Prokletý rok

Prokletý rok https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428761/bmid_proklety-rok-JyV-428761.jpg 4 1138 313

Dívkám ve vesnici se tvrdí, že mají moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. Proto jsou v šestnáctém roce života vyhnány do divočiny, kde se musí od této magie očistit – ne všechny se však vrátí. Tierney Jamesová sní o společnosti, kde mají ženy větší hodnotu než kus masa. Ale jak se blíží její vlastní prokletý rok, zjišťuje, že hrozba nečíhá jen v lesích. Nebezpečí se skrývá v nitru samotných dívek.... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

The Grace Year , 2019

neubam02
15.04.2021 5 z 5

Výborná kniha a velice originální děj!
Hlavní postava mi byla hodně sympatická. Názor na její rodinu, ale budete neustále střídat, protože se stále objevují další a další novinky.
Na vraždu byla Kirsten a absolutně nechápu, proč ji hned nezamordovaly. Mně kdyby někdo vyhrožoval smrtí a ještě jsem si myslela, že má nějakou vražednou magii, tak jí odklidím ještě cestou.
Při odhalování závojů to byl fakt stěr, ale docela předvídatelné rozdělení párů.
Proč šílí mě napadlo hodně brzo, stejně tak, kdo jsou ti lovci. Později se moje domněnky potvrdily.
Přestože jsem spoustu věcí předvídala, to se strážcem pro mě bylo překvapení.
Hodně se mi líbilo, že autorka zvolila takový pološťastný konec.

Yanett
06.04.2021

Četla jsem jedním dechem, napínavý příběh a nečekaný konec.

ZapisnikTerky
30.03.2021 5 z 5

Tohle bylo krutý ale naprosto strhující čtení. Málokdy nemám slov, ale po dočtení téhle knihy mi jen vířilo hlavou milion otázek a tupě jsem ještě dobu seděla. Víc se dočtete v mojí recenzi :).

Kajuš94
19.03.2021 5 z 5

Tohle je nepopsatelný zážitek.. Byla to jedna velká jízda.. Kniha dalece předčila očekávání.. Doporučuji všem komu se líbily knihy jako Příběh služebnice, Hunger games atd.. 100%ně překvapí.

Kačaba79
09.03.2021 5 z 5

Tato kniha mne nepustila a musela jsem ji přečíst na jeden zátah. Přivedla mne k zamyšlení. I přes svou drsnost byla skvělá.

veia
08.03.2021 5 z 5

Tak tohle byla naprostá bomba! Kdybych mohla, dám tomuhle skvostu 10 hvězdiček. Nepamatuju si, že bych někdy četla něco, co by se mnou takhle emočně zacloumalo a zůstalo mi v hlavě ležet tak, jako tato kniha.

Tenhle příběh o patriarchální společnosti, ve které se muži k ženám chovají jako k dobytku, mě naprosto zdrtil a občas moje feministická stránka opravdu trpěla. Nicméně Prokletý rok je mnohem víc, než jen to. Během čtění prožijete snad všechny možné emoce: vztek, radost, smutek, úlevu, strach, dojetí, zlost, hrdost, lásku, další dávku dojetí a ještě mnohem víc. Je to opravdu silný a krásný (i když místy dost mrazivý) příběh, na který skutečně dlouhou dobu nezapomenete.

Líbilo se mi, že před začátkem čtení jsem o knize díky velmi stručné anotaci v podstatě nic moc nevěděla a příbehem jsem se nechala jen tak unášet. Díky tomu mě neustále překvapovalo, jakým směrem se děj udává, co za zvraty se objevuje a jaké všechny prvky kniha nabízí. Díky tomu a také díky skvělé čtivosti knížky mi opravdu dělalo problém se od čtení odtrhnout. Je to jedna z těch knih, u kterých vím, že kdybych neměla jiné povinnosti, tak si zalezu do postele a celý den jen čtu, dokud není konec, protože od příběhu se prostě nedá odlepit :D. Autorka prostě umí.

Tuhle knížku zkrátka doporučuju opravdu všem a jsem moc ráda, že se ke mě dostala. Takže pokud pořád přemýšlíte, zda si ji přečíst, tenhle komentář je znamení, že to toho máte určitě jít!

talessea
08.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byl nářez. Dlouho se mi nestalo, že bych z nějaké rozečtené knihy nemohla spát. Pořád jsem potřebovala víc a víc.
Hlavní hrdinka byla skvělá. Nijak mě neodradila a přemýšlela rozumně.
Svět se mi líbil, ale chtěla jsem vědět, jak vypadá svět okolo. Škoda, že se jim nepovedlo uniknou, ale to by asi nebylo ono.
Jsem zkrátka zvyklá na sladké romance a romány pro ženy.
Nevím, proč se říká, že je konec booom a nečekaný. I tak mě to trošičku ochromilo.
Bylo by zajímavé pokračování. Chci vědět, co se stane s Grace.

