Prokletý sníh

Prokletý sníh https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420592/bmid_proklety-snih-UTA-420592.jpg 3 84 29

Život otrokyně Tary nestál ani za zlámanou grešli. Proto nedokáže pochopit, proč ji pomocí kouzel přenesli do jiné země, kde má najednou cenu zlata. Považují ji za klíč k poražení nestvůr, které sužují království pokaždé, když napadne sníh. Jediný, kdo útok krvelačných běsů zatím přežil, je králův bratr Corann. Spolu s ním se proto vydává tam, kam si chodí pro radu jen opravdoví zoufalci – k tajemným čarodějkám zvaným Tkadleny. Pomohou jim rozplést vlákna děsivé záhady? Přijdou na to, kdo vzkřísil prastarou magii a ovládá zákeřné nestvůry?... celý text

janca6129
21.05.2020 1 z 5

Bohužel... Nedočetla jsem. Špatně se mi četlo kvůli nedotažené korektuře textu. V dnešní době, kdy je korektorů a redaktorů "na úrovni" poměrně dost, se tohle špatně odpouští. Ale to je spíš podpis vydavatele než spisovatelky. Velké plus za krásnou obálku. Ale... Příběh sám o sobě mě ani moc nezaujal. Čekala jsem víc...

lena.o.knihach
15.04.2020 2 z 5

Řekněte mi, když se rozhoduju, co budu číst dál, proč dám přednost českému autorovi. Vždyť moc dobře vím, že tady u nás můžu číst jen Kateřinu Petrusovou, Petru Stehlíkovou a Zuzanu Strachotovou. Ale ne, já prostě musím doufat, že najdu další české jméno, které bych mohla přidat na seznam.

Na začátku Prokletého sněhu jsem si říkala, jak lehce se to čte, to bylo fajn, jenže pak to začalo. Autorka na mě vybalila tolik jmen, že jsem se v nich neorientovala. Doteď si pamatuju jen jméno hlavní hrdinky (Tara), ale žádné jiné.

Nicméně se mi to i přes všechen ten guláš dobře četlo. Pak jsem si ale uvědomila další problém. Žádná z těch postav mi nepřirostla k srdci, protože to pro mě byla jen jména na papíře. Ať si jde Tara sem nebo tam, nic se jí nestane, jsou to jen čtyři vytisknutá písmena.

Musela jsem si gratulovat, že jsem došla až na konec a ten byl na můj vkus zbytečně natahovaný. Já už jsem s posledními stranami přemýšlela, do jaké knihy se pustím dál. A tak by to asi být nemělo.

nikolthestrange
27.02.2020 3 z 5

(SPOILER) O existenci této knihy už nějakou dobu vím, upoutala mě především žánrem a krásnou obálkou, zařadila jsem ji tedy na svůj (sakra dlouhý) seznam četby. Vůbec jsem tehdy neměla tušení, že se jedná o českou spisovatelku! To jsem zjistila, až když se autorka zmínila na besedě, že o její knize zatím mnoho lidí neví a ráda by větší zpětnou vazbu. Tož :D Není divu, že byla vybrána pro přednášení o tvorbě fantasy světů, jelikož ten její je vážně zajímavý: vyzdvihla bych systém hierarchie, božstva a obřady (volba krále, pohřby). Povedl se rovněž výběr jmen postav a popisy prostředí. Moc mě bavilo rozplétání tajemství bestií, rozbití klišé okolo vyvolené se však moc nepovedlo. Romantická i dobrodružná linka spíše průměrná; hlavní hrdinka mi nevadila, ale ani mi nijak výslovně nepřirostla k srdci. První věta anotace je kec (sama tvrdí, jak měla na rozdíl od ostatních otroků dobré postavení a chce se vrátit domů), úvod byl strašně uspěchaný, vypadat jako mrtvá bývalka svého milého je zkrátka fuj a nechápu tu její neustálou potřebu vyplazování jazyka. Jinak se mi to ale líbilo, na tuzemské poměry rozhodně kvalitní YA počin.

