Prokletý rok

Prokletý rok https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433281/bmid_proklety-rok-DYd-433281.jpg 4 1138 313

Mrazivý román v duchu fenoménu Příběh služebnice Dívkám ve vesnici se tvrdí, že mají moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. Proto jsou v šestnáctém roce života vyhnány do divočiny, kde se musí od této magie očistit – ne všechny se však vrátí. Tierney Jamesová sní o společnosti, kde mají ženy větší hodnotu než kus masa. Ale jak se blíží její vlastní prokletý rok, zjišťuje, že hrozba nečíhá jen v lesích. Nebezpečí se skrývá v nitru samotných dívek... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Grace Year , 2019

Hobitka
12.10.2022 4 z 5

Příběh se mi četl výborně. Drobečky informací o společnosti a prostředí troušené tak akorát aby přidávaly napětí a poutaly zájem, zároveň ale aby toho nebylo vyzrazeno až moc naráz.
Od začátku až do konce jsem byla velice zvědavá co se z toho vyklube. A bohužel pořád si tak úplně nejsem jistá co autorka vlastně chtěla sdělit. Tuším. Ale něco mi tam chybí... jako kdyby tam nebyla podlední kapitola nebo dvě.
Nějakou dobu mi ještě v hlavě zůstane.

Iva095
03.10.2022 5 z 5

Dlouhou dobu jsem váhala jestli si tuto knihu přečtu. Když jsem jí nakonec otevřela tak jsem jí propadla. Příběh byl napínavý místy děsivý a naprosto dokonalí.

ElizPetrova
25.09.2022 3 z 5

Po celém tom všeobecnému nadšení a propagaci, kterou nešlo přehlédnout na sociálních sítích, jsem od knihy čekala víc. Již od počátku mi celý příběh přišel docela matoucí, místy nudný a trochu fantasmagorický, romantická dějová linka mi do příběhu neseděla vůbec, konec zbytečně urychlený. Kniha měla za mě veliký potenciál, ale bohužel jej nenaplnila.

katee21
23.09.2022 4 z 5

Tahle kniha je všude... Na humbooku, instagramu, nejde ji přehlédnout a všichni o ni mluví. Přece jen i tady má dost vysoké hodnocení.
Není to styl příběhů, který bych normálně četla, proto jsem se nakonec uchýlila k tomu, že si ji raději půjčím, než koupím. Nakonec mi to asi je i trochu líto...
Je to neskutečně silný příběh a kolikrát budete sedět a říkat si: "To snad nemyslí vážně." "To fakt?!" Je to chvílemi až šílené a zmínka o Služebnici na obalu knížky, to vlastně vystihuje dokonale.
Tak do 3/4 knihy jsem si říkala, že to asi pro mě fakt není a že knize dám tak 3 hvězdičky. Kvůli poslední části - hlavně tím myslím kapitolu Návrat- to ale zvyšuju na 4. Ten konec vám vyrazí dech. Každou stránku budete měnit názor na to, jak kniha vlastně skončí a jak to s hlavní hrdinkou dopadne... Musím se přiznat, že jednu část jsem dokonce obrečela.
Jednu hvězdičku dávám dolů za ty, pro mě, nesmírné rozmluvy Tirney. Ano chápu, že tam nic jiného než její vnitřní rozmluvy prostě dát nejde, ale někdy už to bylo opravdu moc a já přeskakovala celé odstavce, abych se v ději alespoň trochu posunula.
Za mě je to kniha, kterou by si měl přečíst každý. Je to silný příběh.

Ještě si nemůžu odpustit poznámku k českému překladu názvu... Ano Prokletý rok svým způsobem dává smysl, ale anglické The Grace Year tomu dodává ještě větší smysl... (po přečtení pochopíte)...