Ivet_V
04.03.2021 4 z 5

Dostala jsem něco jiného, než jsem čekala, ale mnohem lepšího. Je to dost hluboký příběh. Je taky drsný, nejen násilím ale i celým dějem. Začátek mi v něčem připomínal Naslouchače, ale potom se to rozjede to úplně jiného originálního příběhu.

Ketfl
24.02.2021 5 z 5

Díky této knize jsem zjistila, že jsem opravdu extrémní prožívačka knižních příběhů. Protože tahle kniha mě fakt zdrtila.

Autorce musím uznat dvě věci. První je, že píše opravdu čtivě. Měla jsem opravdu problém se od knihy odtrhnout. V první chvíli mě teda zarazilo, že kniha není členěna na kapitoly, ale spíše takové bloky, ale četlo se to opravdu samo. Druhá věc je, že autorka musí mít extrémně bujnou fantazii, protože si nedovedu představit, že tohle jen tak někdo vymyslí. Prostředí a společnost, ve které se děj odehrává, je jedním slovem hrůza. Všechno je tam příšerné, nelidské, drsné, opravdu jsem nemohla uvěřit, že by se k sobě byli lidi schopní takto chovat. Opravdu dost jsem nad tím musela přemýšlet. Být žena a žít v něčem takovém ve skutečnosti, pak by opravdu bylo lepší vzít tu sekeru a prorazit led pod vlastníma nohama a upadnout do zapomnění.

Co se týče postav. Hlavní postava Tierney se mi poměrně dost zamlouvala. Byla schopná, praktická, logicky uvažující. Celou dobu jsem ji litovala, protože mít její povahu v takové společnosti, v jaké žila, to musí být neskutečně těžké. O její matce jsem si celou dobu myslela, že je to absolutní hyena. Ale "oči otevřené dokořán, a nic nevidím" - nakonec se ukázalo, že vše není tak, jak se na první pohled jeví. Nejhorší postavou příběhu za mě byla Kiersten. Bože! Taková zrůda. Až jsem se divila, že ji některá z dívek nevyhodila za brány toho tábora nebo nevzala klackem po hlavě. Děs.
A Ryker? Toho jsem přímo zbožňovala.

"Nebe je chlapec v domku na stromě, má studené ruce, ale hřejivé srdce."
A já pláču.

DreamerX9
22.02.2021 5 z 5

Po dlouhé době hodnotím nějakou knihu takhle vysokým hodnocením. Nemám slov ale vlastně jich mám několik. Rozhodně nečekejte oddechovku protože tady se nadechnete na začátku a vydechnete až na konci. Mrazivé, kruté, smutné i dojemné. Napínavé od začátku do konce. Z jedné myšlenky, kterou autorka popisuje v poděkování vzniklo toto dílo podporující kuráž, odvahu a nebojácnost jít si za svými sny. Rozhodně doporučuji :)

NikolaJ.
18.02.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, krásně napsané a zajímavé téma

hanaseidl
13.02.2021 5 z 5

Tak tahle knížka se mi opravdu líbila. Rozhodně zajímavé téma a celá ta bizardní situace člověku uvízne v hlavě.
Líbilo se mi, že hlavní hrdinka není žádná křehká květinka a opravdu se musí sebrat, aby vyvázla živá.
SPOILER:
Přestože nakonec rozuzlení není magického rázu, ale všechno se čistě věděcky vysvětlí, tak to rozhodně knize neubírá na atraktivitě.

Allys
12.02.2021 5 z 5

Knihu som pôvodne obchádzala, keďže už nie som dieťa ani mládež, ale vzhľadom k dobrým recenziám aj od starších čitateľov som jej nakoniec dala šancu. Dejové línie sú kvalitne prepracované, rovnako je podrobný aj popis sveta a prostredia a zároveň nič nie je zdĺhavé, alebo zbytočné. Kniha sa čítala sama, toľko zvratov, z ktorých som väčšinu ani nečakala, že som proste musela vedieť čo bude ďalej.

Postavy boli vierohodné, aj keď tam bolo viac nelogických častí - napr. nechápem nasledovanie Kiersten holkami v tábore - nebol popísaný žiadny podnet, ktorý by to vyvolal. Beriem to však tak, že ak to má byť pre mladé holky, tak to zrejme autorka napísala schválne tak, že toto nie je ok ani v skutočnom živote. Zároveň Kiersten mala až podozrivo triezvu myseľ v porovnaní s ostatnými a prejavovala sa oveľa väčšou mierou krutosti, akoby to mala v sebe už dávno predtým. Tierney veľa vecí vychádzalo príliš jednoducho - najmä to prežitie so zraneniami, v zime - miestami ako Robinson, ale zase príliš sa jej toho aj pokazilo.