Edice
10.02.2020 5 z 5

(SPOILER) Konečně fantasy, odpočinkové, ale čistokrevné!

Jak já jsem za tuhle knížku ráda. Ještě než vyšla, tak jsem si trošku prošmejdila web autorky a neplánovaně jsem se tak seznámila s Deabartem, který mě už v té době poměrně nadchl. Autorka navíc píše lehkým a čtivým stylem, kdy děj příjemně utíká a opakovaně láká ke čtení.
Knížka pro mě byla osvěžujícím překvapením. Opravdu jsem si ji užila. Nic složitého, žádná roztahaná rádoby epická sága, jen jedna čtivě napsaná kniha. Pro mě značka ideál.

Předložený svět i s jeho zákonitostmi mě bavil. Zvláště jsem si oblíbila příběh o jeho stvoření, který jsem našla na autorčině webu ještě před vydáním knihy. Hrdinové mi byli po chuti, i když nad jejich věkem mi visí drobný otazník, ať už kvůli mé nepozornosti nebo absenci jeho zmínění (ne, že by to v něčem nějak překáželo).
Všimla jsem si, že tu někteří čtenáři zmiňují, že jim Tara přišla příliš ufňukaná. Mně přišla "ufňukaná" přiměřeně k dané situaci. Vy byste snad "jásali", kdyby Vás někdo pokusem o utopení vytrhl z Vašeho světa a vhodil mezi bandu cizáků a jejich problémy kdesi v zapadákově, jak jednou zmínila Tara, na druhém konci světa, ať tam laskavě vyřešíte jejich problémy se sněhem? No já bych to teda moc nefeelovala. Tara na některé možná působila ufňukaně proto, že byla napsaná lidsky a jako člověk se také chovala. To je alespoň za mě velké plus. :)

Na autorku si ode dneška více posvítím. Už před Prokletým sněhem jsem ji mlhavě znala díky Aldormě (nad kterou bych si taky konečně mohla sednout a trochu ji prostudovat, že). Jsem ráda, že "koulovačkou s běsy" zvládla upoutat moji pozornost o to víc. :)

Ailee
13.01.2020 4 z 5

Začátek měl pár zakolísání a "procitnutí" jedné z postav uprostřed knihy bylo tak neneuvěřitelné, až jsem málem přestala číst, ale kromě těch pár škobrtnutí byla kniha velmi dobrá! Zvlášť když uvážíme, že je to autorčina prvotina. Jen tak dál.

Borufka_9
02.01.2020 3 z 5

Hezká knížka pro děti. Hlavní hrdinka na můj vkus trochu moc brečí, přitom hned ví co a jak má udělat. Takový poněkud zmatený a prvoplánový příběh a rychlý konec. Ještě mi mírně překáželo velké množství postav s prapodivnými jmény. Na České poměry ale moc hezká knížka, určitě ji doporučím. Líbí se mi autorčin styl psaní. A parádní obálka!