SPOILER!!!
1. Doufám, že nejsem jediná koho Kirsten tak strašně vytáčela... Ano chápu, že skálopevně věřila v magii a to všechno kolem, ale byly chvíle kdy jsem jí měla chuť uškrtit.
2. Jen se chci pozastavit nad tím, jak je Michael úžasná postava... Na začátku jsem si už opravdu myslela, že dostane závoj od toho starého chlapa. To jaké charisma má je ale něco úžasného. Zvláště na konci, kdy si, teď to bude znít strašně hrozně jo, ale nevím jak jinak to napsat... Kdy si Tirney "nechal" i s prckem... Úžasná postava...
3. Zápletku s Rykerem jsem nečekala, ale nakonec to knihu krásně obohatilo a dodalo jí to zvláštní podtón... Fandila jsem jim a doufala, že se jim podaří utéct. Na druhou stranu ale chápu, proč ho autorka nechala umřít, protože by ta kniha s takovým koncem ztratila tak trochu smysl...
4. To že "pobuřovatelka" byla nakonec Tirneyina máma mě příjemně překvapilo a všechny ty podprahové rady, které Tirney spolu s jejími sestrami daly, mi zpětně přivodili husí kůži...
5. Znovu si nedovolím nevypíchnout ten překlad... Když už čeští překladatelé nechali jméno dcery Grace, proč tak nenechali i ten název? Vždyť to tomu přidává další hodnotu...

LenkaPet
18.09.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Nevím co víc říct. Je o nás ženách, o lásce a přitom je s nadějí smutná. Aspoň pro mě.
Přečtěte si jí. Je krásná.

shecoola
13.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha bola pre mňa tak obsahovo zvláštnou a pritom som si ani raz pri nej nepovedala, že toto ale nie je nemožné, toto (by) sa fakt mohlo diať. Ocitnúť/narodiť sa ako žena v tomto svete mužov neveští už od narodenia nič dobrého - značenie žien stuhami, nezmyselné pravidlá, príkazy, zákazy, tresty, nemožnosť dovoliť si čokoľvek povedať, urobiť, dokonca snívať, tresty za absolútne čokoľvek, čo si "muži v okrese" zmyslia a uznajú za hodné viny... napriek tomu v celom tom depresívnom, utrápenom, bolestnom príbehu je hlboko skrytá nádej. V reči kvetov, semienkach, vode, vzduchu, znameniach a láske, ktorá si našla miesto aj tam, kde by ju nikto nečakal.

Osobne ma tento príbeh nepustil odložiť knihu z rúk a jej koniec vo mne vyvolal ďalšie otázky - zmenilo sa týmto prekliatym rokom niečo? Čo sa vlastne nachádza za okresom - ďalšie okresy, kde sa dejú rovnaké neprávosti? A čo tajomná uchvátiteľka? Celý čas som dúfala v obrovský zvrat po návrate z prekliateho roka. V spravodlivosť, vykričanú pravdu na plné hrdlo.

Thierney mala vlastne len dve možnosti na krásny život. Ten prvý na úteku a v láske po boku Rykera. A ten druhý v spokojnosti a inom druhu lásky po boku Michaela. Každá ďalšia cesta by bola pre ňu ničím iným, ako utrpením. Takže ano, mohlo to dopadnúť radšej inak (kto by si to neprial), ale vlastne to dopadlo dobre

PosPol
31.07.2022 5 z 5

“…. její čas vypršel. Neporodila žádné syny. A všechny dcery skončily v dělnických domech. Její děloha se proměnila ve vychladlou a neúrodnou pustinu. Je k ničemu.”
“…. Ženy v okrese nemají povoleno vlastnit domácí zvířata. Mazlíčci jsme totiž MY.”
“…. Nemáme povoleno snít. Muzu věří, že bychom tím mohly skrýt svou magii. Jen to, že se mi něco zdá, by samo o sobě vyžadovalo trest….”

Tirney žije ve společnosti, které vládnou muži. Ženy musí mlčet a rodit. Ty, které nerodí, tak pracují. Její pocit, že jsou jako chovné klisny, je zcela oprávněný. Ale namítat nesmí nic. A do toho je tu Prokletý rok. Rok, kdy jsou dívky ve věku 16ti let vyslány pryč a po roce se vrátí. Zlomené, zničené, nebo po kouscích. Některé se nevrátí vůbec. Ale o Prokletém roce se nesmí mluvit a Tirney netuší, co ji čeká.