Romantická linka bola spracovaná krásne a emotívne, nič plytké. Kniha trochu pripomína, ako už bolo spomínané, Príbeh služobnice, ale môžem povedať, že táto sa mi čítala oveľa lepšie. Za zmienku určite stojí aj jazyk kvetov, ktorý bol príjemným spestrením už aj tak dosť pestrého príbehu. Škoda že od autorky zatiaľ nie je vydaných viac kníh. Celkovo to vidím tak na 4,5* a určite odporúčam :-)

Akléda_
05.02.2021 4 z 5

V průběhu i po dočtení knížky jsem byla silně nadšená, když jsem ale knížku zaklapla, k večeru jsem skoro zapomněla že jsem ji četla. Styl psaní byl super, postavy jsem si oblíbila a co je nejvíce top, je ten nápad, ta magie a drsnost celé knížky. Hodně lidí vytýkalo romantickou linku. Já miluju romantiku, nevadila mi tady, ale myslím si, že kdyby tady nebyla, příběhu by to prospělo. Knížka by tak mohla být ještě více drsnější, dozvěděli bychom se více o Prokletém roku a magii. Zklamaná rozhodně nejsem, nelituji času stráveného s knížkou, ale pro tentokrát musím uznat, že by to bylo lepší bez té romatiky.

katallinka
01.02.2021 5 z 5

Jsem nadšená, hlavní hrdinka byla moc sympatická a celý příběh byl naprosto geniální. Svět byl velmi uvěřitelný a jsem ráda, že naše společnost je nastavena úplně jinak. I když jsem si na začátku myslela, že vím jak bude kniha probíhat a nic mě nepřekvapí, tak jsem byla překvapená hodně. Když už jsem si myslela, že všemu rozumím autorka přidala zvrat, kterému jsem vůbec nemohla uvěřit. Opravdu skvělé čtení a asi chci zkusit i další humbook tipy.

AnnaPanulis
01.02.2021 4 z 5

Knížky jsem se zprvu bála kvůli tomu velkému ohlasu, co kolem ní byl, takže jsem si ji nechala chvilku v knihovně jen tak odležet, aby se moje očekávání snížila. Přečetla jsem ji za 2 dny a dost mě to bavilo. Některé pasáže mi sice přišly odfláknuté, ale to vynahradilo dobré téma a charakter hlavní hrdinky.
Podtrženo, sečteno - je to napínavé čtení, co má své vlastní kouzlo.

BetyLaurincová
31.01.2021 4 z 5

Knihu jsem otevřela s tím, že jsem o ní slyšela a očekávala, že bude naprosto něco jiného a dechberoucího. A skutečně byla. Zajímavý námět i příběh, konec mě odrovnal a musela jsem nad knihou ještě několik dní přemýšlet. Zvláštní byl také celý koncept. Kniha nemá žádné kapitoly, je rozdělená poze na 4 části.
Co bych vytkla je, že některé části jsou zdlouhavé, pak se najednou skočí v čase... Romantická linka byla komplikovaná a ke konci knihy mi přišla celkem odfláknutá.
Celkově jí ale hodnotím velmi kladně, znovu ji ale asi už číst nebudu.

Deee
30.01.2021 5 z 5

Zajímavá kniha, která ve mě po dočtení zanechala zvláštní pocity. Docela netradiční příběh mě opravdu zaujal a od čtení jsem se nemohla odtrhnout. Jediné co bych vytkla, je romantická linka, ta celkem pokulhává. Konec mě dostal.

SaraArang
23.01.2021 3 z 5

Od knihy jsem měla jistá očekávaní, která nenaplnila. Nápad skvělý, čtivý styl, ale zpracování už tak úchvatné nebylo. Celé je to takové povrchní a ději jsou poměrně dost velké díry, ale to bych klidně odpustila. Jen prostě jsem tam neviděla to moudro, co ostatní. Spíše než nějaký silný příběh je to takové milé a odpočinkové čtení.

dontbullshitme
20.01.2021 3 z 5

Nevím, nevím, téma je zajímavé a rozhodně se nám snaží něco sdělit, něco důležitého, ale v jednu chvíli se to táhlo tak moc a hlavně se tam pořád mluvilo o tom samém, že jsem knihu vyměnila za jinou a vrátila se k ní později a ani jsem na to tolik nespěchala. Takže tak..

antiutopie, dystopie, kakotopie tajemno násilí pro dívky prokletí krev

Autorovy knížky

Kim Liggett