreďuje najmä na odkrývanie populárnych mýtov šírených bulvárnou tlačou a pseudovedcami. Napríklad vyvracia informáciu, že MMR vakcinácia spôsobuje autizmus, spochybňuje rôzne šarlatánske metódy detoxikácie, kritizuje lekársky často nevzdelaných tzv. výživových poradcov, vyvracia účinnosť vedecky neúčinnej homeopatie. Skvelá kapitola o placebo efekte. Hlavným cieľom knihy je snaha vzbudiť v čitateľovi snahu po tom, aby si fakty, ktorým je ochotný uveriť, dôkladne overil a skúmal zdroje informácií. Mnoho "hurá" teórií totiž pochádza z pochybných pseudovedeckých výskumov – akademicky nepublikovateľných.

onRock
14.10.2018 5 z 5

Jack Bauer
18.07.2016 3 z 5

Kniha vystihuje přesně to co tvrdím ve všech komentářích o zdravé výživě. Ničemu se nedá věřit, samé lži, marketing, byznys, odporující si se studie apod. Samé kecy. Jedna studie tvrdí to a druhá to vyvrátí. Nejlépe jíst na co zrovna v daný moment má člověk chuť, tělo si řekne. Jíst zdravě ano, ale nepřehánět to. Kniha je to velmi zajímavá, ukazuje jiný pohled na věc, jak jsme neustále ohlupováni, ale jelikož se mi místy dost hůře četla dávám slabší hodnocení i když si jistě zaslouží větší.

bzucino
25.10.2015 5 z 5

Kniha má mizerný překlad (originál se jmenuje Bad Science). Já bych to přeložil jako Mizerná věda. Popisuje, jak se věda dělat nemá. A to nejen přímo u profesionálních vědců (kteří dělají mnohem více bot než je zdrávo), ale především u marketéřů, šarlatánů a různých lobbistů.

Televize a bulvár nemají rády, když vědec řekne, že "je to o něco komplikovanější". Přicházejí tak o svůj příběh, jasnou čáru mezi kladným a záporným hrdinem. Proto si hledají rádoby vědce, kteří mají rádi silné, jednoznačné, kontroverzní tvrzení. Když někdo vytáhne statistiku a ukazuje, že závěry nejsou jendoznačné ... tak o skutečnost nemají zájem. Ukazují lidem parodii na vědu - skalndály, paniku, seznace.

Jingle
31.05.2014 3 z 5

Slyšela jsem mnoho pochvalných komentářů, ale pro mě trochu zklamání. Kniha mi nepřinesla asi nic, o čem bych už nevěděla (z jiných knih, článků a pořadů), nebo co bych vědět chtěla (boje Kellogse proti samohaně? :)). Homeopatika, ušní svíčky... nic nového pod sluncem. První půlka byla aspoň taková svižná, ale pak už jsem se celkem nudila. Nicméně tomu, kdo nemá potuchy o pharma businessu a současné medicíně, bych knížku určitě doporučila.

Jelitovna
07.05.2014

Trošku asi ořech pro překladatele, stávalo se mi, že některé věty či odstavce jsem musela přečíst víckrát, aby bylo jasné, ke které předchozí se následující věta vztahuje. A i když nesouhlasím úplně se vším, domnívám se, že s "tímhle" (myšlen obsah knihy) by se měl seznámit každý.

mgraja
14.11.2013

super, doporučujem,,, informacie aj o veciach, ktoré som nikdy moc neriešila :)

maaca
20.09.2013 4 z 5

Je znát, že autor je lékař a je hezké číst, že panuje stejná rivalita mezi lékaři a farmaceuty všude na světě. Kniha je hodně zaujatá a možná by snesla trochu více humoru (i když uznávám, že psát vtipně na téma statisktika asi moc nejde). Poutavé čtení plné zajímavých informací ze světa vědy, zdravotnictví a médií. Každopádně od teď už budu číst "populárně vědecké" články úplně jinýma očima.