JackieDecker
12.12.2019 5 z 5

Deabart. Drsná země, plná drsných lidí žijících na základě udatnosti a cti. Přesto znají jak strach, tak zradu. A za obojí se tam platí krutá daň.
"Oběť je pouto. Smrt jednoho znamená život jiného. A jsou pouta která změnit nelze." - Tři věty, které naprosto přesně vystihují a protínají celý příběh jako šíp.
Anotace je trochu matoucí. To co leží před vámi, není prostý příběh otrokyně, ani obyčejné vyvolené, jaké známe z jiných knih. Je to akčně mysterióní detektivka z národa podobného keltům, nebo vikingům.
Tara není hloupá. Je vzdělaná. A leč otrokyně, její příběh dává absolutní smysl. Jak její minulost, tak vše co činí. I když pláče, je to silná žena. Silná v jejím vlastním duchu. A hlavně, NENÍ HLOUPÁ! A svou inteligenci projevuje sice svérázně, ale rozhodně si tím dokáže získat náklonost čtenáře.
Corann není obyčejný medvěd v lidském těle, je to hrdý, čestný muž a přes všechny jeho ideální vlastnosti, má i své slabé stránky. Všechny "vedlejší" postavy příběhu jsou jako dílky monumentálního 3D puzzle v nadživotní velikosti, tak jaký každý kámen v Deabartu. A na konci díla vás čeká celistvý obraz, který nemůže nikoho urazit, ani zklamat.
I když se příběh rozvíjí pozvolna, není v něm nouze o psychologii postav, záhady, akci, tajemno, magii a mnoho a mnoho mrtvých, krev, ztráty a nálezy.
Jednou se po tom tobogánu spustíte a brzy zjistíte, že z téhle skluzavky vede jediná cesta, dojet si po ní až po samotné rozuzlení příběhu. Děj skýtal nejedno překvapení. Pokaždé když už si myslíte, že něco víte, že máte svojí vlastní teorii navzdory postavám, nebo snad před nimi, všechno se několikrát ukáže být úplně jinak.
Než se nadějete, příběh jde do finiše. A člověku se jen tají dech. I když některé věci lze tušit, ať už k tomu dojde či ne, nejste zklamaní, chcete si to vychutnat plnou měrou.
Sice jsem nedokázala cítit s hlavními postavami. A ve většině případů an s vedlejšími, přesto jsem si tam našla oblíbence (samozřejmě záporáka :D - jak jinak...), přesto jsem se při čtení dvakrát rozplakala... A několikrát jsem se uculila a pobaveně uchechtla. Nebyl to nejsilnější emocionální zážitek všech dob, ale byl to dokonale vyvážený, dobře dávkovaný a perektně zvládnutý a vyprávěný příběh. Ať už se nakonec Tara ze Studánky rozhodne jakkoliv, konec jednoho příběhu pro ni bude začátek jiného. A i když mi už ho sledovat nebudeme, můžeme jí přát, Hodně slunce ;)

lucie0134
10.12.2019 3 z 5

Já prostě čekala něco víc. Víc dotažený konec, míň fňukání hlavní hrdinky a víc její snahy o to aby se uměla bránit, víc krve možná i násilí. (ano, občas i sobě si přijdu zvrácená, ale když už píšu o smrti, válce a obětování tak ať to stojí za to) Za mě prostě průměrná knížka. :)

Eillen
16.11.2019 5 z 5

Přestože jsem tento příběh (a všechny jeho předchozí verze) četla nesčetně krát, stejně jsem se těšila, jak si lehnu na gauč a začtu se do příběhu Tary a Coranna. A byť jej znám, zase se jim to podařilo. Zase mě vtáhli do děje a nepustili do poslední stránky.

Tara je dívka, která vám přiroste k srdci. Chová se přirozeně, nebojí se najevo dávat své emoce a ve vypjatých chvílích umí držet jazyk za zuby a své si jen myslí.
Corann je ... prostě Corann.
Chemie mezi těmi dvěma funguje od prvního setkání. Nedůvěra v začátku je logická. Postupné sbližování a pošťuchování vyznívá přirozeně. Celkový vývoj mezi nimi je krásně plynulý. Postupně si při čtení říkáte, zda zůstanou jen přáteli nebo se z nich stane i pár. No, já vám to rozhodně neprozradím :-)

Běsi (byť vnitřně pro mě navždy zůstanou Hrůzy) jsou mocný protivník, o kterém nikdo netuší odkud se vzal a zda je vůbec možné je porazit. A tak se nedá divit, že obyvatele království Deabart postihuje při pohledu na bílý poprašek strach.

Dávám plný počet hvězd. A to proto, že jsem prostě nemohla odložit knihu, četla celé dopoledne a i to vaření oběda prostě muselo počkat.
Možná si říkáte, že nejsem objektivní na hodnocení. A možná máte pravdu. Jenže, co byste čekali od "porodní báby příběhu".