Příběh mi přijde jako užasná kombinace Příběh služebnice a Hungar Games. Knihu jsem přečetla za odpoledne a byla nadšena poselstvím, které skrývá. A ačkoliv jsem ve věku, kdy být Božím synem, už si mnu ruce a nohy před očekávanou bolestí, young adult můžu. Kniha je plná zmaru, zášti, nenávisti, bolesti a zrady. Ale zároveň i odpuštění, nalezení míru, lásky, přátelství a především příslibu změny.

Skutečnou výhodou je, že nemá pokračování a konec zkrátka znamená konec. Osobně by se mi líbil jiný, ale kdo jsem, abych zpochybňovala fantazii autora.

Klári007
22.07.2022 5 z 5

Na knihu jsem už delší dobu slyšela samé vynikající ohlasy. Věděla jsem, že to bude něco jiného a pro čtenáře možná i složitějšího. Začátek knihy byl pro mě mírně zdlouhavý a tak mi trvalo, než jsem se do knihy plně ponořila. Po přečtení prvních 300 stran jsem měla v plánu knize dat zhruba 4⭐. Bavilo mě to, ale nepřišlo mi to jako něco, z čeho bych měla být hotová. Jenže posledních pár stránek bylo pro mě najednou naprosto skvělých, plných emocí, zvratů a změn názoru na určité postavy, že se kniha stala jednou z nejlepších, co jsem kdy četla. Těším se na autorčina další díla a knize dávám plný počet⭐.

Áža707
10.07.2022 5 z 5

Dlouhou dobu jsem si myslela, že je Prokletý rok romantika a pak jsem si přečetla anotaci a přišlo velké překvapení, protože se vůbec nejedná o romantiku. Z knihy jsem nevím proč, měla strach a strašně dlouho jsem se odhodlávala, abych vůbec začala číst.

Hned po rozečtení se veškeré obavy rozplynuly a já se ponořila do úchvatného příběhu a nestačila jsem pomalu ani pořádně dýchat. Děj mě hned pohltil a já jsem během pár dní byla na konci a nechápala jsem, co vše se v knize odehrálo.

V této dystopii světu vládnou muži a ženy jsou jen pouhé věci a majetek můžu. Nejprve patří otci, následně manželovi a pokud mají tu smůlu a nikdo si je nechce vzít, tak skončí na předměstí, kde musí pracovat na podřadných pozicích a muži je vnímají jen jako hračku pro své uspokojení. Těžko říct, kde vlastně se ženy mají lépe. Z důvodu magie, kterou má každá žena, jsou šestnáctileté dívky vyhnany, aby se očistily od magie a následně mohly žít krásný a spořadaný život pod vlivem můžu.

Děsil mě svět, děsilo mě chování můžu, děsilo mě, jak se jedná s ženami a dívkami, děsilo mě, že stačí jen touha po nové manželce a hned je současná obviněna z něčeho proti zákonům, kteří muži vymysleli. Vážně mě toho na knize děsilo hodně, ale přesto byla naprosto skvělá a dokonalá.

Naše hlavní hrdinka Tierney si hodně dlouhou dobu dělá, co se jí zlíbí a možná tomu i pomáhá fakt, že ji otec vychovává jako syna. Je nebojácná, sebevědomá a hlavně si myslí, že i ženy mohou být chytré a vladout světu, ale tyhle myšlenky musí potlačit, protože by ji stihla smrt, kdyby se o nich někdo dozvěděl.

Musím říct, že Tierney jsem si zamilovala a celou její cestu a i osobní posun jsem sledovala s napětím a fandila jsem ji. Věřila jsem, že ona všechno změní!
Strašně mě štvala Kiersten a musím říct, že její chování na konci knihy mě velmi překvapilo a musela jsem ji přidat plusové body.

Autorka si připravila příběh velmi napínavý a zajímavý. V příběhu máme skvělé zvraty, které podle mě jen tak někdo neodhalí. Mě čekal největší šok na konci a to ve více věcech. Posledních 40 stran byla fakt síla a já jsem je četla se zatajeným dechem a otevřenou pusou.

Na začátku čtení jsem čekala jiný konec, ale když o tom přemýšlím několik dní po dočtení, tak byl skvělý, brilantní a sedl tam víc, než ten co jsem čekala. Jo a mimochodem úplný závěr jsem asi nepochopila, nebo spíš nevím, co si o tom mám myslet, protože se dá konec vykládat více způsoby.

Pokud máte rádi dystopie s prvky fantasy, tak vám tuhle knihu mohu jen a jen doporučit. Rozhodně si myslím, že ji nečtu naposledy a uvažuji o pořízení domů.

P.S.: nechápu, jak to někdo může srovnávat s Hunger Games, protože tohle bylo 1000x lepší než HG! A podobnost spatřuju jen v tom, že je to dystopie...

⭐ 5/5

Petra00
03.06.2022 5 z 5

Tento žánr běžně nečtu ale anotace mě zaujala natolik, že jsem se do knížky pustila. Rozhodně toho nelituji. Knížka byla skvělá, napínavá, chvílemi děsivá. Bylo mi nakonec líto, že už je knížka u konce.

Radějka
04.05.2022 5 z 5

Silný příběh, který si určitě přečtu znovu. Doporučuji si na něj vyhradit nějaký čas a nesmírně si jej užijete.

janka2000
21.04.2022 5 z 5

Úžasná kniha. Úplně mi to připomíná vznik feminismu.
Příběh se odehrává ve světě extrémního patriarchátu, kdy dívky jsou v 15 letech na rok vyhnány do izolace, aby nesváděly může. Zároveň jsou vychovány v šíleném prostředí, kdy ženy nemůžou nic a zároveň mají údajně magii, za kterou je lze nechat pověsit. Nesmí o sobě rozhodovat. Vše je trestáno fyzicky a na základě toho se chtějí dívky chovat i ten rok v izolaci, ale k tomu v extrémních podmínkách. Celý rok se je snaží lovit lovci, protože k tomu mají polikou podporovaný důvod. Prostě hrůza, ale zároveň je ta kniha kvůli tomu úžasná. Hlavní hrdinka to totiž prohlédla a přemýšlí mimo zavedené tradice. A tak může mnohé změnit... DOPORUČUJI!

alekis
07.04.2022 3 z 5

Ani omylem nejsem cílová skupina, ale zaujal mě název a anotace. Každopádně jsem čekala něco docela jiného. Nebyl to úplně ztracený čas, protože kniha mě přiměla zase přemýšlet nad tím, jak snadno podléháme sugescím, rádoby správným názorům, příkazům, proklamacím, věcem, které jsou úplně zcestné, často přinášejí některým skupinám (zde dívkám a ženám) bolest a zmar... a opakují se v lidské historii stále dokola. Stačí jeden dobrý vůdce, stačí víra, že něco je a bude tak a přes to vlak nejede, a naopak, že něco musí být úplně jinak...
Příběh je to dost otřesný a podle mě absolutně není vhodný pro mladé dívky věku základní školy!
Jsou mi tady jasné dvě věci. První: všechny hrůzy, až ohavnosti v této knize jsou naštěstí vymyšlené. Druhá: na planetě se ve skutečném životě místy dějí mezi lidmi pravděpodobně věci mnohem horší. Tak to prostě je.

Alienn
06.04.2022 4 z 5

Dostala se ke mně úplnou náhodou a jsem za to ráda. Velmi čtivá knížka, zajímavý námět, někdy tam té krutosti na mě bylo až moc, ale asi to tak mělo být. Doporučuji.

knihomolkaJani
27.02.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem opravdu dlouho odkládala, protože jsem se velmi bála zpracování. Byla to ale chyba. Příběh mě vtáhl a už nepustil! Hlavní hrdinka si mě okamžitě omotala kolem prstu a já si její bojovnost velmi oblíbila.
Na některých místech mi tedy pukalo srdce a nemohla jsem autorce odpustit, jak se příběh vyvíjí. Ale jednoduše to tak muselo být. Jen ten konec? Je tolik možností, co se vlastně stalo....
Pokud nad knihou ještě váháte, určitě si jí přečtěte!!

_Knihomolka_
22.02.2022 1 z 5

(SPOILER) Po přečtení anotace se mi autorčin nápad, ve kterém mají muži "nadvládu" nad ženami, které jsou ale o to odvážnější a vytrvalejší, líbil, (byl originální a v moc dílech se s ním setkat nedá), ale po přečtení knížky jsem byla dost zklamaná. S touhle knížkou to bylo jako na houpačce. Ze začátku nic moc, pak, když se Tierney setkala s Rykerem, to bylo super, ale poté se to zase vrátilo do stejných kolejí a ještě k tomu ten konec... Bohužel, ale musím říct, že to byla jedna z nejméně povedených knížek, jaké jsem kdy četla.

BlueTer
14.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha byla nesmírně zajímavá. Autorčin styl psaní mi sice moc neseděl, na to jak pečlivě popisovala nechutné a strašidelné scény mi chyběl popis třeba města, ale přesto se kniha četla rychle. Nadšeně jsem hltala každé slovo. Těšila jsem se, jak se postavy budou vyvíjet. Hlavní hrdinka je příjemná, chytrá, obětavá.
Na druhou stranu mi vadila ta občasná nelogičnost příběhu. Romantická linka mi připadala zbytečná, ale asi ji autorka potřebovala pro to těhotenství. Nechápu proč se hlavní hrdinka modlila za dceru, když se narodí do téhle společnosti. A jak už někdo podotknul určitě by na ní nebylo těhotenství po 3 měsících tak znát, aby jen foukl vítr a všichni to poznali. Moc se mi ale líbilo, jak na konci do sebe všechno zapadlo a to, že jsem vůbec netušila, že to bude Hans.
Myslím si, že Tierney na konci zemřela kvůli porodu. Sice ona sama nic nezměnila, ale dítě které porodila něco změní. Nejvíce se mi líbily části z tábora a hlavně posledních 50 stran, ty opravdu stály za to.
Celkem vzato je to podařená kniha a neotřelý námět, rychle se čte ale něco mi tam stále chybělo. Nedokážu přesně popsat co. A romantickou linku bych nejradši vynechala úplně.
Určitě je to něco na styl Příběhu služebnice a Hunger games, ale myslím si, že zmiňované knihy jsou určitě lepší.

lenuskav
11.02.2022 5 z 5

Jsem naprosto neschopná slova.. přemýšlím, jestli ty, co dali malý hodnocení četli stejnou knihu... Srdce mi pláče nad celým příběhem, protože je to TAK skutečný... celou knihu sem se se bála... nechtěla sem číst dál ale zároveň sem nemohla přestat. Za mě je to neuvěřitelný příběh, který budu vstřebávat ještě hodně dlouho

MishRarach
06.02.2022 5 z 5

Velmi silná kniha, která se vyhoupla mezi mé absolutní favority. Vnímám ji jako knížku, která mi možná trochu otevírá oči nebo bránu k tomu, abych se ve svém životě posunula. V knize jsou otevřená velká témata, která nejsou naší společnosti cizí, což je neskutečně děsivé. Zároveň je v knize ale velké množství naděje a odvahy, že je to až inspirativní. Do jisté míry v ní můžeme najít i částečně smíření... Upřímně je pro mě kvůli konci knihy stále ještě bolestivé ji hodnotit, protože mi otevřela pro mě velmi palčivá témata. Rozhodně ale stojí za přečtení.

Kniha2006
31.01.2022 5 z 5

Myšlenka se podobá Příběhu služebnice, ale....tohle má větší spád, děj není tak uzavřený, je v něm mnohem víc a je krásně napsaný.
Hlavní hrdinka je úžasná mladá dívka plná naděje a očekávání lepší budoucnosti a my pozorujeme svět kolem jejíma bystrýma očima. Zažíváme s ní vše. Ne zrovna lásku ke Kiersten, ale i pocit hrdosti a sounáležitosti na ne úplně očekávaném konci (aspoň pro mě) , který byl nádherný.
Knihu rozhodně doporučuji přečíst a doufám, že se dostala do rukou dívce z nádraží.